Wydział Teatru Tańca od środka

Dni Otwarte AST - Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu 2-4 marca 2018

W dniach 2-4 marca w Bytomiu na najmłodszym Wydziale krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego (dawna PWST) odbędą się Dni Otwarte.

Podczas tych 3 dni będzie można zobaczyć „od środka" funkcjonowanie jednego z kilku takich Wydziałów w Europie i jedynego w Polsce – w programie pokazy spektakli oraz egzaminów, otwarte próby, warsztaty, a także spotkania z wykładowcami oraz studentami.

Goście będą mogli zobaczyć m. in. wszystkie tegoroczne spektakle dyplomowe:

- w piątek (2 III) o 19:00 gościnnie w Teatrze Rozbark „Gdzie jest Paweł? czyli chcemy spokoju" w reż. Jana Peszka. Ten spektakl przenosi nas na imprezę „o której chciałoby się myśleć, że nigdy się nie zdarzyła". Reżyser tak opisuje to spotkanie „Narusza się tu normy przyzwoitości i normalności, przekracza granice lojalności i wierności, zaciera różnice między katem i ofiarą, śmierć fascynuje i bawi, wyrok podnieca, miłość... a co to takiego?".

- w sobotę (3 III) w siedzibie Wydziału Teatru Tańca o 19:00 dyplom taneczny – „Stany skupienia" w choreografii Jacka Przybyłowicza. To wciągający spektakl odgrywany w przestrzeni Wydziału – widownia podąża za tancerzami śledząc ich ruchy, obserwując z bliska zmagania z koncentracją, ciałem i uwagą. Twórca Jacek Przybyłowicz to artysta pracujący na co dzień z Operą Narodową, a w swoim dorobku mający doświadczenie w najbardziej prestiżowych zespołach tanecznych na świecie m. in. Batscheva Dance Company czy Kibbutz Contemporary Dance Company.

- w niedzielę (4 III) w siedzibie Wydziału Teatru Tańca o godz. 16:00 spektakl dramatyczny „Bal w Operze" w reż. Jerzego Stuhra. Poemat Tuwima to dyskusja o Polsce. Pisany w czasie rodzącego się w Polsce nacjonalizmu w drugiej połowie lat 30tych z faszystowskim odcieniem stał się dobrym materiałem do dyskusji ze studentami na temat obecnej sytuacji w kraju. To poezja pełna rytmu która przeniesiona na scenę wyznaczyła chorografię ruchów. „Bal w Operze" - satyryczny poemat o końcu pewnego świata który wraca zaskakując swoją aktualnością i energią z jaką odegrają go młodzi aktorzy

Prezentowane spektakle dyplomowe stanowią podsumowanie dotychczasowego dorobku artystycznego studentów oraz pokazują jak szerokie wykształcenie odbierają młodzi aktorzy: zawierają w sobie elementy aktorstwa dramatycznego, ale też czerpią z ich świetnie przygotowanego ciała oraz intensywnego treningu tanecznego. Możemy więc spodziewać się spektakli pełnych energii, ruchu i pasji młodych aktorów. To również głos ich sprzeciwu wobec zastanych reguł.
Oprócz tego zaprezentowany zostanie szereg mniejszych projektów studenckich oraz odbędą się bezpłatne warsztaty ze studentami i absolwentami Wydziału. Pełen program Dni Otwartych jest dostępny na stronie internetowej Wydziału: http://www.ast.bytom.pl/dni-otwarte-wydzialu-teatru-tanca-w-bytomiu-2-4-marca-2018

Wstęp na Dni Otwarte jest darmowy, z wyjątkiem spektaklu „Gdzie jest Paweł? Czyli chcemy spokoju" w Teatrze Rozbark dn. 2 marca o godz. 19:00 (bilety dostępne w kasie Teatru oraz na stronie www.teatrrozbark.pl)
Na spektakle „Stany skupienia" oraz „Bal w Operze" prosimy o wcześniejszą rezerwację bezpłatnych wejściówek pod adresem teatrwtt@ast.bytom.pl
Wydział Teatru Tańca w Bytomiu jest najmłodszym wydziałem Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Początkowo – od roku akademickiego 2007/2008 – studia o specjalności „aktor teatru tańca" powołane zostały w ramach Wydziału Aktorskiego i prowadzone były w Krakowie. Po roku, staraniami Władz Uczelni przekształciły się w odrębną jednostkę organizacyjną – Wydział Teatru Tańca z siedzibą w Bytomiu. Od niemal 10 lat na Śląsku kształcą się kolejne pokolenia aktorów-tancerzy którzy zdobywają coraz większe uznanie polskiego teatralnego świata. Absolwenci Wydziału regularnie grają w najważniejszych teatrach oraz wielu filmach, a umiejętności pracy z ciałem daje im nowe możliwości rozwoju w aktorskiej profesji.

Od 2016 roku dziekanem Wydziału jest uznany tancerz Śląskiego Teatru Tańca – dr hab. Janusz Skubaczkowski.

Wydział Teatru Tańca w Bytomiu funkcjonuje w oparciu o unikalny program – połączenie intensywnego treningu tanecznego (klasyka, taniec współczesny, improwizacja, taniec charakterystyczny) z edukacją aktorską prowadzoną przez wykładowców z obszaru teatru dramatycznego. Dzięki temu połączeniu, absolwent kończy studia z tytułem – aktor teatru tańca.

Ta specjalność ma na celu profesjonalne i wszechstronne wykształcenie aktora-tancerza. Program jednolitych studiów magisterskich obejmuje 9 semestrów i oparty jest na zasadach interdyscyplinarnej edukacji, w skład której wchodzą takie dziedziny jak: modern dance, balet, aktorstwo, teoria sztuki, filozofia, historia tańca i teatru, polska tradycja ludowa, muzyka, anatomia, reżyseria, kompozycja oraz więcej równie ciekawych dyscyplin.

Spośród znakomitych wykładowców tego Wydziału wymienić należy: Prof. Jerzy Stuhr, Prof. Jan Peszek, Prof. Jerzy Święch, Prof. Jadwiga Leśniak-Jankowska, dr Jacek Łumiński, dr Sylwia Hefczyńska Lewandowska, dr hab. Błażej Peszek, a także wielu zagranicznych choreografów i reżyserów przyjeżdżających regularnie na warsztaty i wykłady gościnne.

Facebook Wydziału: https://web.facebook.com/pg/WydzialTeatruTanca
Strona www: http://www.ast.bytom.pl

(-)
Materiał AST
22 lutego 2018

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia