Wręczono nagrody im. Karola Miarki

Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury i nauki

Zbigniew Kościów, prof. Andrzej Linert, prof. Stanisława Sochacka, prof. Wojciech Świątkiewicz, dr Bogdan Wszołek to tegoroczni laureaci Nagrody im. Karola Miarki, wyróżnienia przyznawanego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury i nauki.

Wyróżnienia wręczono we wtorek w Bibliotece Śląskiej w Katowicach, osobom, które upowszechniając wiedzę i kulturę, wzbogacają tym samym dorobek województw opolskiego i śląskiego. Nagroda przypomina też postać Karola Miarki - urodzonego w Pielgrzymowicach nieopodal Jastrzębia Zdroju, wybitnego działacza narodowego na Górnym Śląsku, który odcisnął trwały ślad w śląskiej kulturze.

Wicemarszałek woj. opolskiego Barbara Kamińska podkreślała podczas uroczystości, że Karol Miarka był "symbolem prawdziwego Górnoślązaka". "W swoim działaniu i życiu przekazywał takie wartości, które są wartościami ponadczasowymi, które powodują, że nasze regiony rozwijają się na właściwych wartościach zachowując dziedzictwo, tożsamość i to, co jest najważniejsze - właściwy poziom rozwoju kultury" - powiedziała Kamińska. "Nagroda Karola Miarki jest dla osób, które są w stanie przedstawić owoce swojego życia" - dodał marszałek woj. śląskiego Mirosław Sekuła.

Dotąd uhonorowano ponad 120 osób. Wśród tegorocznych wyróżnionych znaleźli się astronom, muzyk, znawca literatury, filolog, socjolog.

Zbigniew Kościów to krytyk i pisarz muzyczny, muzyk i pedagog. Współpracował dotąd z prasą polską, serbołużycką, ormiańską, ukraińską, wydał ok. 30 książek poświęconych kulturze muzycznej, które uznaje się za "dzieło kronikarskie opolskiej kultury muzycznej".

Prof. Andrzej Linert jest historykiem teatru i publicystą. Od początku swojej pracy naukowo-badawczej koncentruje się na historii i dokumentacji działalności artystycznej teatrów dramatycznych, lalkowych i amatorskich Górnego Śląska oraz Zagłębia Dąbrowskiego.

Prof. Stanisława Sochacka to filolog, językoznawca i slawista. Kierując badaniami w Instytucie Śląskim i na Uniwersytecie Opolskim wniosła twórczy wkład w rozwój wiedzy o polskiej kulturze i języku polskim na Śląsku.

Prof. Wojciech Świątkiewicz jest dyrektorem Instytutu Socjologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz wybitnym znawcą problematyki dotyczącej społeczno-kulturowych uwarunkowań wzorów religijności. W kręgu jego zainteresowań są również takie zagadnienia jak m.in. religia a tożsamość kulturowa, wzory kulturowe praktyk religijnych, religia a polityka.

Dr Bogdan Wszołek, to astronom oraz prezes Stowarzyszenia Astronomia Nova. W 2006 roku, po wielu latach starań uruchomił planetarium w Częstochowie oraz sprowadził z USA nowoczesny, cyfrowy system do projekcji. Obecnie organizuje w nim m.in. cykliczne konferencje naukowe o zasięgu krajowym i międzynarodowym.

Nagrody im. Karola Miarki wręczane są od 1983 roku. Wśród dotychczas nagrodzonych znaleźli się m.in. twórca Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk prof. Stanisław Hadyna, kompozytorzy Henryk Mikołaj Górecki i Wojciech Kilar, senator Dorota Simonides, ordynariusz diecezji opolskiej abp Alfons Nossol, metropolita katowicki abp Damian Zimoń, biskup ewangelicki Tadeusz Szurman oraz wicemarszałek Senatu Krystyna Bochenek.

Karol Miarka (1825-1882) był wybitnym polskim działaczem narodowym na Górnym Śląsku. Pracował jako organista i nauczyciel, angażując się w obronę polskich dzieci przed germanizacją. W 1869 roku rozpoczął w Królewskiej Hucie wydawanie pisma "Katolik", które szybko stało się najpopularniejszą gazetą polskojęzyczną na Górnym Śląsku. Był prześladowany przez władze niemieckie za działania na rzecz umocnienia polskiej tożsamości narodowej i podniesienia poziomu oświaty.

(-)
(PAP)
24 października 2013

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia