Wydarzenia, dzięki którym Łódź wypływa na szersze wody

Wiosła Kultury 2023

Oto nominacje do Wioseł Kultury, nagrody „Gazety Wyborczej" i Monopolis, w kategorii wydarzenie. Jednocześnie przypominamy, że do 14 maja trwa internetowe głosowanie w dwóch kolejnych kategoriach: debiutant oraz animator. Pisze Małgorzata Szlachetka w „Gazecie Wyborczej - Łódź".

WIOSŁA KULTURY 2023. GŁOSOWANIE

O tym, kto dostanie wiosło pomalowane przez artystów związanych z ASP w Łodzi, zdecyduje kapituła, w której zasiadają: producentka Ewa Puszczyńska, aktorka Agnieszka Więdłocha, grafik Andrzej Pągowski, prezeska ARTkombinatu Anna Rubaj, muzyk Piotr Rogucki oraz Jędrzej Słodkowski, wiceszef działu kultura w „Gazecie Wyborczej", Joanna Żarnoch-Chudzińska, redaktor naczelna „Gazety Wyborczej" w Łodzi i Krzysztof Witkowski, prezes Virako. Werdykt poznamy 31 maja w czasie gali odbywającej się w Monopolis.

Jerzy Jarniewicz z Nagrodą Literacką „Nike"

„Nike" to najważniejsza nagroda literacka w Polsce. W 2022 r. doceniony został poeta i łodzianin prof. Jerzy Jarniewicz za tom poetycki „Mondo cane" (wyd. Biuro Literackie). – Odbieram tę nagrodę jako nagrodę dla poezji – stwierdził Jerzy Jarniewicz. Również w 2022 r. Jarniewicz otrzymał łódzką Nagrodę Literacką im. Juliana Tuwima. – Chciałbym tę nagrodę dedykować wszystkim osobom transpłciowym, a zwłaszcza dwóm moim przyjaciołom, którzy właśnie przeszli tranzycję. Wstyd mi za słowa, które o was padły, za rechot i obskurantyzm – mówił, odbierając statuetkę.

WIOSŁA KULTURY 2023. GŁOSOWANIE NA DEBIUTANTÓW

Wojciech Niedziółka

Za grę na skrzypcach, która ma sprawiać radość. Za talent, który przynosi międzynarodowe sukcesy i umożliwia występy ze znanymi orkiestrami.

Maciej Walczak

Za tworzenie sztuki, która spontanicznie przekazuje emocje. I organizowanie wydarzeń promujących lokalnych artystów i sztukę.

Maciej Jankowski

Za reżyserski debiut Owoce i Warzywa, który został doceniony na festiwalach w kraju i zagranicą. Za portret autentycznych bohaterów i ich miłości, na przekór światu i powierzchownym ocenom.

Olga Kłyszewicz

Za animację Jutro nas tam nie ma, która miała premierę w prestiżowej sekcji La Cinef MFF Cannes. I tworzenie sztuki inspirowanej zwykłymi spotkaniami z ludźmi.

Karolina Kowalska

Za kreacje aktorskie, które przyniosły jej nagrody w trzech kategoriach na zeszłorocznym Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Za traktowanie teatru z czułością i wyzwaniem.

Plebiscyt trwa do: 14.05.2023, 23:59:00

Teatr Nowy w Łodzi za „Dobrze ułożonego młodzieńca"

Teatr Nowy, kierowany przez Dorotę Ignatjew, konsekwentnie buduje swój repertuar. Spektakl o bohaterze niebinarnym z przedwojennej Łodzi spotkał się ze świetnym przyjęciem w Polsce. Spektakl znalazł się w finale Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Premierze towarzyszyło zatrudnienie aktora transpłciowego – to pierwsza taka decyzja w polskim teatrze. – Edmund udowodnił, że ma talent. Nie skończył szkoły aktorskiej, ale jest pełen pokory i chęci do pracy. Pomożemy mu. A przy okazji damy sygnał środowisku, które jest ludźmi, a nie ideologią: jesteśmy wam przyjaźni. Może da im to siłę – mówiła na łamach „Wyborczej" Dorota Ignatjew, dyrektorka Teatru Nowego w Łodzi.

ASP w Łodzi za Łódź Young Fashion i promowanie Łodzi jako miasta mody

Łódź Young Fashion to jedno z najbardziej znanych wydarzeń modowych w Polsce, dzięki niemu projektanci mody wypływają na szersze wody i budują swoje kariery. Festiwal jest skierowany do profesjonalnych projektantów i debiutantów branży modowej. Do ostatniej edycji w 2022 r. zgłosiło się blisko 100 projektantów. Łódź Young Fashion łączy trzy wydarzenia: konkurs „Złota Nitka", Galę Dyplomów Instytutu Ubioru ASP i Fashion Film Festival.

Piotr Trojan za przejmującą rolę w „Johnnym"

Piotr Trojan – absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi i były aktor Teatru Nowego w Łodzi – ma za sobą serię zapadających w pamięć ról na dużym ekranie. W 2022 r. zbierał świetne recenzje i opinie widzów za rolę Patryka Galewskiego w filmie „Johnny". Obecnie ten film mogą oglądać widzowie z całego świata za pośrednictwem platformy streamingowej Netflix.

WIOSŁA KULTURY 2023. GŁOSOWANIE NA ANIMATORÓW

Społeczni Opiekunowie Drzew

Za tworzenie Mapy Drzew Łodzi. Oddolna inicjatywa, w ciągu roku udało się zinwentaryzować 22,9 tys. drzew.

Fundacja Urban Forms i Muzeum Miasta Łodzi

Za przygotowaną, wspólnie z mieszkańcami Montwiłła-Mireckiego, wystawę o słynnym modernistycznym osiedlu.

Nawrot Ending Story

Za odkrywanie historii z ul. Nawrot. Jedna z ostatnich inicjatyw to chęć upamiętnienia w miejskiej przestrzeni osoby łodzianki Joanny Kulmowej.

Ignorantka

Za promocję kultury niezależnej. Klubokawiarnia przy ul. Legionów 22 to miejsce, w którym dzieje się więcej niż w niejednej instytucji kultury.

Natalia Królikowska

Za organizację w Bibliotece Wolność świetnie przyjętego wydarzenia "Do Wschodu. Nocne sąsiadów rozmowy" z udziałem pisarek i pisarzy z Ukrainy i z Polski.

Plebiscyt trwa do: 14.05.2023, 23:59:00

Great September za pokazanie muzycznego potencjału Łodzi

Pierwsza edycja debiutującego w Łodzi festiwalu Great September, jeśli chodzi o muzykę, okazała się sukcesem. Blisko dwa tygodnie przed rozpoczęciem imprezy wyprzedano wszystkie karnety. Festiwal miał rozmach: ponad 100 wykonawców i kilkanaście lokalizacji. Koncerty gwiazd (od Ralpha Kaminskiego po Bedoesa) odbywały się na największej festiwalowej scenie przy EC1, ale artyści i artystki grali również w kameralnych klubach.

Małgorzata Szlachetka
Gazeta Wyborcza Łódź
8 maja 2023

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...