Wkrótce święto lalek w Bielsku-Białej

26. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej

22 maja 2014 r. spektaklem „Sen nocy letniej" Teatr Lalek Banialuka otworzy XXVI edycję bielskiego festiwalu. W ciągu czterech dni zaprezentujemy 24 spektakle z 12 krajów: Holandii, Portugalii, Włoch, Czech, Niemiec, Izraela, Rosji, Ukrainy, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Indonezji i oczywiście Polski.

W konkursie zaprezentujemy: „Krainę Czarów" portugalskiego Teatro de Marionetas do Porto; najnowszy spektakl niemieckiego mistrza animacji, Franka Soehnle „Wunderkammer" stworzony we współpracy z Alice Therese Gottschalk i Raphaelem Mürle; izraelskiego „Dybuka..." inspirowanego obrazami Chagalla; stworzony z ogromnym rozmachem rosyjski „Płaszcz"; zrealizowany bez słów „Tranzyt" z Holandii; opowiadaną przez maszyny i ludzi „Kruchość" z Hiszpanii; ascetyczny acz niezwykle zabawny „Stół" z Wielkiej Brytanii, a także czeskiego „Budulinka" oraz włoską „Czarną owcę". Polskę na festiwalu reprezentować będą „Światełko" w reżyserii Mariana Pecki z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora, „Najmniejszy bal świata" w reżyserii Pawła Aignera z Teatru Baj Pomorski oraz „Słoń i kwiat" Grupy Coincidentia z Białegostoku. Prezentowane podczas festiwalu spektakle będą oceniane przez międzynarodowe jury złożone z osobistości świata teatru: Bożena Sawicka, Julia Skuratova, Łukasz Drewniak, Tadeusz Kornaś oraz Janusz Ryl-Krystianowski.

W sobotni wieczór, 24 maja na Placu Chrobrego odbędzie się widowisko plenerowe, oparte na dramatach Williama Szekspira, w wykonaniu artystów z Lwowskiego Akademickiego Teatru Woskresinnia.

Na zakończenie festiwalu zaprezentujemy teatr z Indonezji. Jawajski teatr cieni o nazwie wayang kulit oparty na eposie „Ramajana" w wykonaniu dalanga Ki Seno Nugroho i gamelanu Warga Laras z Yogyakarty to wydarzenie, którego nie wolno przegapić. Wayang kulit w roku 2003 został wpisany na listę Arcydzieł Oralnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.

Poza konkursem swoje najnowsze spektakle zaprezentuje również Banialuka: „Sen nocy letniej", „Małą Syrenkę"- ostatni spektakl zrealizowany przez Petra Nosalka, oraz „Pierścień i różę".

Pokazom festiwalowym towarzyszyć będą warsztaty z instruktorami teatralnymi, które poprowadzi m.in. Frank Soehnle, wystawy (m.in. od 17 maja w Bielskiej Galerii BWA będzie można podziwiać lalki oraz elementy plastyczne stworzone do przedstawień Banialuki w ostatniej dekadzie), seminarium poświęcone bogactwu ekspresji niewerbalnej, które poprowadzi Agnieszka Szymańska z Instytutu Teatralnego z Warszawy, oraz pokaz filmu będącego zapisem ostatniego spektaklu japońskiego lalkarza Hoichi Okamoto.

Więcej informacji na: http://www.banialuka.pl/festiwal/index.php

(-)
Materiał Organizatora
15 maja 2014

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...