Wokół książek Szczerka

spotkania w Teatrze Nowym w Łodzi

Mała Literacka - spotkania w Teatrze Nowym w Łodzi i Salon Ciekawej Książki zapraszają 22 listopada na spotkanie z Ziemowitem Szczerkiem wokół jego dwóch książek "Siódemka" (Korporacja Ha!art) i "Tatuaż z tryzubem" (Wydawnictwo Czarne). Spotkanie poprowadzi Michał Kmiecik.

To nie jest kolejna książka o Majdanie i o wojnie w Donbasie. Owszem, jest tam i Donbas, jest i Majdan, ale stanowią tylko część skomplikowanej układanki, która nazywa się Ukrainą. To podróż przez tworzące się państwo. Niekiedy postapokaliptyczne, niekiedy ryczące od entuzjazmu. To wyprawa opłotkami najnowszej historii Ukrainy, mająca przybliżyć Polakom ten kraj, o którym czytali już sporo, ale raczej nie w ten sposób. To książka podróżnicza, ale podróże, które opisuje, są próbą zrozumienia Ukrainy, zarówno tej "prozachodniej" i "prowschodniej". Ta książka to również wyjaśnienie, dlaczego słowa "prozachodniej" i "prowschodniej" są napisane w cudzysłowie. Tatuaż z tryzubem to podróż po ukraińskim labiryncie, fascynującym, zabawnym i przerażającym. Po Ukrainie rzeczywistej i wyobrażonej. / o "Tatuażu z tryzubem" Ziemowit Szczerek

Znów w drodze. Dziennikarz przemierza mizerny, rozpadający się "krajobraz kulturowy", jednak tym razem Ziemowit Szczerek nie pisze o Ukrainie, a o Polsce - choć tak naprawdę pisze o niej zawsze. W Siódemce poddaje wiwisekcji "Polskę najpolstszą", samo jej serce, gdzie biją źródła wszystkich jej bolączek i frustracji, matecznik polskiego marazmu, bylejakości i magmy, rdzeń pełen szyldozy i płotów odlanych z betonu, gdzie winy za chaos i syf nie można zrzucić na nikogo prócz nas samych. Opisuje Polskę leżącą przy drodze krajowej numer 7.

Jak opisać tę niezwykłą krainę? Pytanie trudne. Niewielu dotychczas próbowało. Siódemka tylko pozornie kpi z prowincji, prowincji leżącej w centrum naszego kraju. To dużo więcej niż żarty napędzane poszerzającymi świadomość wiedźmińskimi eliksirami (tak, tak - nie mogło zabraknąć także wiedźmina). To brutalna, szczera do bólu próba opisu tego, co swojskie, a zarazem bardzo tajemnicze i dotąd niezbadane. Siódemka stanowi podróż przez polskie jądro ciemności, przez kompleksy i fantazje narodowe, przez wieki historii - wędrówkę pełną groteski i przegięcia, napędzaną alkoholem i narkotykami (to wciąż #gonzo!), ale to przecież jedyny sposób na opisanie bezforemnej polskiej formy. / o "Siódemce"

***

22 listopada 2015 / godz. 15.00 /

UWAGA! Miejsce spotkania: Centralne Muzeum Włókiennictwa / Piotrkowska 282 / na hasło "Mała Literacka" wstęp wolny

***

Ziemowit Szczerek (ur. 1978) - dziennikarz i prozaik, współpracuje z "Polityką", "Nową Europą Wschodnią" i "Tygodnikiem Powszechnym", autor książek Siódemka, Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian oraz Rzeczpospolita Zwycięska, współautor zbioru opowiadań Paczka radomskich. W 2013 roku został laureatem Paszportu "Polityki", w 2014 roku nominowany do nagród Nike i Angelus, w 2015 roku finalista Nagrody Literackiej Europy Środkowej "Angelus".

Michał Kmiecik (ur. 1992) - dramatopisarz, reżyser teatralny, dramaturg Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Debiutował w 2012 roku spektaklem "Kto zabił Alonę Iwanowną?" w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Felietonista "Tygodnika Wrocław", dodatku do wrocławskiej "Gazety Wyborczej". Publikował w "Dialogu", "Krytyce Politycznej", "Notatniku Teatralnym", na e-teatrze i w lokalnej prasie. Laureat nagrody głównej i nagrody publiczności za tekst "Śmierć pracownika" w konkursie Metafory Rzeczywistości 2011 (premiera 15.12.2011, reż. Iwo Vedral, Teatr Polski w Poznaniu) i nagrody głównej w IV edycji konkursu Komediopisanie za tekst "Nam nie jest wszystko jedno", organizowany przez Teatr Powszechny w Łodzi. Półfinalista IV edycji Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej (dramat "Wesele").

***

Salon Ciekawej Książki, czyli Trzy Piętra Kultury

W dniach 20 -22 listopada br. odbędzie się piąta już edycja Salonu Ciekawej Książki. Od początku istnienia jest to najważniejsza impreza wystawiennicza w regionie łódzkim skierowana do branży wydawniczej i miłośników literatury. Ideą wydarzenia jest prezentacja bogatej oferty rynku księgarskiego, a jednocześnie promocja czytelnictwa i rozwijanie tej pięknej pasji.

Podobnie jak w latach ubiegłych w Salonie Ciekawej Książki wezmą udział największe firmy wydawnicze, posiadające w ofercie zarówno literaturę dziecięcą, jak również skierowaną dla dorosłych - piękną, sensacyjną, kryminalną, historyczną, literaturę faktu, beletrystykę i reportaże. W ubiegłym roku na Salonie obecni byli m.in.: Znak, Nasza Księgarnia, Czarna Owca, Agora, Zakamarki, Sonia Draga, Helion, Zeszyty Literackie, Akapit Press, SQN, Azymut PWN i Burda Publishing National Geographic.

Tegoroczna edycja imprezy wzbogacona zostanie o nowe elementy. Decyzją Sejmu RP Patronami roku 2015 są Jan Paweł II i Jan Długosz. Rok 2015 będzie też Rokiem Teatru Publicznego. Z tej okazji tematem przewodnim V Salonu Ciekawej Książki będzie HISTORIA i TRADYCJA. Na trzech piętrach zabytkowych, postindustrialnych wnętrz Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (ul. Piotrkowska 282) na zwiedzających czekać będą nowości książkowe - często w promocyjnych cenach, spotkania z polskimi i zagranicznymi autorami, panele dyskusyjne poświęcone kulturze i literaturze, konferencje branżowe, warsztaty edukacyjne dla dzieci, a także konkursy z cennymi nagrodami.

Salon Ciekawej Książki to ważne wydarzenie o charakterze kulturalnym i edukacyjnym. Program Salonu Ciekawej Książki współtworzyć będą instytucje kultury Urzędu Miasta Łodzi oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Teatry, muzea, galerie i biblioteki przygotują imprezy towarzyszące poświęcone roli książki i literatury w rozwijaniu kultury i utrwalaniu polskiej tradycji. Konferencje i prezentacje zorganizują m.in.: Wydawnictwo Literatura, Dom Wydawniczy - "Księży Młyn", Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. J. Piłsudskiego w Łodzi, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego w Łodzi, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego oraz Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.

Partnerem Salonu Ciekawej Książki jest Dom Literatury w Łodzi, instytucja promująca dobrą literaturę i czytelnictwo, której wsparcie gwarantuje wysoki poziom merytoryczny wydarzenia.

*

Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu Mała Literacka - spotkania wielkiego formatu w roku 2015 dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Łodzi.

(-)
Materiał nadesłany
18 listopada 2015

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...