Wkrótce Rozdroże

21. Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji "Rozdroże"

24 października rozpoczną się XXI Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji Rozdroże, tym razem z udziałem artystów z Francji i Polski.

24 października 2014 - 6 listopada 2014

Podczas XXI-ej edycji festiwalu ROZDROŻE w 2014 roku pokazana zostanie twórczość artystów z Francji i z Polski. Przypomniana zostanie sztuka dwóch wybitnych twórców działających na pograniczu sztuk performatywnych i wizualnych: choreografki francuskiej Maguy Marin i polskiego reżysera i plastyka Tadeusza Kantora (którego rocznica stulecia urodzin będzie obchodzona w 2015 roku) oraz prace sytuujące się w kręgu inspiracji ich sztuką. W ramach festiwalu planowane są pokazy spektakli: "Compagnie Maguy Marin", zespołu Francois Verreta, Teatru "Cinema" z Michałowic i warszawskiego Teatru "Academia". Wszystkie prezentowane spektakle będą światowymi bądź polskimi premierami !! Ponadto planowane są prelekcje, spotkania artystów z widzami oraz warsztaty artystyczne prowadzone przez byłych aktorów Teatru "Cricot-2" Tadeusza Kantora. Ambicją organizatorów festiwalu "ROZDROŻE" jest odkrycie lub przypomnienie twórczości artystów z Francji o unikalnych wartościach artystycznych i duchowych oraz skonfrontowanie ich dokonań z poszukiwaniami twórców warszawskich /polskich działających w tym samym obszarze sztuki. Przypomniana zostanie twórczość wybitnej francuskiej choreografki Maguy Marin i odkryta zostanie sztuka inspirującego się jej twórczością choreografa Francois Verreta pracującego z tancerzami i muzykami z Europy zachodniej i wschodniej. Podczas festiwalu przypomniana zostanie twórczość Tadeusza Kantora oraz pokazany będzie spektakl inspirującego się jego ideami Teatru "Cinema" z Michałowic. Płynące z twórczości Kantora inspiracje będą sprawdzane podczas warsztatów prowadzonych przez jego byłych aktorów z Polski i Francji. Dzięki festiwalowi "ROZDROŻE" warszawska /polska publiczność pozna sztukę wyróżniających się artystów z Francji, zobaczy też nowe spektakle artystów warszawskich /polskich. Prelekcje, spotkania i warsztaty dadzą szansę poszerzenia wiedzy, bezpośredniego kontaktu i dialogu z artystami oraz twórczej inspiracji.

Festiwal otworzy prelekcja wybitnej choreografki francuskiej Maguy Marin w CSW na temat jej twórczości ilustrowana projekcją zapisów fragmentów jej prac. Następnego dnia w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej odbędzie się pokaz spektaklu pt. "B i T" zespołu "Compagnie Maguy Marin" z Tuluzy w choreografii artystki (będzie to polska premiera tego przedstawienia). Spektakl ten pokazuje collage ludzkich zachowań, w którym istotną rolę odgrywają: rytm ruchu oraz interakcje sześciu tancerzy. Jego prapremiera będzie miała miejsce we wrześniu 2014 w Tuluzie. Po spektaklu odbędzie się spotkanie artystów z widzami. Zespół "Compagnie Maguy Marin" założony w 1978 roku jest jedną z czołowych francuskich grup tańca współczesnego. Maguy Marin jest uznawana za wybitną nowatorkę tworzącą na pograniczu tańca, teatru i sztuk wizualnych. Artystka jest autorką i choreografką ponad 40 spektakli prezentowanych w większości krajów Europy. Występ na festiwalu ROZDROŻE 2014 - to druga wizyta artystki w Polsce (po wielu latach od pierwszej).

W CSW odbędzie się także prelekcja francuskiego choreografa Francois Verreta, w którego twórczości można dostrzec inspiracje płynące z twórczości Maguy Marin. Francois Verret jest jednym z najbardziej twórczych choreografów francuskich. Jego spektakle sytuują się na pograniczu tańca, teatru i performance art. Zespół Verreta założony w 1998 roku prezentował spektakle w wielu krajach, w tym wiele razy na festiwalu w Awinionie. W Zamku Ujazdowskim odbędą się 2 premierowe pokazy spektaklu pt. "Central Europe" (tytuł roboczy) zespołu "Compagnie Francois Verret" w choreografii Francois Verreta. Podczas festiwalu ROZDROŻE 2014 dojdzie do przedpremierowych pokazów spektaklu otwierającego cykl przedstawień pt. "Rhapsodie demente" (Obłąkańcza rapsodia). W spektaklu łączącym taniec, muzykę i instalację plastyczną wezmą udział artyści z Europy zachodniej i wschodniej. Przedstawienie tworzy collage obrazów wyrażających kondycję człowieka zdominowaną historią Europy środkowej. Inspiracje czerpie m.in. z utworów Heinera Mullera, Swietłany Aleksijewicz i Wisławy Szymborskiej. Twórczość Verreta nigdy nie była prezentowana w Polsce. Po pierwszym pokazie ww. spektaklu odbędzie się spotkanie artystów z widzami.

Podczas festiwalu dojdzie do premiery spektaklu pt. "Strona po stronie" warszawskiego "Teatru Academia" (przedstawienie będzie prezentowane dwukrotnie w "Teatrze Academia"). Teatr "Academia" założyli w 1993 roku plastycy i scenografowie: Roman Woźniak i Marcin Jarnuszkiewicz. Przedstawienia teatru "Academia" łączą narrację wizualną z muzyką, ruchem i tańcem. Zespół występował na wielu festiwalach teatralnych w Polsce oraz w Niemczech i w Wielkiej Brytanii. Autorem scenariusza, scenografii oraz reżyserem spektaklu jest Roman Woźniak. Spektakl tworzy seria wspomnień dojrzałego mężczyzny przywołującego obrazy ważnych dla niego kobiet. Przedstawienie jest także impresją o przemijaniu, potrzebie piękna i wzruszeń. Estetyka spektaklu "Teatru Academia" może być porównywana z niektórymi przedstawieniami Maguy Marin.

Do udziału w festiwalu zaproszono także "Teatr Cinema" z Michałowic. Założony w 1992 roku przez plastyków i aktorów zespół jest jednym z najbardziej oryginalnych i cenionych polskich teatrów poszukujących, nawiązujących do tradycji polskiej i europejskiej awangardy teatralnej (m.in. do twórczości Tadeusza Kantora). Zespół występował na wielu festiwalach m.in. w Niemczech, Szwajcarii i w Izraelu. Teatr z Michałowic dwukrotnie zaprezentuje w CSW spektakl pt. "Rewia ognia". Podczas festiwalu odbędzie się jego premiera. Autorem, reżyserem i scenografem przedstawienia jest Zbigniew Szumski. Spektakl jest inspirowany prozą poetycką Edmonda Jabesa. Ukazuje miłość dwojga młodych ludzi w kontekście holocaustu. Przestawienie operuje głównie ruchem i narracją wizualną.

Program festiwalu uzupełnią: warszawska premiera filmu pt. "1 + 1 = 0" w reż. Marie Vayssiere i Stephane'a Nota (o warsztatach Tadeusza Kantora w Charleville - Mezieres), prelekcja krytyczki tańca Anny Królicy o inspiracjach z twórczości Tadeusza Kantora w dzisiejszych sztukach performatywnych oraz warsztaty dla aktorów prowadzone przez byłych polskich i francuskich aktorów Teatru "Cricot-2" Tadeusza Kantora: Marie Vayssiere, Ludmiłę Rybę i Bohdana Renczyńskiego. Wspomniane przedsięwzięcia odbędą się w CSW.

Organizatorem festiwalu "Rozdroże 2014" jest Fundacja Sztuka i Współczesność we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Organizację festiwalu dofinansowują: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego R.P., Miasto Stołeczne Warszawa, Instytut Francuski oraz Instytut Francuski w Warszawie. Partnerem i współorganizatorem pokazu spektaklu pt. B i T "Compagnie Maguy Marin" jest Teatr Wielki - Opera Narodowa.

(-)
Materiał Teatru
21 października 2014

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...