Wzajemne poznanie
Polsko-irańskie warsztaty teatralne dla dzieciSpektakl opowiadający historię polskich dzieci, które podczas II wojny światowej z armią Władysława Andersa trafiły do Iranu, powstanie podczas polsko-irańskich warsztatów teatralnych dla dzieci i młodzieży prowadzonych w sierpniu we wrocławskim Klubie Firlej.
Trzytygodniowe warsztaty teatralne poprowadzi irańska artystka Roxana Mehrazfoun. "Celem tego projektu jest przybliżenie dzieciom i młodzieży historii i kultury obydwu krajów. Takie wzajemne poznanie sprawia, że dzieci, z którymi pracujemy stają się bardziej tolerancyjne, otwarte na drugiego człowieka" - powiedziała w czwartek podczas konferencji prasowej Mehrazfoun.
W ramach warsztatów odbędą się zajęcia z tańca, literatury, muzyki oraz technik teatralnych. Oprócz tematyki związanej z kulturą i historią obu krajów podczas warsztatów będą również poruszane tematy dotyczące ochrony środowiska, praw dziecka oraz tolerancji.
"Chcemy też poruszyć trudny temat, jakim jest wojna, ponieważ rozmawiając o tym uczymy się jak ważny jest pokój pomiędzy narodami" - mówiła Mehrazfoun.
Efektem projektu ma być spektakl reżyserowany przez irańską artystkę, w którym wezmą udział uczestnicy warsztatów. Będzie to przedstawienie poświęcone pomocy, jaką otrzymało ponad dwa tysiące polskich dzieci, które z armią Władysława Andersa trafiły z ZSRR do Iranu. "Ówcześni mieszkańcy irańskich miast, przede wszystkim Isfahanu, uratowali życie wielu z tych dzieci. Zaoferowano im wówczas różnego rodzaju pomoc - od miejsc w ośrodkach, w których mogły mieszkać po pomoc finansową" - powiedziała Agata Mazurkiewicz, jedna z koordynatorek warsztatów.
Warsztaty rozpoczną się 11 sierpnia i potrwają trzy tygodnie. Finałowy spektakl będzie można zobaczyć 7 września w Klubie Firlej.