Zadara czyta Rotha w hotelu

"Hotel Savoy" - reż. M.Zadara - Teatr Nowy w Łodzi

Hotel Savoy jest miejscem akcji i bohaterem instalacji teatralnej. Powstała (za około 80 tys. zł) na Festiwal Łódź Czterech Kultur, została w repertuarze Teatru Nowego. Jutro, w środę i czwartek, o godz. 19, można się przekonać, jak to jest, gdy stuletni gmach, niegdyś najwyższy w Łodzi, występuje jako społeczno-polityczna wieża Babel.

Reżyser Michał Zadara, z aktorami Nowego i muzykami, na siedem pięter rozpisał powieść Józefa Rotha. 

"Hotel Savoy". Nie pada w niej nazwa miasta, ale to Łódź jest scenerią historii, w której: "Hotel Savoy jest taki, jaki jest cały świat".

Oszalały czas po pierwszej wojnie, wielka niewiadoma: jak ukształtuje się świat, jaka będzie Polska po 123 latach niewoli, bieda i magiczna wiara w to, że zjawi się jakiś Bloomfield z harmonią pieniędzy. On sam, rozrzucając 1000-złotówki, powtarza: "W tym kraju mieszkają najlepsi żebracy"...

Zdarzenia w hotelowym kosmosie płyną symultanicznie. Bywa, że nieprzewidzianie zatrzasną się drzwi i uczestnicy mają namiastkę horroru (Roth pisał: "Wszyscy, którzy tu mieszkają, będą ofiarami hotelu Savoy. Nikt nie ujdzie cało z hotelu Savoy").

Widzowie dostają mapkę z rozkładem scen. Magnetyzer z przepisem na biznes jest na 6. piętrze, nieopodal burdelu, czyli powieściowe cytaty na ten temat, gdzie indziej zahaczyć można o koncert i dancing, odsłuchać (w aktorskim przekazie) tekstów architekta Marka Janiaka o Łodzi i Jarosława Suchana dyrektora Muzeum Sztuki, o secesji, obejrzeć monodram zrobiony z opowieści windziarzy i skecz pod hasłem "Fabrykanci", w którym boss bez słów bawi się skorupą monitora, długopisami, słuchawką telefonu. W końcu na samej górze budynku, w "mieście deszczu i braku pocieszenia", na naszych oczach na suchoty umiera jeden z bohaterów książki.

Dla około setki osób przez ponad dwie godziny trwa ta gra terenowa między strzępami wrażeń. Całość przypomina akcje w stylu studenckiego teatru lat 70. - epatując formą, treści zostawiał dociekliwym.

Renata Sas
Express Ilustrowany
9 października 2012

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia