Wyróżnienie Dramaturga

doktorat honoris causa UŚ dla Sławomira Mrożka

Wybitny dramaturg Sławomir Mrożek otrzyma tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego - poinformował rzecznik uczelni Jacek Szymik-Kozaczko.

Uroczystość nadania tytułu zaplanowano na 23 marca. Odbędzie się w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Uczelnia otrzymała już potwierdzenie obecności Sławomira Mrożka.

Jak wynika ze strony internetowej Teatru Śląskiego, po zakończeniu uroczystości, na głównej scenie Teatru odbędzie się promocja wydanego pod koniec stycznia drugiego tomu "Dzienników" pisarza. Następnego dnia Sławomir Mrożek ma uczestniczyć w premierze jego dramatu "Kontrakt" na Scenie w Malarni Teatru Śląskiego.

Wniosek rady Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego o nadanie honorowego tytułu Mrożkowi Senat Uniwersytetu Śląskiego zatwierdził 28 lutego. Jak napisano w przekazanym PAP fragmencie laudacji, "nadania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego Sławomirowi Mrożkowi, (...) jest zaszczytem dla śląskiej społeczności filologicznej, która do tej godności wyniosła już znamienitych twórców: Stanisława Barańczaka, Josifa Brodskiego, Eugene'a Ionesco, Tadeusza Różewicza, Józefa Szajnę".

"Dzieła Sławomira Mrożka trwale zapisały się w dziejach teatru, są porównywane z najlepszymi osiągnięciami Arthura Adamova, Fernando Arrabala, Samuela Becketta, Friedricha Drrenmatta, Eugene'a Ionesco, a na gruncie polskim - Witolda Gombrowicza i Tadeusza Różewicza. Mistrz formy scenicznej i małych narracji, twórca niepodrabialnego humoru, od półwiecza towarzyszy intelektualnej refleksji nad kondycją Polaków, a jego opozycja +mędrka+ i +chama+ przez cały czas PRL-u przenikliwie uwidaczniała napięcia społeczne, jakim zaprzeczała ówczesna ideologia" - podkreślili śląscy naukowcy.

Przypomnieli też, że związki Sławomira Mrożka z Górnym Śląskiem datują się od 1957 r. "Wtedy poznał malarkę Marię Obrembę, członkinię słynnej Grupy ST-53, z którą wziął ślub cywilny w Katowicach w roku 1959. Do Katowic przyjeżdżał w latach następnych, a po dziesięcioleciach nieobecności - wiąże się z nimi symbolicznie poprzez akademicką społeczność Uniwersytetu Śląskiego" - napisano w laudacji.

Sławomir Mrożek, prawdopodobnie najczęściej grywany w kraju i za granicą polski dramaturg współczesny, a w Polsce przez lata jeden z najpoczytniejszych, obok Stanisława Lema, pisarzy, urodził się 29 czerwca 1930 r. w Borzęcinie (woj. małopolskie). Jest autorem takich dramatów jak "Tango", "Rzeźnia", "Emigranci".

W 1963 r. Mrożek wyemigrował z Polski, mieszkał we Włoszech, we Francji i w Meksyku. Powrócił do kraju w 1996 r. Osiem lat później pisarz przebył udar mózgu, po którym został dotknięty afazją (utrata zdolności mowy). Lekarz poradził mu spisywanie wspomnień w celach terapeutycznych. Efekt tej pracy - autobiograficzna książka pt. "Baltazar" - została opublikowana w 2006 r.

W czerwcu 2008 r. pisarz po raz drugi zdecydował się na emigrację, tym razem ze względu na stan zdrowia. Osiadł w Nicei. W 2010 r. ukazał się pierwszy z trzech tomów "Dziennika" Mrożka; tom drugi trafił do księgarń 25 stycznia.

(-)
PAP
7 marca 2012

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...