"Wybuch" według pomysłu Andrzeja Wajdy

Muzeum II Wojny Światowej

Widowisko "Wybuch" według pomysłu Andrzeja Wajdy zaprezentuje Muzeum II Wojny Światowej w 75. rocznicę wybuchu konfliktu. W spektaklu, który będzie miał miejsce wewnątrz nieczynnego zbiornika na gaz, wykorzystane zostaną m.in. filmy reżysera.

Jak poinformowała we wtorek PAP Alicja Bittner z działu informacji i promocji gdańskiego Muzeum II Wojny Światowej, projekt będzie miał charakter filmowo-multimedialnego widowiska.

Na rozwieszonym na wewnętrznej ścianie okrągłego zbiornika ekranie (wysokim na pięć i długim na 80 metrów) wyświetlana będzie około 20-minutowa animacja wykorzystująca m.in. technologię 3D. Złożą się na nią m.in. zdjęcia i filmy pochodzących ze zbiorów muzeum, w tym zdjęcia zbombardowanych polskich miast we wrześniu 1939 r. oraz fragmenty filmów Wajdy "Lotna" i "Katyń". W spektaklu użyte zostaną też efekty znane z pokazów typu "światło i dźwięk".

- Multimedialne efekty i nagłośnienie, a także specjalnie zaaranżowana na tę okazję niezwykła przestrzeń zbiornika gazowego, pozwolą odtworzyć atmosferę ostatnich tygodni pokoju oraz pierwszych tygodni wojny i okupacji, przybliżą współczesnym widzom emocje towarzyszące ówczesnym ludziom w obliczu nadciągającego kataklizmu - poinformowała Bittner. Dodała, że w finale opowieści pokazane zostaną symboliczne narodziny Polskiego Państwa Podziemnego.

Dyrektor muzeum prof. Paweł Machcewicz, wyjaśnił, że pomysł na spektakl zrodził się w czasie rozmów z Andrzejem Wajdą, który od samego początku współpracuje z muzeum. - Andrzej Wajda brał też od początku udział w pracach nad scenariuszem oraz w przygotowywaniu montażu materiałów filmowych i zdjęć, które złożą się na spektakl - powiedział PAP Machcewicz dodając, że reżyser będzie obecny na jednym z pokazów 1 września.

Animacja została zrealizowana przez krakowskie studio Nolabel, które przygotowuje też filmy i prezentacje multimedialne na wystawę główną Muzeum II Wojny Światowej.

Widowisko będzie można obejrzeć 1 i 2 września w byłym zbiorniku gazowym przy ul. Podstocznej (w bezpośrednim sąsiedztwie terenu, na którym powstaje Muzeum II Wojny Światowej). Spektakle będą się rozpoczynać o każdej pełnej godzinie: 1 września pomiędzy godz. 11 a 22, a 2 września między godz. 8 a 22. W organizacji imprezy muzeum pomogło miasto Gdańsk. Wstęp na widowisko będzie bezpłatny. Od przyszłego tygodnia - za pośrednictwem strony internetowej muzeum - www.muzeum1939.pl, można będzie zarezerwować miejsca.

Muzeum II Wojny Światowej powstaje przy ulicy Wałowej w Gdańsku. Polski rząd w ramach wieloletniego programu zarezerwował na projekt 358 mln zł. Kolejne 27 mln zł dołoży do inwestycji ministerstwo kultury. Otwarcie muzeum planowane jest na wrzesień 2016 r.

Zgodnie z projektem, przygotowanym przez Studio Architektoniczne Kwadrat z Gdyni, duża część placówki, w tym wystawa główna, znajdzie się pod ziemią. Na powierzchni działki stanie wysoki na około 40 metrów budynek w kształcie pochylonego graniastosłupa o podstawie trójkąta. W tej części, na sześciu poziomach użytkowych, zaplanowano m.in. zaplecze administracyjne, bibliotekę, sale wykładowe i kawiarnię.

Ekspozycja główna Muzeum II Wojny Światowej zajmie około 7 tys. metrów kw. i będzie jedną z największych tego typu wystawą na świecie. Urządzona w nowoczesny sposób scenografia uzupełniona o liczne multimedia będzie tłem dla autentycznych przedmiotów związanych z II wojną, a całość ma pokazać spójny obraz II wojny światowej i jej konsekwencji, zarówno w kontekście politycznym, jak i losów pojedynczych ludzi.

(-)
(PAP)
13 sierpnia 2014
Portrety
Andrzej Wajda

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...