Wkrótce festiwal premier teatrów niezależnych

2. OFF: Premiery/Prezentacje

Zapraszamy do obejrzenia trzech przedstawień, których scenariusze zostały nagrodzone przez zespół Teatru Ósmego Dnia w konkursie: OFF: Premiery / Prezentacje. Temat tegorocznej edycji brzmi: Gdy rozum śpi, budzą się demony.

Konkurs w ramach OFF: Premier / Prezentacji adresowany był do niezależnych grup teatralnych. Do końca maja tego roku czekaliśmy na scenariusze lub koncepcje spektakli stworzone w odniesieniu do tematu: „Gdy rozum śpi, budzą się demony". Wśród nich znalazły się interesujące teksty, monodramy i koncepcje spektakli odnoszące się do istotnych tematów współczesnej rzeczywistości. Po wielu burzliwych dyskusjach zespół Teatru Ósmego Dnia zdecydował się nagrodzić trzy projekty: „Serdeczny"(Aleksandra Jakubczak, Krzysztof Szekalski) , „Press to reset the world: czyli rzeczy, których zazwyczaj nie robię w czwartki" (Agnieszka Wąsikowska, Helena Ganjalyan) oraz „Lala" (Barbara Songin, Aleksandra Gronowska). Wymienieni artyści otrzymali grant na produkcję spektakli, których premiery odbędą się w Teatrze Ósmego Dnia w ciągu najbliższych trzech tygodni.

Warto wspomnieć, że dwie z ubiegłorocznych produkcji Teatru Ósmego Dnia, zrealizowanych w ramach OFF: Premier / Prezentacji zostały nagrodzone na Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego w Warszawie. Był to „Zapis automatyczny" Teatru Porywacze Ciał (Grand Prix 10. Ogólnopolskiego Przeglądu Monodramu Współczesnego w Warszawie) oraz spektakl „WTF!?" grupy AnonyMMous.org, który zdobył pierwsze miejsce w kolejnej edycji tego samego festiwalu.

W tym roku swoje spektakle zaprezentują następujące grupy:

29 i 30 listopada, g. 19.00

Aleksandra Jakubczak, Krzysztof Szekalski

Serdeczny

Oparta na faktach, rozpisana na trzy głosy opowieść, której osią jest narracja głównego bohatera, JA, usiłującego dotrzeć do własnych początków, zrekonstruować fakty i uporządkować obrazy z przeszłości po to, aby dojść do doświadczenia bazowego, konstytuującego to, kim jest i kim stał się na drodze do swoich marzeń o aktorstwie, pisaniu, o wielkim mieście. Próba rekonstrukcji łączy obrazy dzisiejszej Warszawy, dzieciństwa na Białostocczyźnie, odprysków rozmów i spotkań. Jakie znaczenie dla „tu i teraz" mają wydarzenia z dzieciństwa i wczesnej młodości? Mała wiejska parafia, grupa osób z nią związanych, które wzięły pod opiekę młodego chłopaka, pomagały mu rozwijać pasje, poznawać świat – mniej lub bardziej subtelnych przesunięć, nadużyć i możliwych dwuznaczności relacji opiekun-uczeń.

Tekst i dramaturgia: Krzysztof Szekalski
Reżyseria: Aleksandra Jakubczak
Obsada: Anna Gorajska, Dobromir Dymecki, Sebastian Stankiewicz
Muzyka: Joanna Sokołowska
Scenografia: Martyna Kander
Wideo: Ernest Wińczyk

4 i 5 grudnia, g. 19.00

Agnieszka Wąsikowska,  Helena Ganjalyan

Press to reset the world, czyli rzeczy, których zazwyczaj nie robię w czwartki

Żebym był istotą, która się pokazuje, pojawia, a nie tylko serią obrazków stworzonych przez innych. (Rodrigo García)

Dokumentalny monodram tworzony metodą zapisu automatycznego oraz improwizacji. Zebrane/przysłane autorkom historie i przeżycia bohaterów składają się na warstwę dźwiękową i wizualną spektaklu. Ciało aktorki oraz sceny z jej życia stają się miejscem splotu wydarzeń i przepływu wielu strumieni świadomości. Punkt wyjścia do pracy stanowiły zapisy rozmów i spotkań z ludźmi, którzy znaleźli się w takim momencie swojego życia, w którym to, co wymagane, każde „powinieneś/-aś" zostaje odrzucone. W momencie, w którym stajemy się wolni, bierzemy za siebie odpowiedzialność, w którym jedynym imperatywem jest uczciwość wobec siebie samego. Człowiek może znaleźć się w tym momencie nieskończoną ilość razy w życiu, a może raz. Niekiedy ten moment trwa kilka sekund i pozostaje w sferze pragnienia, które warunkuje późniejsze wybory. Niekiedy jest decyzją, działaniem, sprawiającym, że zaczynamy budować od nowa siebie i swój świat.

Reżyseria i dramaturgia: Agnieszka Wąsikowska
Wykonanie: Helena Ganjalyan
Tekst: Helena Ganjalyan, Agnieszka Wąsikowska, kreacja zbiorowa
Się wyświetlili: Grzegorz Andrzejczyk, Nina Andrzejczyk, Mateusz Buława, Karolina Dopierała, Adriana Fernandez, Aleksander Gadomski, Jakub Gajek, Helena Ganjalyan, Jędrzej Jaroszek, Dawid Klepadło, Marcin Kundera, Katarzyna Lewcun, Aleksandra Łata, Łukasz Pisarek, Paulina Stawicka, Anna Watemborska, Justyna Wąsikowska, Katarzyna Wąsikowska
Choreografia: Helena Ganjalyan
Wideo: Julian A.Ch. Kernbach
Muzyka: Jan Pałys
Scenografia: Łukasz Pisarek
Współpraca: Anna Jasztal, Dawid Klepadło, Paweł Kukla, Marcin Kundera, Tomasz Popakul, Marek Weiss

13 i 14 grudnia, g. 19.00

FURU Kolektyw, Basza Songin, Aleksandra Gronowska

Lala.

Pokaż mi swoją lalkę, a powiem ci, jaka jesteś

Lalka – współczesna, plastikowa, silikonowa, wyglądająca często jak żywy człowiek, towarzysząca nam w codzienności, niekiedy bardzo blisko z nami związana. Lalki dostajemy – my dziewczynki – w młodym wieku. Marzymy o nich, pragniemy. Potem przelewamy na nie wiele z naszych emocji: marzenia, kompleksy, wyobrażenia o świecie, przeżywanie historii. (...) Poszukując dookoła tego tematu, dotarłyśmy do różnorodnych zachowań związanych z obecnością lalek w życiu człowieka. Jest to zatem refleksja nad takimi zjawiskami jak Real Dolls – lalki, które zastępują mężczyznom prawdziwe kobiety, o wybujałych, anatomicznie precyzyjnych kształtach i idealnych proporcjach ciała i umysłu; Human Dolls – ludzie, którzy poprzez operacje plastyczne, makijaże, stylizację, upodabniają się do bohaterów z plastiku czy kreskówek, Human Doll Cloning – lalki, na których można „wydrukować" swoją twarz odwzorowaną z idealną precyzją; American Girls– lalki, które tworzone są na podobieństwo ich nastoletnich właścicielek. Naszym celem jest badanie, przez pryzmat autoironii, relacji kobiety z samą sobą.

Reżyseria,muzyka: Barbara Songin
Wideo, muzyka: Aleksandra Gronowska
Scenariusz, obsada: Monika Babula, Aleksandra Gronowska, Anna Juniewicz, Barbara Songin
Kostiumy, charakteryzacja: Kamila Czerwińska
Reżyseria świateł: Maciej Dziaczko
Współprodukcja: Furu Fundacja

Więcej informacji: www.offpremiery.blox.pl oraz www.osmego.art.pl

(-)
Materiał Organizatora
26 listopada 2013

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia