Wreszcie coś się będzie działo w piwnicach

powstaną w przyszłym roku nowe instytucje kulturalne

W piwnicach warszawskiej Starówki powstaną w przyszłym roku nowe instytucje kulturalne dzięki partnerstwu z norweskim miastem Bergen. Konserwator zabytków oprowadzał dziś gości z Norwegii po odnawianych podziemnych korytarzach.

W podziemiach dawnej siedziby Komisji Edukacji Narodowej przy ul. Jezuickiej czuć zapach świeżego tynku. Za kilka miesięcy będą się tutaj odbywały warsztaty artystyczne dla młodych twórców. Kilkadziesiąt metrów dalej, pod Rynkiem Starego Miasta, powstanie klub literacki i muzeum poświęcone starej Warszawie, a Teatr Stara Prochownia wzbogaci się o nową scenę. Wszystko to w piwnicach, które do niedawna służyły za rupieciarnie. Renowacja nie byłaby możliwa bez pieniędzy z Norweskiego Mechanizmu Finansowego, skandynawskiego funduszu na rzecz współpracy z nowymi członkami UE.

Dlaczego Norwegowie zdecydowali się pomóc Warszawie? Siri Myrvoll, dyrektor Zarządu Dziedzictwa Miasta Bergen, który odwiedził Warszawę, żeby sprawdzić stan prac, odpowiada: - Stare Miasto, podobnie jak Bergen, znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kiedy Warszawa zaproponowała współpracę, zgodziliśmy się od razu. Cieszymy się, że możemy pomagać młodym artystom w tych historycznych salach.

Niektóre z nich pamiętają przełom XV i XVI wieku - okres, kiedy na Starówce pojawiały się pierwsze murowane domy. Gotyckie wnętrza były wielokrotnie przebudowywane, ale remont ma im przywrócić dawny wygląd. - Chcemy wyeksponować ciekawe elementy architektury, takie jak gurty, czyli kamienie wmurowane między cegły. Efekty powojennej samowoli zostaną usunięte lub przykryte tynkiem imitującym ten średniowieczny - mówi Wiesław Procyk, konserwator z warszawskiej ASP.

Pomysł zadowolił okolicznych mieszkańców. - Dobrze, że powstaną tutaj instytucje kulturalne, a nie kolejne lokale gastronomiczne - cieszy się Agnieszka Strzelecka z zarządu wspólnoty Rynek Starego Miasta Brzozowa.

Według Artura Zbiegieni, zastępcy dyrektora Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków, pierwsze lokale zostaną oddane do użytku na początku roku. Koszt inwestycji to 37 mln złotych, z czego 17 pochodzi z funduszu norweskiego. Z ogólnej kwoty wsparcia wynoszącej 1,2 mld euro Polska otrzymała 533 mln.

Maciek Piasecki
Gazeta Wyborcza Stołeczna
15 października 2009

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...