Za chwilę lubelskie SOFT „Kontestacje"

13. Studencki Ogólnopolski Festiwal Teatralny „Kontestacje"

20 kwietnia w Lublinie rozpocznie się XIII Studencki Ogólnopolski Festiwal Teatralny „Kontestacje". Tegoroczne hasło przewodnie festiwalu to „Teatr w przestrzeni miejskiej".

XIII SOFT ,,Kontestacje" to kolejna edycja cieszącego się dużą popularnością w Polsce festiwalu teatralnego tworzonego przez środowisko akademickie zrzeszone w Akademickim Centrum Kultury UMCS "Chatka Żaka" w Lublinie. W ramach tegorocznych ,,Kontestacji" 13 grup teatralnych z całej Polski od czwartku do niedzieli (20-23.04) zaprezentuje spektakle, których tematyka skoncentrowana będzie wokół zagadnienia „teatru w przestrzeni miejskiej". Będzie można zobaczyć zarówno teatr tańca, impro, jak i formy cyrkowe.

W czwartek (20.04) jako pierwsza wystąpi Ewelina Drzał-Fiałkiewicz w spektaklu tanecznym ,,Trofia". Tuż po niej zaprezentuje się lubelska grupa Innymi Słowy Teatr Impro w przedstawieniu, którego tytuł artyści podadzą na trzy sekundy przed jego rozpoczęciem, pytając publiczność o ich najbardziej skryte marzenia. Pierwszy dzień ,,Kontestacji" zakończy Joanna Szot z grupy Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej przedstawieniem ,,Maria Stuart i smutne piosenki czyli dlaczego ktoś odrąbał jej głowę". Jest to spektakl inspirowany sztuką autorstwa Liz Lochhead opowiadającą o relacjach Anglii ze Szkocją w XVI wieku i o tragicznym końcu życia Marii Stuart

W piątek grupa Razem pokaże spektakl pt. ,,Zwykła historia: rozmowa dla dwojga". Artyści przedstawią tu historię mężczyzny, który po wypadku samochodowym trafia do zamkniętego pokoju, gdzie spotyka jeszcze dwie tajemnicze kobiety. Na lubelskich ,,Kontestacjach" znów będzie gościł Teatr Krzyk. Tym razem na deskach Chatki Żaka zespół przedstawi spektakl ,,KOJ", czyli opowieść o tym, że nie wystarczy już tylko marzyć, ale uważniej przyglądać się światu i temu, co ludzi wciąż na nowo doświadcza. Zaraz po Teatrze Krzyk wystąpi Fabian Fejdasz w tanecznym spektaklu ,,Bastard" poruszającym temat obcości i odmienności.

Sobotnie prezentacje rozpocznie czytanie performatywne sztuki ,,Żelazna kurtyna" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk przygotowane przez lubelskie TransDramaticum. W programie znalazł się także Teatr niebopiekło i spektakl ,,Ludzie mówią..." – opowieść o tęsknocie za uczuciem, o sprzeniewierzeniu się wierze i strachu przed dotknięciem bolesnej prawdy. Zaraz potem Łukasz Dąbrowski przedstawi swój monodram pt. ,,Skur-wienia w reż. Aleksandry Skorupy. Skur-wienia zabiorą widzów w podróż w głąb siebie, gdzie czasem dotyka organiczny brud, a czasami rodzi się wiosna. Na koniec dnia Teatr Politechniki Warszawskiej pokaże „Lamentacje" na podstawie dramatu Krzysztofa Bizio, czyli historię trzech kobiet nie potrafiących odnaleźć się we współczesnej rzeczywistości.

Ostatniego dnia festiwalu widzowie będą mogli zobaczyć ,,Ewę" przygotowaną przez Grupę Baninę, czyli opowieść dziewczyny, która, mimo młodego wieku, ma już za sobą wiele ciężkich przeżyć. Została wrzucona w świat dorosłych, którego zasad nie znała i który całkowicie ją pochłonął. W niedzielę w tanecznym spektaklu ,,OKenzo" opowiadającym o bólu, rozczarowaniu i wyzwoleniu wystąpi także zespół My Persony, a festiwal zakończy Kolektyw LŁ i „Spektrum" wyprodukowany przez Fundację Sztukmistrze i Warsztaty Kultury w Lublinie. Czterech artystów zaprezentuje tu całe spektrum możliwości wykorzystania cyrkowych rekwizytów. Będzie żonglerka, akrobatyka, sceny solowe i układy grupowe.

Codziennie po pokazach festiwalowych odbędą się Kontestacyjne Konwersacje podsumowujące przedstawione w dany dzień przedstawienia, a w sobotę i niedzielę przed spektaklami wszyscy chętni bezpłatnie będą mogli wziąć udział w warsztatach z improwizacji ruchowej poprowadzonych przez Joannę Dominikę Belzyt. Tegoroczną edycję festiwalu rozpocznie III Ogólnopolska Studencko-Doktorancka Konferencja Naukowa ,,Teatr w przestrzeni miejskiej".

SOFT ,,Kontestacje" odbędą się w Akademickim Centrum Kultury UMCS „Chatka Żaka" w Lublinie. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Projekt zrealizowano dzięki wsparciu Miasta Lublin w ramach obchodów 700-lecia miasta w 2017 roku.

Aleksandra Pucułek
Dziennik Teatralny Lublin
13 kwietnia 2017

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...