Współczesny język tańca

"Z nieba do ziemi...", "Pomiędzy" - Klub Żak w Gdańsku

W sobotę i w niedzielę (27 i 28 listopada) w Klubie Żak czekają nas wyjątkowe taneczne wieczory

Jako pierwsza odbędzie się premiera przedstawienia, a dokładniej performatywnego aktu teatralnego "Z nieba do ziemi..." w wykonaniu znakomitej trójmiejskiej tancerki i performerki Iwony Gilarskiej oraz w reżyserii i choreografii autorstwa Marcela Leemanna.

Pochodzącego z Zurichu tancerza, nauczyciela tańca i performera, twórcy teatru Marcel Physical Dance Theater. Leemann współpracuje z Kompanią Da Motus we Freiburgu, z Genewskim Teatrem Alias oraz z öff öff Productions oraz Carole Meier w Bern. Jego produkcje są emocjonalnym i fizycznym wyzwaniem zarówno dla artysty/tancerza, jak i widza. Istotną rolę odgrywa w nich humor, pasja i naturalność ruchu. Istotnym elementem procesu tworzenia jest improwizacja strukturalna. "Z nieba do ziemi..." to druga część tryptyku "W poszukiwaniu równowagi" (pierwszą część stanowi spektakl "Wpół do godziny" z 2007 roku). Do jego stworzenia Gilarską zainspirował... motyl. Jakkolwiek banalnie to brzmi, struktura całości zapowiada się na gęsta i bardzo przemyślaną.

Artystka ilustruje swój pomysł takimi słowami: "Wschodni mędrzec Zhuangzi pewnego dnia rzekł swoim uczniom: Wczoraj w moim śnie pojawił się motyl Ale dziś nie wiem, czy jestem człowiekiem, któremu śniło się że jest motylem, czy też jestem motylem, który śni teraz, że jest człowiekiem ". - Opowiadam o kobiecie, która całe swoje życie, od narodzin, aż po śmierć przeżywa w ciągu trzech dni. Przechodzi w tym czasie trzy etapy życia: poznanie, przebudzenie i świadomość. - wyjaśnia Gilarska. - "Z nieba..." jest kontynuacją podążania za uważnym wykorzystywaniem danego nam czasu. Porusza tematy stałości i niestałości, intuicji, emocji, tego co ważne i błahe, śmieszne i poważne, pieniędzy, manipulacji i wiele innych. Jest w tym przedstawieniu wiele tańca, ale jest też bardzo performatywne. - dodaje. Wydarzeniu opowiedzianemu współczesnym językiem tańca towarzyszy muzyka na żywo (smyczki!) autorstwa i w wykonaniu wybitnego skrzypka i kompozytora Stefana Wesołowskiego oraz wizualizacje Aliny Żemojdzin i video Andrzeja Dudzińskiego, dziennikarza, scenarzysty i reżysera.

Po spektaklu, ok. g. 20, swoją premierę będzie miał niezwykły projekt taneczno-filmowy "Pomiędzy". Jego pomysłodawczynią współtwórczynią jest Anna Haracz, założycielka Teatru Tańca i Muzyki Kino Variatino. W realizacji projektu towarzyszyli jej Emilia Orzechowska, która wykonała zdjęcia i montaż filmu, Magda Kwaśnik, autorka kostiumów oraz Tomasz Antonowicz, który wykona towarzyszącą projekcji muzykę na żywo. Film jest obrazem spotkania-konfrontacji współczesnego mieszkańca miejskiej aglomeracji z naturą, przyrodą, do której kiedyś należał, stanowiąc jej integralną część. To bodajże pierwsza w Trójmieście realizacja z gatunku kina tańca, gdzie film nie jest jedynie zapisem tańca, ale składową całego dzieła.

Magdalena Hajdysz
cjg.gazeta.pl
27 listopada 2010

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...