Wiosna w TVP Kultura

Nowe programy: „Kultura fizyczna", „Tanie dranie", „Chuligan literacki", „Dezerterzy" i powrót „Trzeciego punktu widzenia", a także przegląd spektakli z udziałem Magdaleny Cieleckiej i sztuk Williama Szekspira oraz transmisja spektaklu „Historyja o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim" w reżyserii Piotra Tomaszuka . To wszystko zobaczymy wiosną w TVP Kultura.

Wiosną już od rana zapraszamy widzów do aktywnego uczestniczenia w kulturze, w towarzystwie artystów sztuk wizualnych współtworzących program „Kultura fizyczna", którego autorami są Laura Pawela i Marcin Kamiński. Codzienną dawkę aktualności kulturalnych będą serwować „Informacje Kulturalne", których skrót wyemituje wcześniej Program 1 TVP jako magazyn „Pegaz flash". O najciekawszych tematach społeczno-kulturalnych będą dyskutować Krzysztof Kłopotowski, Jakub Moroz i ich goście w nowym programie „Tanie dranie". Publikacjom książkowym przyjrzy się Mateusz Matyszkowicz w magazynie „Chuligan literacki", zaś Łukasz Orbitowski przedstawi ciekawych twórców funkcjonujących poza głównym obiegiem kultury w programie „Dezerterzy". Do TVP Kultura powróci także „Trzeci punkt widzenia". Marek A. Cichocki, Dariusz Gawin i Dariusz Karłowicz będą dyskutować o znaczących wydarzeniach społeczno-politycznych w ujęciu filozoficznym.

Wielbicieli teatru TVP KULTURA zaprosi na przegląd spektakli z udziałem Magdaleny Cieleckiej i sztuk Williama Szekspira oraz transmisję spektaklu „Historyja o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim" w reżyserii Piotra Tomaszuka.

 

Miesiąc z Magdaleną Cielecką
wtorek, godz. 20:20 od 1 do 22 marca
Cykl cotygodniowych prezentacji przedstawień z udziałem wybitnej aktorki Magdaleny Cieleckiej.
Prezentację otworzy „Ksiądz Marek" (1 marca) w reżyserii Krzysztofa Nazara. Poemat dramatyczny należy do utworów rzadko inscenizowanych. Zaliczany do tzw. dramatów mistycznych Juliusza Słowackiego został osnuty wokół autentycznych wydarzeń historycznych. Ich bohaterem jest ks. Marek Jandołowicz – kaznodzieja, superior klasztoru karmelitów w Barze. Podczas konfederacji barskiej zyskał opinię proroka i cudotwórcy. Już za życia otaczany był kultem, a jego legendę rozwinęli m.in. romantycy. U Słowackiego postać karmelity, jak i wydarzenia związane z upadkiem Baru w czerwcu 1768 r. nabierają znaczenia symbolicznego, przeradzając się w misterium męczeństwa i zmartwychwstania. Finał konfederacji barskiej jest ukazany jako przełomowy moment w dziejach narodu: upadku Polski monarchistyczno-magnackiej i narodzin nowej – republikańskiej i demokratycznej. Jest ona reprezentowana przez ideały miłości, prawdy i ofiary właśnie w osobie ks. Marka, charyzmatycznego „bożego rycerza", przywódcy poświęcającego swoje życie po to, żeby przez oczyszczające cierpienie i odrodzeńczą moc zmienić bieg historii. Magdalena Cielecka wciela się w rolę Judyty. Partnerują jej: Krzysztof Globisz, Daniel Olbrychski i Janusz Gajos.
Inne spektakle, które TVP Kultura pokaże w tym cyklu to: „Sandra K." (8 marca) Marii Zmarz-Koczanowicz; „Kolekcja" (15 marca) Marcina Wrony; „Przesilenie" (22 marca) Waldemara Krzystka.
Po zakończeniu cyklu z Magdaleną Cielecką, w ostatni wtorek miesiąca TVP Kultura pokaże operę Giacoma Pucciniego „Tosca" (29 marca, premiera!). Spektakl Royal Opera House wyreżyserował Jonathan Kent. To jedno z najpopularniejszych dzieł Pucciniego. Premiera opery odbyła się 14 stycznia 1900 r.

„Historyja o chwalebnym zmartwychwstaniu Pańskim"– transmisja z Teatru Studio
20 marca (niedziela), godz. 20:00 transmisja
Spektakl realizowany jest w ramach festiwalu Gorzkie Żale. „Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim" Mikołaja z Wilkowiecka uważana jest za najstarszy i najbardziej dojrzały dramat staropolski. W adaptacji Piotra Tomaszuka odpowiednikiem Prologusa jest wikary ze współczesnej parafii na podlaskiej wsi, który postanawia wystawić to misterium z parafianami. Tak obsadza role, aby wykorzystać realia życia codziennego wykonawców i podobieństwa ich charakterów do odtwarzanych postaci.
W obsadzie: Rafał Gąsowski, Dariusz Matys, Mateusz Krzyżewski, Monika Kwiatkowska, Sylwia Nowak, Bartłomiej Olszewski, Ewanjelista.

Miesiąc z Szekspirem
TVP Kultura w kwietniu włączy się w obchody 400. rocznicy śmierci Williama Szekspira. W każdy wtorek o godz. 20:20 wyemitujemy spektakle zrealizowane na podstawie sztuk brytyjskiego dramaturga. Przegląd rozpoczniemy klasykiem Teatru Telewizji z 1974 r. – spektaklem „Romeo i Julia" w reż. Jerzego Gruzy, z Bożeną Adamek i Krzysztofem Kolbergerem w rolach głównych. Wśród spektakli znajdą się także realizacje dokonane przez TVP Kultura.

(-)
Materiał przysłany
23 lutego 2016

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia