Wyjątkowe spotkanie

Strefa: Norwegia w Teatrze Polskim we Wrocławiu

Festiwal podsumowujący projekt "Strefa: Norwegia" odbędzie się w Teatrze Polskim we Wrocławiu między 22 a 26 czerwca 2010. W ramach festiwalu m.in. pokazy spektakli, czytania norweskich dramatów czy prezentacje filmów

W najbliższą sobotę zapraszamy wszystkich sympatyków sztuki norweskiej i przyszłych widzów działań festiwalowych na wyjątkowe spotkanie.

10 kwietnia 2010 na Scenie im. Jerzego Grzegorzewskiego Teatru Polskiego we Wrocławiu o godz. 15:00 prof. Lech Sokół opowie o Henriku Ibsenie, a o godz. 16:00 zaprezentujemy spektakl z Teatru Narodowego w Oslo: Brand Ibsena w reż. Calixta Bieita. Wstęp wolny!
 
Lech Sokół – doc. dr hab., historyk dramatu i teatru, witkacolog. Wykłada w Instytucie Sztuki PAN, warszawskiej Akademii Teatralnej oraz Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim w roku 1964 pracą magisterską Dramaturgia Stanisława Ignacego Witkiewicza wobec teorii Czystej Formy. W roku 1972 obronił pracę doktorską Teatr groteskowy Stanisława Ignacego Witkiewicza, którą opublikował pt. Groteska w teatrze Stanisława Ignacego Witkiewicza. Habilitował się w roku 1990 na podstawie pracy Witkacy i Strindberg: studium porównawcze, opublikowanej jako Witkacy i Strindberg: dalecy i bliscy. Książka ta otrzymała nagrodę Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w roku 1995. Ponadto jest autorem książki August Strindberg oraz około 200 publikacji w czasopismach, również angielskich, niemieckich, francuskich, norweskich i szwedzkich. Wykładał i uczestniczył w licznych konferencjach w Europie i USA. Obecnie pracuje nad książką o dramacie Henrika Ibsena.
 
Spektakl Brand jest inscenizacją sztuki Ibsena. W rolach głównych zobaczymy wybitnych aktorów norweskich Svena Nordina, Kjersti Holmen i Marię Bonnevie. Przedstawienie w tłumaczeniu Wojciecha Bolanowskiego.
 
O co chodzi w życiu wesołej dziewczynie Agnieszce, biegnącej z niezaślubionym jeszcze malarzem Einarem przez łąki nad fiordem? Być motylkiem, którego Einar będzie bez przerwy łapał i wypuszczał, by ponownie złapać. To jest właśnie to!
Na jej drodze staje Brand, protestancki kaznodzieja, który chce przewrócić do góry nogami świat rozhukanej młodzieży, myślącej tylko o zabawie, gnuśnych chłopów, których celem jest tylko przeżyć, i wójtów, których celem jest sprytnie rządzić, tak aby się urządzić. Narzędziem Branda nie są wielkie słowa, ale czyny. Nie zależy mu na zachowaniu życia. Na niczyjej opinii. Tylko na ideałach.

Jakie życie wybierze Agnieszka? Co osiągnie Brand? Czy jest na świecie miejsce dla ludzi o tak wysokich celach? Przyjdź i zobacz, czy też potrafiłbyś napisać sztukę pod hasłem "O co chodzi w życiu?". Udało się to 38-letniemu biednemu i niewykształconemu Henrikowi Ibsenowi, który dzięki temu dramatowi zyskał w roku 1866 rozgłos. Propozycja Hiszpana Calixta Bieita z Teatru Narodowego z Oslo sprawia, że bywalcy teatralni spadają z krzesła. Podejrzewam, że reżyser kontynuuje myśl Ibsena.

(-)
Materiały Teatru
7 kwietnia 2010

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...