Witkacy wg Rychcika

"Szalona lokomotywa" - reż. Radosław Rychcik - Radio Kraków SA

To będzie piękna katastrofa - premiera słuchowiska "Szalona lokomotywa" według Witkacego 18 września w Radiu Kraków

Demoniczne kobiety, opętani nimi mężczyźni, miłość i pędzący ku katastrofie szalony pociąg - 18 września o godz. 21.05 Radio Kraków zaprasza na premierę najnowszego słuchowiska. W Roku Witkiewiczów Radek Rychcik sięga po "Szaloną lokomotywę" Witkacego i debiutuje w Radiu Kraków jako reżyser radiowy. Data premiery nie jest nieprzypadkowa - 18 września 1939 roku Stanisław Ignacy Witkiewicz zmarł śmiercią samobójczą we wsi Jeziory na Polesiu, na wieść o zbrojnej napaści Armii Czerwonej na Polskę.

Radiowa "Szalona lokomotywa" to Witkacy bardzo nowoczesny, intrygujący, zabawny i lekki a przy tym budzący grozę. Witkacy opowiedziany językiem współczesnej klubowej muzyki, którą specjalnie do słuchowiska skomponowali współpracujący z Radkiem Rychcikiem Michał i Piotr Lisowie, czyli Natural Born Chillers, a także językiem szalonych filmów akcji. Jak zdradza Radek Rychcik do pracy nad słuchowiskem inspirowały go pierwsze próby filmowe braci Lumiere, w tym słynna lokomotywa wjeżdżająca na stację, a aktorom dla inspiracji zalecił obejrzenie najnowszej realizacji filmowej "Mad Maxa" oraz "Godzilli". Równocześnie reżyser podkreśla, że "Szalona lokomotywa" to tekst, który stawia duże wyzwania, a w zderzeniu z medium radiowym daje ogromne możliwości:

"To jest materiał od początku trudny. Z Piotrkiem Lisem i Michałem Lisem mamy wielki szacunek do radia jako do medium, które przechowuje w sobie pamięć rzeczy minionych, często wielkich i wstrząsających. To jest fantastyczne móc zacząć w takim medium pracować a "Szalona Lokomotywa" Witkacego, tempo tego tekstu, sam temat, tytuł i reputacja sztuki jako dość trudnej wydaje się frapująca do roboty radiowej."

Dramat "Szalona lokomotywa" powstał w roku 1923. Jak komentują znawcy, jest pełną ironii metaforą współczesnego świata, o losach którego mogą decydować patologiczne jednostki , gotowe w imię wyznawanych przez siebie szaleńczych idei dokonywać masowych zbrodni.

To dramat, który opowiada o katastrofie, o problematyzowaniu tej katastrofy, o przeżywaniu jej. To również historia o ludziach, którzy w wykolejonym pociągu, zepsutym samolocie, czy zaatakowanym tankowcu mówią do nas ze środka katastrofy. To są właściwie ostatnie SMS-y ludzi, którzy ginęli w World Trade Center, to są listy tych, którzy zatonęli na Titanicu. To jest wszystko to, co właściwie zostało wysyłane do nas z zaświatów.

"Miejmy nadzieję, że radiowa premiera "Szalonej lokomotywy", która ma się wydarzyć 18 września, w dzień śmierci samego autora, jest wielce wymowna - mówi Radek Rychcik - Taka jest siła opowieści, musi to dziać się w wyjątkowym miejscu, z wyjątkowymi ludźmi i o wyjątkowej porze. Tylko wtedy wszyscy inni chcą jej słuchać i chcą ją oglądać".

"Szalona lokomotywa" wyrusza w piątek 18 września, punktualnie o godz. 21.05

Obsada:

ROMAN GANCARCZYK (Tengier / Trefaldi)

KATARZYNA KRZANOWSKA (Zofia Tengier / Erna Abrakadabra)

KRZYSZTOF ZARZECKI (Mikołaj Wojtaszek / Travaillac)

MARTA ŚCISŁOWICZ (Julia)

DOROTA POMYKAŁA (Minna)

BOGDAN BRZYSKI (Dróżnik / Gęgoń / Walery Kapuściński)

EWA KAIM (Gęgoniowa / Mira Kapuścińska)

TOMASZ SCHIMSCHEINER (Doktór / Dmidrygier / III Szumowina)

JULIUSZ CHRZĄSTOWSKI (Kierownik pociągu)

Reżyseria: Radek Rychcik

Muzyka: Piotr Lis i Michał Lis

Realizacja radiowa: Wojciech Gruszka

Wizualizacja graficzna: Kuba Woynarowski

(-)
Materiał organizatora
17 września 2015

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...