Wydano album z operą Karola Kurpińskiego

"Zamek na Czorsztynie"

Wydanie albumu z operą Karola Kurpińskiego "Zamek na Czorsztynie", w nagraniu Michała Niedziałka i Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus, to dobra wiadomość dla miłośników opery.

Tym bardziej że Kurpiński, choć uważany za najlepszego polskiego kompozytora z czasów przed Chopinem i Moniuszką, należy do grona twórców, o których mówi się tylko w szkołach muzycznych.

"Czy rzecz będzie udana? Czy przysporzy chwały scenie narodowej?... Obecni na premierze roznieść mogli po mieście wieść radosną: tak! tak! Udana co się zowie! I muzyka śliczna i treść na zmianę patriotycznie podniosła i grozę budząca i wesoła, że boki zrywać!" -pisał o operze "Zamek na Czorsztynie" Karola Kurpińskiego w jednym ze swoich esejów Jerzy Waldorff. Kurpiński jako kompozytor przełomu klasycyzmu

i romantyzmu umiejętnie łączył klasyczne środki wyrazu z elementami polskiego folkloru muzycznego. Chociaż tworzył różne formy muzyczne, to najważniejsze miejsce w jego dorobku zajmują opery i różne dzieła sceniczne, których napisał w sumie 27, choć do naszych czasów zachowało się ich jedynie 18. Jednym z nich jest "Zamek na Czorsztynie", dzieło znajdujące się pomiędzy śpiewogrą a wodewilem, stworzone w charakterze narodowym. Oprócz tytułowego zamku znajdziemy tu, rycerzy, księżniczki, duchy i oczywiście wielką miłość.

Czy warto sięgnąć po ten utwór? Oddajmy jeszcze raz głos Waldorffowi. Pisał on, że "Zamek na Czorsztynie" "to po prostu arcydzieło w swoim gatunku i arcygłupie jest, że wedle przysłowia, cudze chwalicie, swego nie znacie, pozwalamy uroczemu utworowi Kurpińskiego leżeć w historycznym lamusie". Można mieć tylko nadzieję, że opera ta osiągnie takie sukcesy, jakie w tym roku stały się udziałem albumu z operą Moniuszki "Verbum

nobile". Twórcy płyty zdobyli główne wyróżnienie w świecie muzyki klasycznej - International Classical Music Awards. Dwie polskie opery zarejestrowane na DVD - Ignacego Paderewskiego "Manru" i Elżbiety Sikory "Madame Curie" - otrzymały Złote Orfeusze, przyznawane co roku przez Francuską Akademię Płytową za wielkie osiągnięcia w dziedzinie działalności operowej.

Szansę na posłuchanie na żywo jednego z najlepszych dzieł Kurpińskiego mieli ci, którzy 25 sierpnia przybyli na festiwal "Chopin i jego Europa". W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie jego "Bitwę pod Możajskiem (Wielką symfonię bitwę wyobrażającą)" przedstawił specjalizujący się w wykonawstwie muzyki epoki klasycyzmu dyrygent Frans Brueggen wraz ze swoją sławną Orkiestrą XVIII w.

Płytę "Zamek na Czorsztynie" wydało wydawnictwo DUX.

Aleksander Kłos
Gazeta Polska
28 sierpnia 2013

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...