Wrocławski Teatr ZAR na Olimpiadzie Teatralnej

"Cesarskie cięcie. Próby o samobójstwie" - reż. Jarosław Fret - Teatr ZAR we Wrocławiu

Wrocławski Teatr ZAR zaprezentuje podczas odbywającej się w Pekinie Olimpiady Teatralnej spektakl "Cesarskie cięcie". Olimpiada to jeden z najważniejszych festiwali na świecie, prezentujący twórczość najbardziej oryginalnych twórców teatralnych.

W Pekinie Teatr ZAR wystąpi w dniach od 17 do 19 grudnia, prezentując trzy pokazy "Cesarskiego cięcia" - poinformowała PAP Paulina Popiół z wrocławskiego Instytutu im. Jerzego Grotowskiego.

"Cesarskie cięcie. Próby o samobójstwie" to druga część tryptyku "Ewangelie dzieciństwa" - flagowego dzieła Teatru ZAR. Spektakl w 2012 r. zdobył nagrodę Total Theatre oraz nagrodę krytyków Herald Angel podczas festiwalu Fringe w Edynburgu. Podobnie jak w innych spektaklach Teatru ZAR, taki i tu kluczową rolę odgrywa struktura muzyczna przedstawienia. W "Cesarskim cięciu" jej trzon stanowią wielogłosowe pieśni korsykańskie, w które wpleciono wątki bułgarskie, rumuńskie, islandzkie i czeczeńskie.

Podczas Olimpiady Teatralnej polscy twórcy zaprezentują również cykl wykładów poświęconych polskiemu teatrowi oraz działalności Instytutu im. Jerzego Grotowskiego oraz twórczości samego Grotowskiego.

Olimpiada Teatralna to międzynarodowy festiwal, który prezentuje osiągnięcia najwybitniejszych twórców teatralnych z całego świata. Pierwszą edycję Olimpiady zorganizowano w 1995 r. w Delfach w Grecji. Później to jedno z najważniejszych wydarzeń teatralnych odbywało się m.in. w Moskwie (2001), Stambule (2006) czy Seulu (2010). W listopadzie tego roku w Pekinie rozpoczęła się szósta edycja Olimpiady Teatralnej, która zakończy się 25 grudnia. Kolejna edycja imprezy odbędzie się we Wrocławiu w 2016 r. Będzie to wówczas najważniejsze wydarzenie teatralne przygotowywane w stolicy Dolnego Śląska w związku z objęciem przez to miasto tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r.

Wrocławski Teatr ZAR to międzynarodowa grupa artystów, stażystów wrocławskiego Instytutu im. Jerzego Grotowskiego. Teatr powstał we Wrocławiu po cyklicznych wyprawach do Gruzji w latach 1999-2003. W trakcie tych podróży stażyści zebrali materiał muzyczny, m.in. sięgające początków naszej ery pieśni polifoniczne. Nazwa grupy - ZAR - pochodzi od tytułu pieśni pogrzebowych wykonywanych przez zamieszkujących północno-zachodnią Gruzję Swanów.

(-)
(PAP)
16 grudnia 2014

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...