Wkrótce 33. Festiwal Teatrów Ulicznych

33. Festiwal Teatrów Ulicznych "Ulica" - Tarnów

Na początku września w Tarnowie kolejny raz zawita Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych „Ulica”. Już 33. edycja wydarzenia organizowanego przez krakowski Teatr KTO, a czwarta odbywająca się także w Tarnowie, poruszać będzie temat „dziwnych zdarzeń”.

W jakże dziwnym dotychczas roku 2020 artyści z całego świata, w tym Polski, będą mogli w plenerze przypomnieć Tarnowianom o unikalności relacji artysty i odbiorcy. Na rynku i na boisku przy Pałacu Młodzieży będzie można zobaczyć zarówno mimów, klaunów, komików, jak i akrobacje na linach, czy widowiska ogniowe. Same „dziwne zdarzenia" także przybiorą różnorodne formy – będą oscylować od codziennych sytuacji i spontanicznej interakcji z widownią, aż po poważniejsze rozważania na temat wykluczenia i konfliktów. Zgromadzone spektakle i artyści zdobywali liczne nagrody na festiwalach z niemal każdego zakątka globu, a niektórzy będą występować w Polsce pierwszy raz. Jako wydarzenie towarzyszące odbędą się organizowane przez fundację „i Kropka", a prowadzone przez dr Romana Fleszara, warsztaty plastyczne.

Festiwal będzie mieć miejsce 4 i 5 września; udział bezpłatny.

Program:

PIĄTEK | 4 września
15.00 – 19.00 Street ART. na 1,5m: działania plastyczne i fotograficzne dla każdego. Pod przewodnictwem dr Romana Fleszara| Rynek
16.00 Mimo Huenchulaf (Chile): Anything Can Happen (Wszystko zdarzyć się może) | Rynek
17.00 Teatr Pinezka (Polska): Szalony świat | Rynek
18.00 Teatr Akt (Polska): Etiuda ze spektaklu Ja gore | Rynek
18.30 Pjoter (Polska): Kawaler | Rynek
19.30 Mimo Huenchulaf (Chile): Anything Can Happen (Wszystko zdarzyć się może) | Rynek
20.00 Teatr Akt (Polska): Ja gore | Boisko przy Pałacu Młodzieży

SOBOTA | 5 września
16.00 Roland Zee Company (Francja): Zee – A Visual Comedy Act (Wizualny akt komediowy) | Rynek
17.00 Compagnie l'Excuse (Francja): HomoCatodicus | Rynek
17.30 Roland Zee Company (Francja): Zee – A Visual Comedy Act (Wizualny akt komediowy) | Rynek
18.30 Compagnie l'Excuse (Francja): HomoCatodicus | Rynek
19.30 Teatr Biuro Podróży (Polska): Carmen Funebre | Boisko przy Pałacu Młodzieży
Opisy spektakli:
Compagnie l'Excuse | Francja
Teatr uliczny Cie l'Excuse działa od 1991 roku. Jego aktorzy studiowali wcześniej pantomimę (u Marcela Marceau), sztukę klaunady i teatru ruchu (u mistrzów: Pierre'a Byland'a z École Internationale de Théâtre Jacques Lecoq oraz Ctibor'a Turba z Alfred Circus w Pradze).
HomoCatodicus
Maestro Salvatore i Gianni przybywają do miasta w poszukiwaniu pięknej Isabelli. Mają przy sobie tylko pocztówkę i fotografię, gotowi są jednak uruchomić wszystkie zakątki wyobraźni... HomoCatodicus to krytyczne i zabawne spojrzenie na nałóg XXI wieku – uzależnienie od ekranu wideo. Spektakl gościł dotychczas w Australii, Kanadzie, Singapurze, USA i kilku krajach Europy. Prezentacja podczas 33. ULICY będzie pierwszym występem grupy w Polsce.
czas trwania: 45'
https://vimeo.com/104450521
Mimo Huenchulaf | Chile
Deivy Ruiz, urodzony w 1986 roku, już w dzieciństwie wybrał dla siebie przyszłość artysty mima. Park w rodzinnym Viña del Mar, w którym matka Deivy'ego sprzedawała słodycze, stale gościł miejscowych mimów, klaunów, lalkarzy, żonglerów. Otoczony i zafascynowany światem sztuki ulicy, Deivy postanowił współtworzyć ten świat. Ukończył studia w madryckiej szkole teatru gestu Escuela International de Mimo y Teatro Gestual Nouveau Colombier, pod kierunkiem Jose Pirisa, ucznia Marcela Marceau. Od lat regularnie występuje w Ameryce Południowej i w Europie.

Anything Can Happen (Wszystko zdarzyć się może)
W tym spektaklu czas biegnie inaczej i wszystko może się wydarzyć. Pantomima klasyczna, współczesna i uliczna oraz klaunada mieszają się z rozmaitymi technikami żonglerki i animacji przedmiotu. Mim Huenchulaf, który mistrzowsko improwizuje z publicznością oraz z dowolnym rekwizytem, czyni każde przedstawienie nowym, świeżym i wyjątkowym.
czas trwania: 30'
www.mimohuenchu.com https://www.facebook.com/mimo.huenchulaf https://www.youtube.com/watch?v=QWwTBkC3HOI

Pjoter | Polska
Pod pseudonimem Pjoter kryje się Piotr Chlipalski – performer, fotograf, producent, twórca video, animacji, mappingu. Pomysłodawca i dyrektor festiwalu artystów ulicy Ulicznicy; współzałożyciel formacji Muzikanty. Autor podręczników dla przemysłów kultury. Zdecydowanie praktyk, raczej kreatywny. Na ulicy wygłupia się, w najróżniejszy sposób, od późnych lat 90.

Kawaler | premiera
Amant, absztyfikant, nieżonaty, singiel? Ten, który wiecznie poluje na miłość, jednocześnie desperacko próbując zachować swoje święte rytuały codzienności. Jak bardzo można być samotnym w otoczeniu pięknych kobiet (przystojnych mężczyzn?) – zawsze jednej, do czasu gdy nie będzie to następna, następny? No, tak maksimum dwie? Jakich trzeba poświęceń, by być tylko z jednym na wyłączność? I czy to w ogóle możliwe, by kochać tylko jedną? W improwizowanych scenach z udziałem publiczności, ze scenografią i ścieżką dźwiękową tworzoną z niczego, Pjoter przygląda się życiu na-swój-sposób-inteligentnego, całkiem przystojnego jegomościa, który jest całkowicie nieprzygotowany do wspólnego życia.
czas trwania: 40'
https://pjoter.art/

Roland Zee Company | Francja
Na początku swej kariery w południowej Brazylii, skąd pochodzi, Roland Zee, miłośnik magii i komedii, wziął udział w kilku teatralnych przedsięwzięciach grupy Vira Lata. W latach 80. ubiegłego wieku doskonalił się w dziedzinie pantomimy i stworzył pierwsze popisy solowe, które prezentował w programach telewizyjnych. Nęcił go jednak Paryż, światowa stolica pantomimy. Wkrótce tam osiadł, by dawać uliczne występy przed słynnym Centre Pompidou. Od lat 90. uczestniczył w festiwalach teatru ulicznego w Europie, Rosji, a także w Brazylii, Hongkongu i Japonii. Kolejna przeprowadzka Rolanda Zee do USA zaowocowała spektaklem A Visual Comedy Act, wyprodukowanym przez artystę w disnejowskim Epcot Center w Orlando na Florydzie.
Zee – A Visual Comedy Act (Wizualny akt komediowy)
Zee – podróżnik zbudowany z emocji i humoru. Ciekawski fajtłapa i komiczny badacz świata, który w każdym rozpali wyobraźnię dziecka. Miasto jest dla niego permanentnym źródłem nowości. Gdy tylko Zee znajdzie się w tłumie, z właściwą mu niezręcznością i niepohamowaną ciekawością zaczyna odkrywać i badać obiekty, kształty i żywe istoty. Nie zadaje przy tym pytań egzystencjalnych, ale... może sprawić, że zaczną je zadawać widzowie.
czas trwania: 30-40'
rolandzee.com
https://www.facebook.com/CieRolandZee/
https://www.youtube.com/watch?v=mUN8nUiw5OM&ab_channel=Fran%C3%A7oisBucaioni

Teatr Akt | Polska
Niezależna grupa teatralna, uprawiająca autorski teatr w Warszawie, od 1991 roku. Akt wyrósł z tradycji polskiej szkoły pantomimy, w spektaklach wykorzystuje sztukę mimu, gestu, plastycznego obrazu, cyrku i tańca. Wpisane w poetykę teatru ulicznego działania interaktywne i happeningowe są nieodłączną częścią twórczości Aktu. W obecnej siedzibie na warszawskiej Pradze grupa realizuje różnorodne projekty kulturalne, takie jak przegląd zjawisk teatralnych „Czarna Offca" czy „Sztuka Obrzeży". Jako część międzynarodowej grupy Teatro del Fuoco, Teatr Akt tworzy i prezentuje spektakle we Włoszech regularnie od wielu lat.

Ja gore
Żywioł ognia, symbol miłości i nienawiści, tworzenia i destrukcji, pasji, walki i oczyszczenia. Ta pierwotna, tajemnicza energia jest główną inspiracją i kołem napędowym spektaklu. „Rozpala" swych animatorów, równocześnie sama staje się barwną materią tworzącą przestrzenne dzieło. Taniec, muzyka oraz magia ognia łączą się w jedno, tworząc niezwykle plastyczny, czasem sentymentalny obraz, a widzowie stają się świadkami swoistego rytuału. Spektakl powstawał i ewoluował kilka lat podczas podróży teatru na sycylijskie wyspy. W różnych wersjach był prezentowany na festiwalach w Cividale del Friuli, Linz, Lipari, Palermo, Rzymie, Stromboli, Tokio oraz kilku polskich miastach.
czas trwania: 60'
teatrakt.pl
https://www.facebook.com/teatr.akt?ref=tn_tnmn
https://www.youtube.com/watch?v=HJaPCJbw3lA&feature=emb_logo

Teatr Biuro Podróży | Polska
Założony w 1988 roku przez Pawła Szkotaka, zespół przez lata wypracował własne metody pracy oraz rozpoznawalny styl teatralny. Przedstawienia teatru prezentowane były w ponad 50 krajach świata, na 6 kontynentach (Argentyna, Australia, Brazylia, Egipt, Indie, Irak, Iran, Izrael, Jordania, Kolumbia, Korea Pd., Kuba, Liban, Meksyk, Rosja, Singapur, Taiwan, Turcja, Urugwaj, USA oraz większość krajów europejskich). Teatr Biuro Podróży specjalizuje się w widowiskach plenerowych, dotychczas powstało ich ponad 20. Jest również inicjatorem wielu projektów artystycznych i społecznych, dociera do widzów, których kontakt z teatrem jest ograniczony lub nie istnieje w ogóle. Współpracował z uchodźcami palestyńskimi w Bejrucie; prezentował spektakl Carmen Funebre na zachodnim Brzegu, w irackim Kurdystanie oraz w regionie Dyiarbakir (Kurdystan turecki).

Carmen Funebre
Impulsem do stworzenia spektaklu była wojna w Jugosławii. Podczas pracy nad przedstawieniem artyści spotkali się z uchodźcami z Bośni, a ich relacje oraz nasilające się konflikty etniczne, wybuchy nacjonalizmów, przemoc, wrogość oraz manipulacja nastrojami społecznymi, która podpaliła Bałkany, przyczyniły się do powstania uniwersalnych metafor opisujących los wygnańców. W przedstawieniu nielinearna historia rozgrywa się zarówno w planie realistycznym, jak i metafizycznym. Spektakl otrzymał nagrody Fringe First, Critics' Award i Hamada Award na Festiwalu Fringe w Edynburgu oraz nagrodę publiczności na Festiwalu Fadjr w Teheranie.
czas trwania: 45'
http://www.tbp.org.pl/tbp-strona-glowna.html https://www.facebook.com/Teatr-Biuro-Podr%C3%B3%C5%BCy-1523558481244708/

Teatr Pinezka | Polska
Założony przez Przemysława Grządzielę w Gdańsku w 1980 roku, Pinezka od 40 lat bawi publiczność w każdym wieku szaloną mieszanką pantomimy, clownady, żonglerki, akrobacji, tańca, sztuki szczudlarskiej i marionetek oraz magią commedii dell'arte. Teatr Pinezka reprezentuje kulturę polską na całym świecie. Występował w Kennedy Center w Washington DC, podczas Expo 1992 w Sewilli, Expo 2000 w Hanowerze, a na zaproszenie Konsulatu Brytyjskiego odwiedził Amman. Nagradzany na największych festiwalach teatralnych, gościł w Chinach, Egipcie, Ekwadorze, Japonii, Jordanii, Meksyku, Palestynie, Rosji, Tunezji, USA i w niemal wszystkich krajach europejskich.

Szalony świat
Występ ulicznego Klauna i jego marionetek – Klauna Eśko, Maxima Szczudlarza i Leona Rowerzysty – przerywa nagły wiatr, który porywa bohatera do magicznego lasu. Żyją w nim fantastyczne postaci: Faun, Wróżki, Elfy, Krasnoludki. Sielankę bajecznego miejsca ucina wjazd buldożerów, spychaczy i koparek, a miejsce drzew zajmuje supermarket. Czy ta opowieść może mieć happy end?
czas trwania: 45'
http://teatrpinezka.prv.pl/
https://www.facebook.com/Teatr-Pinezka-132795713415306/

Fundacja Kultury i Sztuki - „i Kropka" zaprasza na Street ART. na 1,5 m - działania plastyczne i fotograficzne dla każdego
Tarnów, Rynek
piątek, 4 września, godz.15.00-19.00
W ramach projektu zostaną przeprowadzone działania artystyczne w przestrzeni publicznej, które mają za zadanie przedstawić w sposób aktywny problem zachowania dystansu społecznego w dobie COVID-19, a także umożliwić udział mieszkańcom Tarnowa w twórczych działaniach plastycznych i przybliżyć tajniki obcowania z interaktywną sztuką współczesną.

W PROGRAMIE
Aranżacja instalacji plastycznej art.plast. Romana Fleszara w przestrzeni plenerowej Rynku.
Malowanie obrazu wielkoformatowego przez ochotników, spośród przybyłej publiczności, przy pomocy rozstawionych farb i pędzli umieszczonych na 1,5 m. wysięgnikach.
Każdą próbę akcji plastycznej zakończy możliwość zrobienia indywidualnego zdjęcia w scenerii powstałego dzieła.

AUTOR I PROWADZĄCY
Artysta plastyk dr Roman Fleszar, tarnowianin; studia na Wydziale Malarstwa ASP w Poznaniu i Akademii Goetz-Daderian w Paryżu. Dyplom z malarstwa 1992 r. ASP w Poznaniu. W 2016 r. uzyskał stopień doktora na ASP w Krakowie. Uprawia malarstwo sztalugowe, rysunek, pastel oraz realizacje sakralne. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki, a także Stypendium Artystyczne Gminy Miasta Tarnowa. Wziął udział w 50 wystawach indywidualnych i ponad 70 wystawach zbiorowych w Polsce i poza granicami. Zrealizował projekty artystyczne w Chinach i USA. Jego obrazy znajdują się w kolekcjach muzeów i galerii w Polsce i za granicą. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Obecnie jest wykładowcą w Instytucie Sztuki w Tarnowie.
Udział w projekcie jest ogólnodostępny i bezpłatny.
Zapewniamy materiały i narzędzia plastyczne.
Służymy pomocą w robieniu zdjęć przy użyciu Państwa aparatów i telefonów komórkowych.
Projekt Fundacji Kultury i Sztuki – „i Kropka" jest wydarzeniem towarzyszącym Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych 33 ULICA w Tarnowie.
Projekt dofinansowany z budżetu Miasta Tarnowa.

UWAGA!
W związku z pandemią koronawirusa termin, program oraz charakter wydarzenia mogą ulec zmianie.
Prosimy śledzić aktualne komunikaty Ministerstwa Zdrowia, dotyczące obostrzeń dla poszczególnych miast i powiatów oraz decyzje administracyjne.
Podczas uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych, pamiętajmy o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa związanych z COVID-19 - zachowaniu dystansu społecznego, dezynfekcji rąk i noszeniu maseczek.

INFORMACJA : Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do wykonania dokumentacji fotograficznej, fonicznej i filmowej podczas realizacji projektu Street ART. na 1,5 m - działania plastyczne i fotograficzne dla każdego i jej wykorzystania w celach informacyjnych, reklamowych, promocyjnych, dokumentacji i sprawozdawczości na wszystkich polach eksploatacji.

 

(-)
Materiał nadesłany
26 sierpnia 2020

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia