Wkrótce premiera Lindy

"Tramwaj zwany pożądaniem" - reż. Bogusław Linda - Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie

Premiera najgłośniejszej sztuki Tennessee Williamsa w reżyserii Bogusława Lindy i przekładzie Jacka Poniedziałka odbędzie się 27 lutego w warszawskim Teatrze Ateneum. W rolach głównych wystąpią: Julia Kijowska, Tomasz Schuchardt i Paulina Gałązka.

Blanche DuBois, kobieta delikatna i znerwicowana, żyjąca iluzją przepychu i elegancji, przyjeżdża do Nowego Orleanu by spotkać się ze swoją młodszą siostrą Stellą, żyjącą ze swoim mężem Stanleyem, mężczyzną nieokrzesanym i brutalnym. Blanche zatrzymuje się u siostry, co nie podoba się Stanleyowi. Dochodzi do konfrontacji całkowicie przeciwstawnych charakterów.

- Tennessee Williams był postacią, która rozpoczęła pewną epokę w literaturze amerykańskiej. Było to w latach 50. i narodziła się koncepcja "współczesnej gwiazdy". Wszystko, co pisał dotykało spraw ludzkich, co pozwalało takim aktorom jak Marlon Brando pokazywać rzeczy proste, normalne, pozbawione scenicznego "cukru". Te dramaty spowodowały całą lawinę interpretacji aktorskich; zmienił się sposób grania w teatrze i filmie, sposób przedstawiania rzeczywistości: przestano ją sztucznie konstruować, stała się bliższa, bardziej drapieżna - powiedział reżyser spektaklu Bogusław Linda.

- Pomaga nam nowe tłumaczenie Jacka Poniedziałka, który uwspółcześnił sztukę językowo. Pozwala to aktorom swobodniej interpretować - podkreślił.

Premiera sztuki Williamsa, jednego z najsłynniejszych amerykańskich dramatopisarzy lat 50. - autora m.in. "Kotki na gorącym blaszanym dachu" i "Nocy iguany" - odbyła się na nowojorskim Broadwayu w 1947 r. Spektakl wyreżyserował Elia Kazan, wystąpili m.in. Marlon Brando, Jessica Tandy i Kim Hunter. Williams za swoją pracę otrzymał prestiżową Nagrodę Pulitzera.

Największą sławę przyniosła sztuce ekranizacja z 1951 r. - zdobywczyni czterech statuetek Oscara. Film, tak jak sztukę, wyreżyserował Kazan, w roli Stanleya ponownie wystąpił Brando a w rolę Blanche wcieliła się Vivien Leigh. Dziś rolę w "Tramwaju" uważa się za jedną z najwybitniejszych w karierze Brando a sam obraz został oceniony jako jedno z największych osiągnięć amerykańskiej kinematografii według American Film Institute.

W maju 1958 r. tytuł pojawił się na afiszu warszawskiego Teatru Ateneum; spektakl wyreżyserował Janusz Warmiński, rolę Blanche zagrała Aleksandra Śląska. Rok później w Ateneum "Tramwaj" wystawił Aleksander Bardini, który w głównej roli obsadził Krystynę Bryl a do zagrania Stanleya zaprosił Romana Wilhelmiego. Ostatnia inscenizacja sztuki Williamsa w Polsce odbyła się w 2009 r. w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni.

- Dla mnie to czysta karta, którą chciałbym zapisać po swojemu. Nie mogę myśleć o interpretacjach Brando i Wilhelmiego - ocenił Tomasz Schuchardt, grający Stanleya Kowalskiego. - Bazowaliśmy na atawizmie, zezwierzęceniu ludzkiemu, emocjach pierwotnych. To nasza baza (...) Sztuka jest właściwie monologiem Blanche; to ona jest we wszystkich scenach, najsilniej przeżywa akcję. Chcieliśmy jednak by każdy z bohaterów zaznaczył się w tej sztuce - podkreślił.

(-)
(PAP)
22 lutego 2014
Portrety
Bogusław Linda

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia