Zabawny przypadek?

Historia prawdziwa. Wielkie pieniądze, wielki sukces, nieoczywisty geniusz i miłość od pierwszego wejrzenia...

Wybitny naukowiec Antonín Holý odkrywa fascynującą molekułę, dzięki której możliwe staje się wynalezienie leku na AIDS. Ale – do tego potrzebne są pieniądze.

Pieniądze mają Amerykanie, którzy lubią też mieć władzę... Wciągająca opowieść o ludziach, między którymi jest chemia, którzy wierzą i ryzykują, ale także ponoszą konsekwencje swoich wyborów.

Reżyser Krzysztof Rekowski: -Sama geneza utworu Zelenki ma w sobie coś z zabawnego przypadku. W teatrze w Pradze brakowało miejsc parkingowych i artyści zwrócili się do Instytutu Chemii Organicznej o możliwość parkowania na ich działce. Dyrekcja Instytutu zgodziła się w zamian za wystawienie sztuki o dokonaniach wybitnego, choć zupełnie nieznanego czeskiego biochemika Antonina Holy.

I Petr Zelenka zaczął zbierać informacje, prowadzić wywiady po obu stronach Oceanu, których efektem jest właśnie „Czar molekuły". Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że całej tej historii towarzyszy jakiś wielki chichot.

„Czar molekuły" Petra Zelenki to sztuka oparta na faktach. Opowiada historię wynajdywania i produkowania leku. Wprowadza nas laików w świat naukowców - pasjonatów biochemii, farmacji i medycyny w Czechach, U.S.A. i Belgii i czyni to ze specyficznym czeskim poczuciem humoru. Antonin Holy ze swoimi współpracownikami w Czechach wynalazł pewne molekuły o niezwykłym działaniu.

Czy powstaną z nich leki, zdecyduje wiele osób po drugiej stronie oceanu

Marzena Szymik-Mackiewicz
Materiał Teatru
3 lutego 2022

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...