Wrzesień w Ateneum

Śląski Teatr Lalki i Aktora "Ateneum"

Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum rozpoczyna sezon trzema ważnymi wydarzeniami. Pierwsze – transmisja urokliwej baśni „Krawiec Niteczka” Zbigniewa Głowackiego w ramach Internetowego Teatru TVP – odbyło się 12 września. Mamy już dane statystyczne: przed ekranami zasiadło 41612 uczniów z 649 szkół w całej Polsce oraz ponad 100 widzów w sali teatralnej.

Fragment przedstawienia i wywiad z reżyserem można obejrzeć pod adresem:
http://www.iteatr.tvp.pl/16803223/rozpoczecie-piatego-sezonu-iteatru-tvp

Drugie wydarzenie – premierę sztuki Martina Baltscheita „Tylko jeden dzień" w przekładzie Lili Mrowińskiej-Lissewskiej – Ateneum przygotowuje na ostatni weekend miesiąca. Temat z pewnością stanie się pretekstem do niejednej rozmowy z dzieckiem.
Lis i Dzik obserwują narodziny muszki – jętki jednodniówki. Zauroczeni jej delikatnością i zmartwieni faktem, że czeka ją tylko jeden dzień życia wmawiają nowej przyjaciółce, że to Lisa godziny są już policzone! Absurdalne kłamstwo pociąga za sobą szereg komicznych perypetii, które dla Jętki okazują się najpiękniejszymi chwilami w jej króciutkim istnieniu.

W spektaklu wszystko obraca się wprawdzie wokół niechybnej śmierci bohaterki, ale autor w swym mądrym, głębokim przesłaniu mówi przede wszystkim o życiu, zwracając uwagę na jego wartość; najważniejsze jest bowiem, w jaki sposób je spędzimy, ile będzie w nim miejsca na przyjaźń, miłość, jaki nadamy sens własnej egzystencji.

Świetne tempo, znakomite dialogi, zabawne sytuacje i nieoczekiwane zwroty akcji, to niezaprzeczalne walory tekstu niemieckiego dramaturga. W atrakcyjnej inscenizacji Bogdana Nauki (reżyseria), Pavla Hubički (scenografia) i Pavla Helebranda (muzyka) przedstawienie naprawdę bawi – nie tylko najmłodszych – a równocześnie „oswaja" niełatwy problem odejścia, żalu i godzenia się ze stratą kogoś bliskiego.

Premierę prasową sztuki „Tylko jeden dzień" przewidziano w piątek, 26 września o godz. 17.00, natomiast w sobotę – 27 września o godz. 18.00 – zaplanowano premierę specjalnie dla widzów 5. Metropolitalnej Nocy Teatrów. Warto również wziąć udział w warsztatach plastycznych, które bezpośrednio po widowisku poprowadzi autor jego oprawy plastycznej, znakomity czeski scenograf, Pavel Hubička.

Dodajmy, że spektakl został dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Trzecie wydarzenie to wspomniana wyżej Noc Teatrów, podczas której w Galerii Ateneum odbędą się m.in. otwarte próby stolikowe pn. „Czytanie teatru" przygotowane przez Irenę Józefiak. Dla dzieci (i przy ich aktywnym udziale) aktorzy interpretować będą wiersze Jana Brzechwy, dorośli natomiast posłuchają dialogów z satyrycznej powieści Magdaleny Samozwaniec „Na ustach grzechu".

Renata Chudecka
Materiał Teatru
13 września 2014

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...