Wokół twórczości trzech pokoleń

Festiwal Witolda Lutosławskiego „Łańcuch" X

Witolda Maliszewskiego pamiętamy dziś głównie jako nauczyciela Witolda Lutosławskiego. Tymczasem Maliszewski, sam kształcący się m.in. pod okiem Mikołaja Rimskiego-Korsakowa, był sam autorem wielu ciekawych i wartych poznania kompozycji.

Wokół twórczości tych trzech pokoleń kompozytorów – Rimskiego-Korsakowa, Maliszewskiego i Lutosławskiego – zbudowany jest program koncertu, który odbędzie się w piątek 8 lutego o godzinie 19 w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej, w ramach festiwalu "Łańcuch" X. Polską Orkiestrę Radiową, poprowadzi jej szef artystyczny, jeden z najlepszych polskich dyrygentów młodego pokolenia Łukasz Borowicz. Solistką będzie Anna Radziejewska.

8 lutego

Witolda Maliszewskiego pamiętamy dziś głównie jako nauczyciela Witolda Lutosławskiego. Tymczasem Maliszewski, sam kształcący się m.in. pod okiem Mikołaja Rimskiego-Korsakowa, był sam autorem wielu ciekawych i wartych poznania kompozycji.
Wokół twórczości tych trzech pokoleń kompozytorów – Rimskiego-Korsakowa, Maliszewskiego i Lutosławskiego – zbudowany jest program koncertu, który odbędzie się w piątek 8 lutego o godzinie 19 w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej. Polską Orkiestrę Radiową, poprowadzi jej szef artystyczny, jeden z najlepszych polskich dyrygentów młodego pokolenia Łukasz Borowicz. Solistką będzie Anna Radziejewska.

Bilety do nabycia w kasach Filharmonii Narodowej oraz na stronie internetowej www.filharmonia.pl

PROGRAM KONCERTU:

8 lutego 2013 r. Filharmonia Narodowa, Sala Koncertowa, g. 19:00
Koncert symfoniczny
Anna Radziejewska – mezzosopran
Polska Orkiestra Radiowa, Łukasz Borowicz – dyrygent

w programie

Witold Maliszewski – Uwertura radosna D-dur op. 11
Witold Lutosławski – Przeźrocza
Witold Lutosławski – Pięć pieśni na głos żeński i 30 instrumentów solowych do słów Kazimiery Iłłakowiczówny
Witold Lutosławski – Dziesięć tańców polskich
Mikołaj Rimski-Korsakow – II Symfonia „Antar" op. 9

WYKONAWCY:

ANNA RADZIEJEWSKA ukończyła z wyróżnieniem studia w klasie śpiewu Jerzego Artysza w Akademii Muzycznej w Warszawie. Od 1999 jest solistką Warszawskiej Opery Kameralnej. Jest laureatką Nagrody im. Andrzeja Hiolskiego za najlepszy debiut operowy 2001 roku, a także wielu krajowych i międzynarodowych konkursów wokalnych. W 2010 roku odznaczona została brązowym medalem Gloria Artis. Anna Radziejewska ma również bogaty repertuar koncertowy, na który składają się recitale pieśni (z Katarzyną Jankowską, Mariuszem Rutkowskim, Karolem Radziwonowiczem), dzieła oratoryjne i wokalno-instrumentalne oraz występy z zespołami muzyki dawnej (Collegium Musicum Köln, Concerto Vocale, Il Tempo, Musicae Antiquae Collegium Varsoviense, Musicalia, Sinfonietta Žilina) i współczesnej (Klangforum Wien, Algoritmo, Icarus). Jest czołową wykonawczynią utworów Salvatore Sciarrina na świecie. Wystąpiła w prawykonaniach jego oper Da gelo a gelo (rola Izumi) w 2006 i Superflumina (partia Donny) w 2011 oraz utworów kameralnych. Kompozytor dedykował jej utwór Cantiere del poema, którego prawykonanie odbyło się we wrześniu 2011 roku. Od 1999 roku prowadzi działalność pedagogiczną. Obecnie naucza śpiewu solowego na Wydziale Wokalnym Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Często zapraszana jest również do prowadzenia kursów mistrzowskich.

ŁUKASZ BOROWICZ – studiował w klasie Bogusława Madeya w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, tam też uzyskał tytuł doktora w dziedzinie dyrygentury pod kierunkiem Antoniego Wita. W latach 2005-06 pełnił funkcję asystenta Kazimierza Korda w Teatrze Wielkim Operze Narodowej. Wcześniej (2002-05) był asystentem Antoniego Wita w Filharmonii Narodowej, a w sezonie artystycznym 2000/2001 – Ivána Fischera w Budapest Festival Orchestra. Od 2006 roku Łukasz Borowicz pełni funkcję pierwszego dyrygenta gościnnego Filharmonii Poznańskiej. Był wielokrotnym stypendystą Ministerstwa Kultury oraz laureatem nagród na czterech konkursach dyrygenckich: w Trydencie (1999), Atenach (2000), Porto (2002) i Bambergu (2004). W styczniu 2008 został wyróżniony Paszportem „Polityki", a w październiku 2011 – nagrodą Koryfeusz Muzyki Polskiej. Borowicz dyrygował wieloma orkiestrami, m.in.: Konzerthausorchester Berlin, Komische Oper Berlin, NDR Radiophilharmonie Hannover, MDR Sinfonieorchester Leipzig, Düsseldorfer Symphoniker, Staatskapelle Halle, Orkiestrą Opery w Marsylii, I Pomeriggi Musicali (Mediolan), Słowacką Radiową Orkiestrą Symfoniczną, Praską Orkiestrą Symfoniczną FOK, Narodową Filharmoniczną Orkiestrą Rosji, Ukraińską Narodową Orkiestrą Filharmoniczną i większością polskich orkiestr symfonicznych.

POLSKA ORKIESTRA RADIOWA. Historia orkiestry sięga lat przedwojennych. W 1934 r. Grzegorz Fitelberg stworzył Symfoniczną Orkiestrę Polskiego Radia, która koncertowała aż do wybuchu wojny. W 1947 r., po powrocie do Polski, Fitelberg reaktywował orkiestrę z udziałem kilku muzyków SOPR i przeniósł siedzibę zespołu do Katowic. W ten sposób powstała WOSPR, która przejęła część tradycji Symfonicznej Orkiestry PR. W Warszawie, dwa lata wcześniej, w 1945 roku Stefan Rachoń, skrzypek i dyrygent, stworzył zespół, którego zakres obowiązków obejmował oprócz koncertów również nagrania archiwalne dla Polskiego Radia, a następnie telewizji. Po odejściu Rachonia dyrektorami artystycznymi Orkiestry PR byli kolejno: Włodzimierz Kamirski, Jan Pruszak, Mieczysław Nowakowski. Za kadencji Tadeusza Strugały (1990-1993) orkiestra uzyskała dzisiejszą nazwę i przeniosła się do nowej siedziby – Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. W latach 1993-2006 szefem artystycznym Polskiej Orkiestry Radiowej był Wojciech Rajski. W marcu 2007 na stanowisko dyrektora artystycznego Polskiej Orkiestry Radiowej został powołany Łukasz Borowicz, który z orkiestrą współpracował od kilku lat, prowadząc nagrania i koncerty.

Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego
www.lutoslawki.org.pl
e-mail: society@lutoslawski.org.pl

 

Jarosław Kutera
Materiały Towarzystwa
8 lutego 2013

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...