Wrzesień w Teatrze Śląskim w Katowicach

spektakle, wydarzenia

Teatr Śląski w Katowicach serdecznie zaprasza na spektakle oraz imprezy organizowane we wrześniu. Przewidziano między innymi:

09.09.2010 - Koncert dla mieszkańców miasta
W 145 rocznicę nadania Katowicom praw miejskich zapraszamy wszystkich na spektakl muzyczny "Wizyta o zmierzchu" w wykonaniu kierowanego przez Annę Szostak Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia, z udziałem Tomasza Orłowa (fortepian) i tancerzy Kamili Święcickiej i Tomasza Dynarowicza.
9.09.2010, godz. 19.00, Duża Scena

09.09.2010 - Dwa teatry
Carl Moritz był uznanym architektem przełomu XIX i XX wieku, projektantem budynków użyteczności publicznej, wśród nich Opery w Kolonii i licznych gmachów teatralnych. Do dziś w niezmienionym stanie zachowało się tylko jedno jego dzieło - teatr w Katowicach. 9 września na Scenie Kameralnej odbędzie się dyskusja o pracach Carla Moritza, zainspirowana przez grupę mieszkańców Miasta Düren z Północnej Nadrenii-Westfalii, gdzie także istnieje teatr według projektu tego architekta, niezachowany jednak do dziś w pierwotnym kształcie.
9.09.2010, godz. 15.00, Scena Kameralna

18.09.2010 - METROPOLITALNA NOC TEATRÓW
Metropolia „Silesia” jest inicjatorem i organizatorem projektu kulturalnego, w którym udział zadeklarowało dziewięć teatrów z miast Górnośląskiego Związku Metropolitalnego. W sobotę 18 września odbędzie się szereg spektakli, wystaw, warsztatów teatralnych i happeningów. Teatr Śląski przygotował na ten wieczór dwa przedstawienia: "Wszystko dobre, co się dobrze kończy" W. Shakespeare\'a (Duża Scena) i "Zagraj to jeszcze raz, Sam" W. Allena (Scena Kameralna) .

Atrakcje specjalne:
18.00 – 19.30 – happening artystyczny „Dzieci z Teatralnej na tropie Alfreda Szklarskiego” (przed głównym wejściem do Teatru)
22.20 – 23.00 – możliwość zapoznania się z pracą oświetleniowca w teatrze, pokaz gry świateł na scenie (Duża Scena)
22.30 – 23.00 – „Transwizje” - wizualizacje na froncie budynku Teatru Śląskiego (prezentacja multimedialna na wątkach spektakli Teatru Śląskiego)- projekt autorstwa Ewy Kucharskiej i Błażeja Banysia
22.30 – 24.00 – zwiedzanie Teatru od kulis
18.00 – 24.00 – wystawa studentów scenografii ASP (foyer Teatru, I balkon)
aukcja "Dla Skolimowa" - w trakcie wieczoru na foyer Dużej Sceny

Wszystko dobre, co się dobrze kończy (ang. All`s Well That Ends Well) - komedia autorstwa Williama Shakespeare\'a, napisana pomiędzy 1601 a 1608 rokiem. Trudno ją jednoznacznie zaklasyfikować do kategorii komedii lub tragedii, podobnie jak utwór Miarka za miarkę. Należy do najrzadziej wystawianych sztuk tego autora. Została opublikowana w Pierwszym Folio w 1623 roku.
 
Sztuka opowiada historię Heleny, nisko urodzonej piękności, która otrzymała rękę hrabiego Bertrama, w zamian za wyleczenie króla. Bertram nie jest jednak skory do małżeństwa z niżej urodzoną osobą. Stwierdza, że woli udać się na wojnę, niż być przymuszonym do małżeństwa. Helena będzie musiała uciec się do podstępu, aby doprowadzić go przed ołtarz.
Reżyseria: Tadeusz Bradecki
18.09, godz. 18.30, Duża Scena

Zagraj to jeszcze raz, Sam - znajdującemu się w depresji bohaterowi usiłuje pomóc zaprzyjaźnione małżeństwo. Linda pracuje jako modelka, Dick jest wiecznie zajętym biznesmenem. Umawiają bohatera przedstawienia ze znajomymi dziewczynami, jednak kolejne randki kończą się fiaskiem. Pewnej nocy, ku konsternacji obojga, Linda i Allan lądują wspólnie w łóżku.
 
Reżyseria: Grzegorz Kempinsky
18.09, godz. 18.30, Scena Kameralna


23/24.09.2010 - "Polterabend" w ramach Kongresu Kultury Województwa Śląskiego

Teatr Śląski prezentuje w ramach Kongresu Kultury Województwa Śląskiego "Polterabend" St. Mutza - napisany śląską gwarą poetycki fresk, opowiadający o powikłanej historii Śląska i Ślązaków w minionym stuleciu. Debiutujący w teatrze autor przedstawia modelową Śląską rodzinę (Ojciec - Jorg, W. Sławik, Matka - Berta, A. Chechelska, Babka - E. Leśniak), rodzinę niejako ponadczasową, "wieczną", oraz skomplikowane losy i dramatyczne wybory kolejnych, urodzonych i wychowanych w tej rodzinie pokoleń. Rzecz zaczyna się u końca pierwszej wojny światowej, a kończy już po drugiej wojnie, zahaczając po drodze o powstania śląskie, plebiscyt i szerzej przedstawiając lata trzydzieste i czterdzieste zeszłego stulecia. W "Polterabend" historia Śląska, jakkolwiek burzliwa i dramatyczna, pozostaje jednak jedynie tłem dla indywidualnych dramatów, dla żmudnego procesu kształtowania się złożonej, śląskiej kulturowej tożsamości. Pytanie o tożsamość, o granice kulturowej odrębności, jest podstawowym w sztuce motorem akcji i konfliktów.
Reżyseria: Tadeusz Bradecki
23 i 24.09, godz. 19.00, Duża Scena
 
W ramach kongresu 24.09.2010 o godz. 17.30 na Scenie Kameralnej odbędzie się spotkanie z Jiřim Nekvasilem Dyrektorem Narodowego Teatru Morawskośląskiego w Ostrawie

Kongres Kultury Województwa Śląskiego
Przedstawienia prezentowane są w Ramach Kongresu Kultury Województwa Śląskiego - który jest odpowiedzią na zapotrzebowanie środowiska animatorów, twórców i menedżerów, kontynuuje na szczeblu regionalnym debatę zapoczątkowaną przez Kongres Kultury Polskiej (Kraków 2009) oraz bazuje na doświadczeniach Kongresu Kultury Górnego Śląska (1998), które zostały wykorzystane m.in. podczas prac nad „Strategią rozwoju kultury w województwie śląskim na lata 2006-2020”. Podczas trzydniowego Kongresu zaprezentowana zostanie panorama kulturalna województwa śląskiego, obrazująca polifoniczność kultury regionalnej: elitarnej, rozrywkowej, lokalnej, niszowej.

oprac. m.w.
Materiały Teatru
16 września 2010

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...