Z elementami tragedii, komedii i dramatu

"Dachowanie" - reż. Żanetta Gruszczyńska-Ogonowska - Bałtycki Teatr Dramatyczny

Aktorzy Bałtyckiego Teatru Dramatycznego, w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich, przygotowali spektakl o tematyce antyalkoholowej i zapobiegającej zażywania wszelkich używek, skierowany do młodzieży gimnazjalnej i licealnej. Prapremiera "Dachowania" 21 czerwca.

Pomysłodawcami i reżyserami spektaklu są: Żanetta Gruszczyńska-Ogonowska i Marcin Borchardt, a tekst napisał młody dramaturg Kuba Mokrosiński.

"Dachowanie" to opowieść skierowana do młodzieży w szeroko pojętym wieku szkolnym, z elementami tragedii, komedii i dramatu. Zawiera przestrogi i pęd do samowiedzy oraz mimesis. Spektakl opowiada o tym, że młodzież sięga po używki: narkotyki, dopalacze, oraz ostrzega przed następstwami złych decyzji. Spektakl skłania uczniów do refleksji nad własną tożsamością i przynależnością do różnych grup rówieśniczych.

Przedstawienie jest inspirowane problemami i emocjami dotykającymi dzieci i młodzież. W spektaklu ukazuje się, jakie tragiczne skutki niesie ze sobą decyzja o przyjmowaniu wszelkich używek. Spektakl ma za zadanie skłonić młodego widza do przemyśleń i refleksji. Z pewnością, historia ta da niejednemu z nas do myślenia. Humorystyczny język powoduje nawiązanie dobrych relacji z uczniami zgromadzonymi na widowni.

***

Żanetta Gruszczyńska-Ogonowska - związana z BTD od 1995 roku. Aktorka skończyła PWST we Wrocławiu, jest wielozadaniowa, nagradzana, śpiewająca i pełna entuzjazmu dla nowych projektów. Ostatnie spektakle w których brała udział to: " Love forever", "Szalone nożyczki", "Kali Babki", "Rozpusta" i " Allo, allo", Twierdzi, że przełomem był w jej życiu zawodowym monodram "...syn". Wyreżyserowała na deskach rodzimego teatru bajkę "Carski syn". Chętnie i często współpracuje z młodzieżą, zarówno w Koszalinie, jak i np. w Kaliszu Pomorskim.

--

Marcin Borchardt - aktor BTD od 2008 roku. Absolwent PWST we Wrocławiu. Jest młodym, pełnym zapału zawodowcem a jego kunszt aktorski można podziwiać np. w spektaklu "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" czy ostatnio w "Szalonych nożyczkach" lub " Allo, allo". Marcin ze znakomitymi rezultatami współpracuje z młodzieżą prowadząc wiele warsztatów teatralnych i opiekuje się na stałe grupą w CK 105 w Koszalinie. Wyreżyserował też "Wesele Jamieńskie" i inne projekty w których brali udział koszalińscy politycy, dziennikarze i ludzie kultury.

--

Kuba Mokrosiński - z wykształcenia filolog angielski i filozof, oba kierunki ukończone na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Mocno flirtuje z teatrem. Współpracował między innymi z reżyserem Michałem Siegoczyńskim przy "Domu Lalki" w Teatrze Nowym w Poznaniu i przy "Love forever" w BTD w Koszalinie, z Leną Frankiewicz przy dyplomie IV roku aktorskiego na PWST w Krakowie ("Svantetic. Dyplom z Komedy"). Oprócz dramaturgii uprawia poezję, tworzy prozę, generalnie cały czas pisze.

(-)
Materiał Teatru
20 czerwca 2016

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...