Wyjść ze stanu szoku
Teatr WęgajtyJuż jutro w Olsztynie rozpocznie się niezwykłe wydarzenie artystyczne - "Wielogłos miejski". Jego organizatorem jest Teatr Węgajty. W programie są: spektakl teatralny, opera
multimedialna, dyskusje, spacery po mieście oraz warsztaty rysowania.
- To pierwsza nasza tak duża współpraca z Teatrem Węgajty - mówi Małgorzata Jackiewicz-Garniec, szefowa BWA.
- Węgajty to jedna z najważniejszych grup teatru alternatywnego w Polsce, znana także za granicą. Widziałam ich najnowszy spektakl "Wielogłos" i bardzo mi się podobał. W sposób świeży opowiada o tym, co dzieje się na świecie.
Przypomnijmy, teatr powstał w 1986 roku i w tym czasie zrealizował wiele oryginalnych spektakli, w tym "Historie Vin-cenza", "Gospodę ku Wiecznemu Pokojowi", "Opowieści kanterberyjskie", "Kalevalę" i "Synczyznę". Prowadzi też tak zwane projekty terenowe i warsztaty oraz scholę wykonującą dramaty liturgiczne i muzykę religijną. Najnowszy spektakl teatru "Wielogłos" będzie można obejrzeć jutro o godz. 18 w Galerii BWA. - Jest poświęcony aktualnym wydarzeniom: od spalenia Tęczy na placu Zbawiciela w Warszawie do dramatycznych wydarzeń na Majdanie i wojny w Ukrainie - mówi Wacław Sobaszek, założyciel i szef teatru. - Poczuliśmy zagrożenie, którego wcześniej nikt się nie spodziewał. Próbujemy drążyć stan szoku, w którym się wszyscy znaleźliśmy. A po spektaklu zapraszamy wszystkich do dyskusji. W piątek o godz. 17 w BWA odbędzie się spotkanie z Krzysztofem Niewrzędą, pisarzem berlińsko-szczecińskim, autorem książki "Zamęt". - Opowiada o bohaterze naszych czasów, kiedy człowiek i jego praca staje się tanim towarem - tłumaczy Sobaszek. - "Zamęt" jest napisany z pomocą ekwilibrystycznego języka. Autor używa gwary młodzieżowej i więziennej.
We foyer galerii będzie można obejrzeć dokumentację filmową performace'u "Bystry tłum".
W sobotę od godz. 16 do 21 organizatorzy zapraszają na ulice Olsztyna na akcję "Miasto w drodze". W międzyczasie o godz. 17 w Liceum Plastycznym będzie można obejrzeć multimedialną operę "Echo i narcyzy" zespołu Labsa z Dortmundu.
W niedzielę o godz. 13 rozpoczną się warsztaty rysunku po hasłem "Transformacja miasta", połączone ze spacerem po Olsztynie. O godz. 15 odbędzie się spotkanie z przedstawicielami środowisk zaangażowanych w kształtowanie nowoczesnej tożsamości Olsztyna. Wezmą w nim udział m.in. aktywistka miejska Emilia Konwerska oraz historyczka sztuki dr Ewa Gladkowska.
Warsztaty zakończą się we wtorek 11 listopada. O godz. 11.11 rozpocznie się spacer po Olsztynie, podczas którego uczestnicy odwiedzą te punkty w mieście, które związane są z nową tożsamością Olsztyna lub budzą konflikt.
Warsztaty poprowadzą malarz Wojciech Kostrzewa oraz Marta Madej i Jan Sobaszek, animatorzy nagrodzonego projektu "Olsztyn - Dortmund. Dwa ogrody" z lat 2008-2010. Teraz koordynują działania klubu "Krytyki Politycznej" w Berlinie.