Wyimaginowany świat piaskownicy

"Piaskownica" - reż. Jerzy Bielunas - Teatr Zagłębia w Sosnowcu

W Teatrze Zagłębia w Sosnowcu zapowiada się ciekawa premiera. 3 stycznia odbyła się konferencja prasowa, na której można było zasięgnąć informacji na temat najnowszej realizacji sztuki na podstawie wielokrotnie już eksploatowanego tekstu Michała Walczaka. "Piaskownicę", której premiera odbędzie się 7 stycznia reżyseruje Jerzy Bielunas i jak zapowiada - spektakl stawia na wizualizację przeżyć Protazka i jego relacji z Miłką.

Sztuka napisana przez Michała Walczaka w zabawnie i przewrotnie przedstawia dwie postacie, chłopca i dziewczynę, którzy spotykają się w piaskownicy i na tym „placu budowy” budują swoje relacje w sposób – jak to bywa w piaskownicy – dziecinny, z niedoborem komunikacji i z zamykaniem się w świecie własnych wyobrażeń. On bawi się w świecie stworzonym ze swoich zabawek, Ona stara się w niego wniknąć.

Wielokrotnie wystawiany dramat tym razem znacznie wyjdzie poza warstwę tekstową. Będzie to znacząca odmiana, bowiem dotychczasowe inscenizacje miały charakter raczej kameralny. To rozbudowanie sztuki powinno zachęcić nie tylko widzów, którzy po raz pierwszy będą mieli do czynienia z „Piaskownicą”, ale także tych, którym sztuka jest już znana, gdyż jest to zupełnie świeży pomysł inscenizacyjny.

„Ja bym dalej bardzo chciał, żeby to był nadal spektakl psychologiczny, ale żeby psychika tego chłopaka lepiej się wyobrażała i wyraziła w obrazie, który on przeżywa, niż w prymitywnym języku, którym się posługuje.” – mówi reżyser, Jerzy Bielunas

W zagłębiowskiej realizacji wystąpi nie tylko główna para aktorska, lecz także trzech Batmanów, dwóch Oprawców, Naukowiec z NASA i Turystka. Wszyscy będą przybliżać świat wewnętrznych przeżyć Protazka.

„U Walczaka narzędziem i tworzywem do mówienia o psychologii w oryginalnym brzmieniu sztuki to dialog i słowo. Wszystko dzieje się pod obrazowaniem słownym, a ja, bardzo bym chciał wpleść obok tych partii dialogowych, pewne partie muzyczno-ikonograficzne, plastyczne, partie działań, które byłyby rozwinięciem tego słowa.”  - dodaje reżyser.

Ciekawie rozbudowana scenografia stworzona przez Annę Chadaj, choreografia Michała Florka oraz muzyka napisana przez Mateusza Pospieszalskiego mają pomóc w zrealizowaniu zamierzenia reżysera.

7 stycznia Teatr Zagłębia zaprasza na premierę prawdziwego klasyka współczesnej sceny dramaturgicznej. Spektakl zdaje się być adresowany do młodego odbiorcy, lecz warstwa interpretacyjna jest na tyle rozbudowana, że pod zasłoną „dziecinnych gierek” skrywa się przekaz także (a może i przede wszystkim) skierowany do dojrzalszego widza.

Krzysztof Aplik
Dziennik Teatralny Katowice
5 stycznia 2012

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...