Zacieśnia się polsko-niemiecka współpraca teatralna

"Kot w butach" - reż. Monika Radl

Na 21 listopada Uckermarkische Bühnen zapowiada premierę baśni "Kot w butach" ("Der gestiefette Kater") Moniki Radl według Charlesa Perraulta i braci Grimm, pomyślanej jako doroczny prezent bożonarodzeniowy dla dzieci z obu stron granicy.

"Kot w butach" wystawiony będzie w językach polskim i niemieckim. Dyrekcja teatru przewiduje, że razem z dziećmi niemieckimi obejrzy ją okoto 3000 dzieci z Polski, gtównie z miejscowości południowego pogranicza (Chojny, Gryfina, Dębna, Cedyni, Mieszkowic) i Szczecina.

Uckermarkische Bühnen od lat przygotowuje podobne bożonarodzeniowe prezenty dla dzieci. W tym roku robi to bez współpracy ze szczecińską "Pleciugą" (...)

"Kot w butach" będzie wystawiany do 26 grudnia w godzinach przedpołudniowych. Bilety można zamawiać poprzez stronę internetową teatru (www. theater-schwedt.de), która ma także wersję z języku polskim.

Podczas niedawnej konferencji prasowej Reinhard Simon, dyrektor teatru i reżyser, mówił, że współpraca z teatrami polskimi jest dla Uckermarkische Bühnen niezmiennie bardzo ważna. Kontakty z Teatrem im. Danuty Baduszkowej, nawiązane dzięki Ireneuszowi Rosińskiemu, aktorowi Uckermarkische Bühnen, który od lat gra w Niemczech, a kończył szkołę przy teatrze gdyńskim, będą kontynuowane.

- Gdynia to partner przyszłościowy - podkreślał Simon (...) Dla Uckermarkische Bühnen to szczególnie ważne, bowiem w roku 2015/2016 planowane jest otwarcie w Schwedt samodzielnej Wyższej Szkoły Musicalu, której głównym partnerem będzie szkoła filmowa w Poczdamie.

- Nowa uczelnia będzie chciała współpracować z Polską, zatrudniać profesorów z Niemiec i Polski, kształcić na rynek musicalowy - mówił Simon.

W planach Uckermarkische Bühnen jest kontynuacja zaczętej kilkanaście lat temu współpracy z Akademią Teatralną w Warszawie, dalsza współpraca ze szczecińską "Pleciugą" i Operą na Zamku (z operą także w trójkącie z Greifswaldem). Z grupami tanecznymi z Gryfina teatr w Schwedt przygotowuje trzecią już część wspólnego musicalu według "Snu nocy letniej". Dwie pierwsze odniosły duży sukces. Choreografię przygotowuje Eliza Hołubowska.

Reinhard Simon mówił: - Rośnie w naszym teatrze liczba widzów z Polski, rozwijają się kontakty. Współpraca z Polską nie jest niczym szczególnym, jest codzienna. Sprawia nam coraz większą radość.

 

(b.t.)
Kurier Szczeciński
6 listopada 2013

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...