Wkrótce w Zielonej Górze

16. Winobraniowe Spotkania Teatralne

W dniach 6-14 września, jak co roku, Lubuski Teatr zaprasza na Winobraniowe Spotkania Teatralne, czyli towarzyszący dniom Zielonej Góry cykl najciekawszych przedstawień ostatnich sezonów, z udziałem wykonawców znanych i cenionych na polskich scenach teatralnych.

Jak co roku, również tym razem nie zabraknie znanych twarzy, żywych, humorystycznych akcentów i interesujących tematów.

W programie Winobraniowych Spotkań Teatralnych m.in. premiera Lubuskiego Teatru - "Lepszy świat" Jakuba Roszkowskiego w reżyserii autora;

"Hemar w chmurach. Kabaret" w reż. Piotra Machalicy Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie. "Tyle jest miast", "Titina", "Rumba", "Kiedy znów zakwitną białe bzy", "Upić się warto", "Wróć do Lwowa" to tylko kilka piosenek - evergreenów, które usłyszą Państwo podczas teatralnego spotkania z Marianem Hemarem. Oprócz piosenek, scenariusz przedstawienia budują wyśmienite skecze, które są majstersztykiem sztuki satyrycznej wszech czasów. Marian Hemar - satyryk, poeta, dramaturg. Autor ponad 3.000 piosenek. Przed wojną związany z kabaretami "Qui Pro Quo" i "Cyrulik Warszawski". Należał do wirtuozów dowcipu, strofy, rymu, gry słów i puenty.

"Di, Viv i Rose" w reż. Macieja Kowalewskiego Teatru Capitol z Warszawy. Trzy przyjaciółki na scenie i w życiu prywatnym. Studenckie życie, pierwsze miłości, wariackie decyzje. Jak wpływają na ich dalsze życie? Wyjątkowa okazja aby zerknąć "od kuchni" na relacje bratnich dusz na scenie. Kobiet nieprzeciętnych, zabawnych i ciekawych życia. Codzienność ale bez rutyny. Historie pełne śmiechu i wzruszeń. Poruszający, zabawny i bogaty w emocje spektakl o towarzyszkach życia na dobre i złe. Występują: Joanna Brodzik, Daria Widawska, Małgorzata Lipmann.

"Wariatka" w reż. Grzegorza Chrapkiewicza z Edytą Olszówką i Lesławem Żurkiem. Ona- 40-letnia Marina, szalona i destrukcyjna, przerażona upływem czasu, dla miłości gotowa uwodzić, kokietować, stosować emocjonalny szantaż, a nawet oferować czysto handlowy układ. On- 30-letni Aleksiej, czarujący mąż i ojciec, niestroniący od przygód, trochę cyniczny i pewny siebie. Ich rzekomo przypadkowe spotkanie uruchomi lawinę niekontrolowanych, chwilami niezwykle komicznych, chwilami dramatycznych zdarzeń, nie zabraknie namiętności, walki, przewrotnych, świetnie napisanych dialogów, obnażających jakże odmienny sposób widzenia świata przez kobiety i mężczyzn. "Wariatka" to tragikomedia, która ma w sobie wszystko, co powinien mieć genialny rosyjski dramat, nie pozwala przestać się śmiać, by za chwilę "wcisnąć widza w fotel" wywołując wzruszenie i łzy. Gdzie jest granica między złudzeniami, a brutalną rzeczywistością? Jak blisko krawędzi szaleństwa można znaleźć się szukając w życiu szczęścia? Czy w miłości zawsze ktoś musi przegrać, a wszystkie chwyty są dozwolone?...

"Akompaniator" w reż. Grzegorza Chrapkiewicza z Hanną Śleszyńską i Janem Jankowskim, spektakl Teatru im. J. Osterwy z Gorzowa Wlkp. Bohaterów sztuki jest dwoje: wielka śpiewaczka operowa i skromny, ukryty w jej cieniu, akompaniator. Pianista akompaniuje śpiewaczce od trzydziestu lat i kocha się w niej beznadziejnie, nigdy jednak nie odezwał się do niej ani słowem. Wreszcie postanawia przemówić i wyznać jej swoje uczucie. Wybiera do tego jednak najmniej odpowiedni moment. "Akompaniator" to znakomita komedia, pełna napięcia i zaskakujących zwrotów akcji. Ta "uwertura na kobietę, mężczyznę i fortepian" podejmuje w przewrotny i ironiczny sposób temat wielkiej namiętności, której towarzyszy piękna muzyka i bardzo dużo absurdalnego humoru.

"Za rok o tej samej porze" w reż. Grzegorza Chrapkiewicza. 27-letni George, żonaty księgowy z New Jersey i 24-letnia Doris, gospodyni domowa, mężatka i matka trojga dzieci z Oakland, spotykają się przypadkowo w uzdrowisku w północnej Kalifornii w 1951 roku.Zakochują się w sobie, ale z oczywistych względów muszą się rozstać. Postanawiają jednak spotykać się co roku, w tym samym hotelu, by wspólnie spędzić weekend. Pięć spotkań pokazanych w spektaklu obejmuje 26 lat tej osobliwej znajomości, w czasie której zmieniają się zarówno sami bohaterowie, jak i otaczający ich świat. Obsada: Olga Bończyk, Piotr Gąsowski.

"Kolacja dla głupca" w reż. Pawła Okońskiego Teatru Komedia z Wrocławia

Grupa panów w średnim wieku z tzw. "towarzystwa" cyklicznie urządza sobie kolacje, na które zaprasza mniej inteligentnych, ich zdaniem, przedstawicieli naszego społeczeństwa.

Podczas wystawnego posiłku starają się obnażyć ich intelektualne niedostatki, śmieszne przyzwyczajenia, zabawny sposób mówienia itp. Kto przyprowadzi najgłupszego-wygrywa-tak w skrócie można opisać intencję tej dość dwuznacznej, delikatnie mówiąc, zabawy.

Pewnego dnia jednak, w wyniku kilku nieprzewidzianych sytuacji, przedsięwzięcie wymyka się spod kontroli i zaczyna żyć swoim, bardzo interesującym, życiemOkazuje się, że przypięcie komuś etykietki "głupca" nie zawsze musi oznaczać rzeczywisty poziom jego intelektu.

Na zakończenie WST Lubuski Teatr zaprezentuje "Stworzenia sceniczne", a Kabaret Nowaki i Krzysztof Jaroszyński - "Królestwo za uśmiech czyli Szekspir z jajami". Czy można przedstawić twórczość Wiliama Szekspira wśród niemilknących śmiechów i burz oklasków? Tak! Udało się to Kabaretowi Nowaki i Krzysztofowi Jaroszyńskiemu, czyli twórcom widowiska "Królestwo za uśmiech czyli Szekspir z jajami". Bez sekundy szkolnej nudy widz dowiaduje się wiele o sztukach: "Sen nocy letniej", "Makbet", "Wesołe Kumoszki z Windsoru", "Otello", "Burza", "Hamlet", "Król Lear". Jakim człowiekiem był Szekspir i jak powstawały jego dzieła poznacie państwo w skrzących się humorem skeczach i monologach. Ten wyjątkowy projekt, czerpiący z tego, co najlepsze w kabarecie i teatrze tworzy nową, zupełnie nowatorską jakość. Kabaret Nowaki i Krzysztof Jaroszyński chcą w ten sposób uczcić rocznicę śmierci i narodzin Williama Szekspira.

(-)
Materiał Teatru
21 sierpnia 2014

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia