Wybitne osobistości polskiego i światowego teatru

3. Źródła Pamięci. Grotowski - Kantor - Szajna

Na3. edycji festiwalu „Źródła Pamięci. Szajna - Grotowski - Kantor”, który odbędzie się w dniach 16-20 października w Rzeszowie, gościć będą wybitne osobistości polskiego i światowego teatru: Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards , wspaniałą aktorkę Maję Komorowską oraz Teatr Wierszalin.

Workcenter to ośrodek pracy praktycznej w Pontederze (Włochy), założony w roku 1985 przez Grotowskiego jako Workcenter of Jerzy Grotowski (Centro di Lavoro di Jerzy Grotowski), a jesienią roku 1996 przekształcony w Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards. Od 1986 roku Grotowski poświęcił się poszukiwaniom określanym mianem Sztuka jako wehikuł. Skupiały się one na działaniach powiązanych z bardzo starymi pieśniami, które pełniły funkcje rytualne i mogą wywierać bezpośredni wpływ na – jak ujął to Grotowski – głowę, serce i ciało działających, z pieśniami, które umożliwić mogą przejście od energii witalnej do energii bardziej subtelnej. Po śmierci Grotowskiego pracami Workcenter kierują Thomas Richards i Mario Biagini, którzy ściśle ze sobą współpracują, choć jednocześnie prowadzą swoje poszukiwania twórcze w nieco odmiennych kierunkach. Richards kieruje pracami w domenie sztuki jako wehikułu, realizując akcję The Letter a następnie Living room. Biagini jest  bardziej zaangażowany w poszukiwania na pograniczu sztuki jako wehikułu i teatru, prowadzone początkowo w ramach przedsięwzięcia The Bridge – Developing Theatre Arts. W Rzeszowie będziemy mogli zobaczyć spektakl Living room, który odbędzie 18 października się w I Liceum Ogólnokształcącym, spotkanie z Thomasem Richardsem dzień później- 19 października.     Niewątpliwym wydarzeniem będzie również spotkanie z wybitną aktorką teatralną i filmową - Mają Komorowską (16 października w Teatrze Przedmieście). W  latach 1961–1968 Maja Komorowska była  związana z Teatrem 13 Rzędów i Teatrem Laboratorium,  zagrała w Idiocie, Kordianie, wystąpiła także w pierwszym wariancie Akropolis oraz w Księciu Niezłomnym. W kolejnych latach brała udział w występach zespołu za granicą, a także w pracach nad Ewangeliami, w których wraz z Reną Mirecką grała podwójną rolę Marii Magdaleny.  Współpracę z Grotowskim przerwała w roku 1968, przechodząc do Teatru Współczesnego we Wrocławiu. Po dwóch latach zaangażowała się do Teatru Polskiego w tym samym mieście, by w roku 1972 przenieść się do Teatru Współczesnego w Warszawie. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim rolom filmowym, zwłaszcza w obrazach Krzysztofa Zanussiego (m.in. Życie rodzinne, Bilans kwartalny, Spirala, Kontrakt, Cwał) i Andrzeja Wajdy (Wesele, Panny z Wilka). Cieszy się wielkim autorytetem jako pedagog, profesor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

Natomiast 19 października w Teatrze Maska swoją najnowszą sztukę „Wszyscy Święci. Zabłudowski cud" zaprezentuje Teatr Wierszalin z Supraśla. Spektakl ma charakter dokumentalny i traktuje o wydarzeniach, jakie rozegrały się w Zabłudowie podczas  zgromadzeń oczekujących nadejścia Matki Boskiej.

Rezerwacja i sprzedaż biletów

Teatr Maska, ul. Mickiewicza 13, tel. 17 85 20 614

M. Szukała
Teatr Przedmieście
www.teatrprzedmiescie.pl.

(-)
Materiał Festiwalu
14 października 2013

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia