Wznowiono działalność radiowego teatru

"Drabina do nieba" - Jerzy Janusz Fąfara - Teatr Polskiego Radia Rzeszów

Słuchowiskiem "Drabina do nieba" Jerzego Janusza Fąfary teatr Polskiego Radia Rzeszów wznowił działalność. Pierwszy odcinek słuchowiska został zaprezentowany 11 listopada wieczorem na antenie rzeszowskiej rozgłośni.

Jak poinformował PAP dyr. programowy Radia Rzeszów Roman Adamski słuchowisko ma liczyć 60 odcinków, zawartych w trzech seriach (każda po 20 odcinków).

Akcja serialu obejmuje sto lat - od 1912 roku do 2012 lub 2013 roku. Bohaterem jest zmieniający się na przestrzeni dziesięcioleci Rzeszów, a wydarzenia związane z miastem zostały wplecione w fabułę. Narratorem jest dzwonnik z wieży kościoła farnego.

- To obraz przemian jakie zachodzą w tym, kiedyś niewielkim galicyjskim miasteczku, które w XX -leciu międzywojennym stało się ważnym ośrodkiem Centralnego Okręgu Przemysłowego. Jak wiemy z historii, to dopiero początek awansu cywilizacyjnego - zauważył Adamski. W pierwszym odcinku pojawił się młody Leopold Kula, który kilka lat później będzie pułkownikiem komendanta Józefa Piłsudskiego, najmłodszym w dziejach Polski. W 1912 roku prowadzi on drużynę harcerską "Lisów", późniejszych strzelców i legionistów. W opowieści nie brakuje też informacji o wydarzeniach ze świata, np. o zatonięciu Titanica, które będzie miało wpływ na losy bohaterów.

W radiowym serialu w reżyserii Grzegorza Styły występują aktorzy rzeszowskich teatrów: imienia Wandy Siemaszkowej i Teatru Maska.

Emisja pierwszego odcinka odbyła się z udziałem publiczności w studiu koncertowym rzeszowskiego radia.

"Drabina do nieba" to kolejne słuchowisko teatru Radia Rzeszów. Autorem scenariusza jest rzeszowski literat Jerzy Janusz Fąfara, autor m.in. wielu słuchowisk radiowych, w tym słuchowiska "Brzytwy kata Sellingera", które w 2004 roku zdobyło Grand Prix w kategorii słuchowisk Teatru PR na Festiwalu Polskiego Radia i Telewizji "Dwa Teatry".

W teatrze Radia Rzeszów w minionych latach prezentowano już powieści radiowe m.in. "Pępek Świata" (lata 2002/2003) i "18 znaczy życie" (2009 rok). Ich autorem jest także Fąfara

(-)
(PAP)
13 listopada 2013

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia