Wybudują Teatr Szekspirowski

Teatr Polski zmieni swoje oblicze

Koncepcja zakłada budowę nowych sal usytuowanych pod ziemią i wkomponowanych w skarpę. Taką decyzję w 2011 roku podjął marszałek, a w poniedziałek radni przekażą potrzebne grunty.

Na poniedziałkowej sesji miasta radni zdecydują, czy w drodze bezprzetargowej Szczecin sprzeda na rzecz nowego teatru niezabudowanej nieruchomości przy ul. Jana z Kolna.

Sprawa dopiero teraz jest rozpatrywana, choć o jej zakup, jak również innych nieruchomości wokół Teatru Polskiego wnioskował już w 2011 r. marszałek województwa.

To trzy lata temu powstała z inicjatywy radnych województwa Platformy Obywatelskiej koncepcja zbudowania - jak to wstępnie wówczas nazywano - Teatru Szekspirowskiego. W praktyce - rozbudowania Teatru Polskiego o nowe sceny i zaplecza, a także - co istotne - o podziemny parking, którego brak tak bardzo odczuwają teatromani.

Dyrektor Adam Opatowicz już trzy lata temu prezentował pierwsze wizualizacje przebudowanego Teatru Polskiego.

- Wszyscy w Szczecinie działamy w adaptowanych do celów kultury budynkach - mówił "Głosowi" trzy lata temu ciesząc się z decyzji ówczesnego wicemarszałka Witolda Jabłońskiego Adam Opatowicz, dyrektor Teatru Polskiego. - Podjęcie decyzji o budowie nowego teatru, i co ważne, od podstaw, starannie przemyślanego i zaplanowanego, to niemal cud, moment niezwykle ważny dla miasta i regionu.

Obecny teatr nie zniknie. Stanie się częścią inwestycji. Przed wojną budynek nie był teatrem. Mieściła się tu loża masońska, a następnie część żeńska NSDAP. Po wojnie dobudowano wiele przybudówek, przez co dziś budynek nie wygląda najlepiej. Zostaną one zlikwidowane, a obiekt odzyska historyczny, piękny wygląd. Będą w nim nadal funkcjonować dwie obecne sale.

We wnętrzu opadającej ku Odrze skarpie, właśnie od ulicy Jana z Kolna, powstaną trzy nowe sceny teatralne. Największa, to Teatr Szekspirowski na 700 miejsc. Od strony skarpy widać będzie tylko przeszklone zwieńczenie w kształcie elipsy, automatycznie latem rozsuwane. Średnia scena będzie mieściła 350-400 widzów, a najmniejsza, eksperymentalna - 150.

Projekt koncepcyjny przygotowany został przez pracownię prof. Romana Loeglera z Krakowa. Zakończenie budowy teatru przewidziano do 2015 r.

Marek Rudnicki
Głos Szczeciński
10 września 2013

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...