Zagadnienie współczesnego macierzyństwa

"Projekt: Mama", warsztaty kołysanek, promocja książki - Ośrodek Teatralny Kana

W ostatni weekend marca Kana zaprasza na pierwszą odsłonę projektu edukacyjno - kulturalnego Matecznik, poświęconego zagadnieniu współczesnego macierzyństwa.

W programie: spektkl "Projekt: Matka", warsztaty kołysanek tradycyjnych z Barbarą Wilińską oraz spotkanie i promocja książki Agnieszki Sujaty "Huśtawka"

27 marca, piątek, godzina 20 - Projekt: Matka, spektakl, wstęp: 25-20 zł

Spektakl "Projekt: MATKA" to przewrotna, pełna ironii i poczucia humoru opowieść o młodych matkach, odkrywających jasne i "ciemne" strony macierzyństwa, uroki i trudności bycia mamą, opowieść o ich zmaganiach z samą sobą i otaczającym światem, z wyobrażeniami i oczekiwaniami na temat bycia dobrą mamą. Czy dobra, kochająca mama może sobie pozwolić na chwile słabości? Czy może czuć się bezradna i zagubiona, wściekła i sfrustrowana? Czy ma prawo wyrażać swoje emocje? Scenariusz na podstawie tekstów z blogu "Macierzyństwo bez lukru": "Bajki" (radziecki-termos.blog.pl), Małgorzaty Dawid-Mróz (manufaktura-radosci.pl), Moniki Grudzień (fjakfrustratka.blogspot.com), Dagmary Klein (la-terra-del-pudding.blogspot.co.uk), Pierwszej Żony (pierwsza-zona.blog.pl), Kasi Salek ("sistermoon"), Joanny Skotnickiej (moje-waterloo.blogspot.com), Agnieszki Sujaty (z książki "Huśtawka") oraz z blogów: Aleksandry Michalak (matkasanepid.pl), Mamy Rysiowej (krystyno-nie-denerwuj-matki.blog.pl) i innych.

28 marca, sobota, godzina 10-13 - Śpij dziecinko, śpij - kołysanki tradycyjne, warsztaty, prow. Barbara Wilińska, wstęp: 30 zł, zapisy.

Warsztaty są okazją, aby doświadczyć bogactwa pieśni, jakie mamy w naszej kulturze od setek lat, a które obecnie są już prawie zapomniane i nieznane. Jest to spotkanie z pięknymi, nieznanymi kołysankami z różnych regionów Polski - Lubelszczyzny, Wielkopolski, Kurpiów i Podlasia, jak i pochodzącymi ze wschodu: rosyjskie i ukraińskie. Większość kołysanek zachowała się dzięki tradycji ustnego przekazu, przez mamy, babcie i prababcie swoim córkom i wnuczkom. Niektóre z nich znalezione zostały w zbiorze Oskara Kolberga, inne podarowane przez kobiety żyjące na wsi, jeszcze inne nagrane i przechowywane w archiwach muzycznych. Warsztat przeznaczony jest zarówno dla osób doświadczonych w śpiewaniu, jak i początkujących - otwiera i pozwala na śpiewanie swoim własnym, naturalnym głosem. Śpiewanie dawnych pieśni to łączenie tradycji ze współczesnością. To pomost pomiędzy dawnymi, zapomnianymi umiejętnościami a wrażliwością człowieka współczesnego. Spotkanie z kołysankami dostarczają wielu wrażeń i wzruszeń.

Rezerwacja miejsc na warsztaty pod numerem telefonu: 91 434 15 61 lub drogą elektroniczną: paula@kana.art.pl (od poniedziałku do piątku między 9 a 15);

28 marca, sobota, godzina 20.30: Oswoić bezsilność - spotkanie z Agnieszką Sujatą i promocja książki "Huśtawka", wstęp: wolny.

"HUŚTAWKA" to swoista kronika, zapis radzenia sobie (lub nie..) z wyzwaniami, jakie niesie autyzm. Powstała z potrzeby uporządkowania przemyśleń i emocji, ale też po to, by zarchiwizować wydarzenia, które zmieniały codzienność autorki i jej córki, by podzielić się doświadczeniami, wiedzą, ale i bezsilnością, która dotyka wszystkich rodziców dzieci niepełnosprawnych.

Moderator spotkania - Bogna Czałczyńska.

(-)
Materiał Teatru
26 marca 2015

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...