Wykład "Diabeł: od zasady zła do osoby"

Scena Przodownik

Laboratorium Dramatu zaprasza na wykład profesora Zbigniewa Mikołejko "Diabeł: od zasady zła do osoby", który odbędzie się 6 lutego o godz. 19 na Scenie Przodownik. Wstęp wolny

Diabeł to figura, która rodzi się w głębi wielkich monoteizmów: zaratusztrianizmu, judaizmu, chrześcijaństwa, islamu. Nie bez przyczyny tam właśnie. Nawiedza je bowiem nieustannie druzgocące pytanie: skąd zło? Skąd zło, skoro Bóg najwyższy jest zarazem i dobry, i wszechmocny? Jak więc ocalić tę jego wszechmoc i dobroć, wyjaśniając zarazem obecność zła w świecie? Odpowiedź na pytanie wymaga w konsekwencji, by Panu dobra jako zasadzie świata odpowiadała - na swój sposób symetrycznie - jakaś figura uosabiająca zasadę zła. Ale religie monoteistyczne mają z nią kolejny ogromny kłopot: uosobienie to nie może z jakichś szczególnych racji poprzestać na jedności - rozsypuje się i mnoży niemal w nieskończoność (tak przynajmniej opowiadają święte księgi). Skąd taki szczególny kłopot? I czy diabeł naprawdę nie może być jeden?

***

Zbigniew Mikołejko - filozof religii, kierownik Zakładu Badań nad Religią w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie, członek Amerykańskiej Akademii w Rzymie (1996), profesor Warszawskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej im. Bolesława Prusa, wykłada również filozofię i logikę w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania, a także wstęp do wiedzy o religii na Podyplomowym Studium Wiedzy o Kulturze przy Instytucie Badań Literackich PAN. Opublikował ponad 800 tekstów - oprócz polskiego, w językach: angielskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim, portugalskim, rosyjskim, ukraińskim i włoskim. Jest m.in. autorem książek: "Katolicka filozofia kultury w Polsce w epoce modernizmu" (1987),"Kim jestem dla ciebie..." (1987), "Elementy filozofii" (siedem wydań, 1998-2008); "Mity tradycjonalizmu integralnego" (1998), "Emaus oraz inne spojrzenia do wnętrza Pisma" (1998), "Żywoty świętych poprawione" (2001; Nagroda Księgarzy "Warszawska Premiera Literacka", czerwiec 2001),"Śmierć i tekst. Sytuacja ostateczna w perspektywie słowa" (2001), "W świecie wszechmogącym. O przemocy, śmierci i Bogu" (2009).

(-)
Materiały Organizatorów
2 lutego 2012

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia