Wystawa "Post-Apocalypsis"

Instytut im. Jerzego Grotowskiego

Jesienią we Wrocławiu oraz w Katowicach zobaczyć będzie można polską instalację "Post-Apocalypsis", nagrodzoną Złotym Medalem na czerwcowym Praskim Quadriennale - największym na świecie wydarzeniu wystawienniczym poświęconym projektowaniu przestrzeni.

Ekspozycja, która na PQ 2015 zdobyła dla Polski pierwszy od 36 lat medal, zaprezentowana zostanie w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego oraz w Centrum Scenografii Polskiej działającym przy Muzeum Śląskim.

Tegoroczna, trzynasta edycja PQ była dla Polski wyjątkowa. Nasz kraj przyjechał do Pragi z dwiema ekspozycjami głównymi - Narodową i Studencką oraz wziął udział we wszystkich projektach eksperymentalnych a wykłady polskich twórców (prof. Dariusza Kosińskiego i Wojtka Ziemilskiego) zostały włączone przez organizatorów do programu wydarzeń towarzyszących PQ.

Polska Ekspozycja Narodowa "Post-Apocalypsis", nawiązująca do przedstawienia "Apocalipsis cum Figuris" Jerzego Grotowskiego, od początku cieszyła się dużym zainteresowaniem publiczności. W ciągu 11 wystawienniczych dni odwiedziło ją kilkanaście tysięcy osób. Artystyczny wysiłek twórców (Agnieszki Jelewskiej - kuratorki, Michała Cichego, Pawła Janickiego, Michała Krawczaka, Rafała Zapały i zaproszonego do współpracy architekta oraz scenografa Jerzego Gurawskiego) doceniło również jury, które nagrodziło "Post- Apocalypsis" pierwszym od 36 lat dla Polski Złotym Medalem.

"Post-Apocalypsis" we Wrocławiu i Katowicach

Nasza ekspozycja otrzymała nagrodę w prestiżowej kategorii "Sound Design". Uzasadniając swój wybór jury zwróciło uwagę na "pomysłowe wykorzystanie dźwięku (rozstawione w przestrzeni wystawienniczej drzewa "przemawiały" tekstami polskich romantyków), jego subtelność a zarazem interaktywny charakter przestrzeni dźwiękowej odzwierciedlający współczesne koncepcje dotyczące relacji między naturą, ludźmi i technologią".

Wkrótce własne zdanie na ten temat będą mogli wyrobić sobie widzowie w kraju, bo już jesienią "Post-Apocalypsis" zostanie zaprezentowana w dwóch polskich miastach - we Wrocławiu (Instytut im. Jerzego Grotowskiego) oraz w Katowicach (Centrum Scenografii Polskiej przy Muzeum Śląskim).

A w Warszawie "Wesele, którego nie było"

Podczas tegorocznego PQ z entuzjastycznym przyjęciem zwiedzających spotkała się też prezentacja Macieja Nowaka i Anny Królikiewicz w sekcji "Makers", w ramach której artyści z całego świata przygotowywali kulinarne performanse inspirowane przedstawieniami teatralnymi lub dramatami.

Polskich twórców zainspirowało "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. W małej Galerii Kaplicy Betlejemskiej zaprezentowali oni kulinarne fantazje na temat nieopisanych przez dramatopisarza a możliwych potrawach, które mogły znajdować się na weselnym stole w bronowickiej chacie. Działanie zatytułowane "Wesele, którego nie było" także będzie można obejrzeć w Polsce, a dokładniej - w Warszawie. I to już 29 sierpnia podczas dnia otwartego w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego (koordynatora wszystkich polskich ekspozycji na PQ 2015).

Rekordowe PQ

Zakończone kilka dni temu 13. Praskie Quadriennale, które w tym roku odbywało się pod hasłem "Podzielmy się przestrzenią: Muzyka, Pogoda, Polityka"), obejrzała rekordowa liczba widzów. Wszystkie wystawy zgromadziły aż 180 tysięcy ludzi.

Organizatorzy zapowiadali, że "pomimo bardzo poważnego charakteru poszczególnych tematów, PQ nie będzie smutną wystawą dla ekspertów - będzie żywe i demokratyczne, chaotyczne, anarchiczne i przerażające" oraz, że "stanie się przestrzenią dla prób, wątpliwości, interakcji i eksperymentów". I to się udało. Dla porównania - 12. edycja PQ przyciągnęła "tylko" czterdzieści tysięcy zwiedzających.

W tym roku po raz pierwszy zdecydowano, że PQ przeniesie się do historycznego centrum Pragi, anektując 12 rozpoznawalnych miejsc stolicy Czech. Szczególną rolę przypisano też interakcji z widownią, w czym pomogły liczne działania o charakterze performatywnym, projekty site-specific, instalacje, działania w przestrzeni miejskiej. Artystom i kuratorom postawiono zadanie dzielenia się przestrzenią. Akredytowano sześć tysięcy profesjonalistów, studentów i gości z około dziewięćdziesięciu krajów. Wśród nich znalazły się takie światowe sławy jak Robert Wilson i Rimini Protokoll.

(-)
Materiały Organizatora
6 lipca 2015

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia