Wstrzymujemy wypłaty z Funduszu Wsparcia Kultury

Lista do ponownej weryfikacji

"Zamiast projektu ustawy antycelebryckiej zdecydowaliśmy wstrzymać wypłaty FWK [Funduszu Wsparcia Kultury - przyp. red.] do czasu pilnego wyjaśnienia wszelkich wątpliwości" - poinformował minister kultury Piotr Gliński. Rządowy program pomocy artystom wywołał wiele kontrowersji.

 

- Budżet Funduszu Wsparcia Kultury, z którego miała zostać wypłacona pomoc, wynosi 400 mln zł
- "Środki z FWK zostaną wykorzystane między innymi na zapewnienie ciągłości działalności artystycznej i utrzymanie miejsc pracy" — podawał wcześniej resort kultury
- Na liście beneficjentów wstrzymanego programu znaleźli się m.in. Kasia Cerekwicka, Justyna Steczkowska, Radek Liszewski z grupy
- Weekend czy zespół Bayer Full

Jak podało MKiDN w niedzielnym komunikacie, "w związku z wątpliwościami dotyczącymi rekompensat przyznanych w ramach Funduszu Wsparcia Kultury, minister kultury i dziedzictwa narodowego postanowił wstrzymać realizację wypłat ze środków FWK i przekazać listę beneficjentów do pilnej ponownej weryfikacji".

Gliński: pilne wyjaśnienie wszelkich wątpliwości
O wstrzymaniu realizacji wypłat z FWK Gliński poinformował również na swoim profilu na Twitterze. "Szanowni Państwo, zamiast projektu ustawy antycelebryckiej zdecydowaliśmy wstrzymać wypłaty FWK do czasu pilnego wyjaśnienia wszelkich wątpliwości. Instytucje i przedsiębiorcy kultury czekają na to wsparcie" - napisał wicepremier.

Piotr Gliński o Funduszu Wsparcia Kultury. "To nie jest wsparcie dla celebrytów"

Resort kultury zaznaczył, "że rekompensaty za straty spowodowane pandemicznym zamknięciem instytucji i działalności gospodarczej w kulturze obejmują do ok. 40/50 proc. udokumentowanych strat (pomniejszonych o wcześniej otrzymane wsparcie antycovidowe) w okresie od marca do grudnia 2020 r. Są to więc rekompensaty za prawie roczne zamrożenie działalności, których celem jest wsparcie ważnego sektora polskiej gospodarki w obliczu bankructwa".

Fundusz Wsparcia Kultury od samego momentu ogłoszenia wywołał wiele kontrowersji. Ministerstwu zarzuca się, że milionowymi kwotami promuje głównie popularnych artystów reprezentujących scenę pop i disco polo, a zapomina o pozostałych.

Pierwotnie pomoc finansową w ramach FWK, którego budżet wynosi 400 mln zł, otrzymać miało ponad 2 tys. podmiotów - samorządowych instytucji artystycznych, organizacji pozarządowych oraz przedsiębiorców, prowadzących działalność kulturalną w obszarze teatru, muzyki lub tańca. Środki miały zostać wykorzystane m.in. na zapewnienie ciągłości działalności artystycznej i utrzymanie miejsc pracy.

Wsparcie finansowe przyznano m.in. teatrom, filharmoniom oraz wielu fundacjom. Ale na liście beneficjentów znaleźli się także znani artyści, którzy prowadzą własne firmy, m.in. Piotr Kupicha, Kasia Cerekwicka, Justyna Steczkowska, Kamil Bednarek, Radek Liszewski z grupy Weekend, zespół Bayer Full czy Paweł Golec, jeden z liderów Golec uOrkiestry. Listę beneficjentów opublikowaliśmy w osobnym artykule.

Przyznanie dużych kwot gwiazdom muzyki popularnej i telewizji wzbudziło powszechne oburzenie - program skrytykowało wielu dziennikarzy, krytycznie wypowiadała się także część artystów.

Wczoraj minister kultury Piotr Gliński tłumaczył, że "o tym, kto dostał wsparcie, nie decydowały sympatie, rodzaj uprawianej sztuki, ale algorytm pokazujący kto stracił przychody w wyniku pandemii". "To nie są pieniądze dla jednej osoby, ale dla całych zespołów ludzi, którzy z dnia na dzień stracili środki do życia" – dodał.

(-)
Onet.Kultura
16 listopada 2020
Portrety
Piotr Gliński
Wątki
Kontrawirus

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...