Zagubieni w mieście

"Moja córeczka" - reż: Marek Fiedor - Teatr Ateneum w Warszawie

Reżyser Marek Fiedor przygotowuje w Teatrze Ateneum przedstawienie "Moja córeczka" na podstawie opowiadania Tadeusza Różewicza

Marek Fiedor po Różewicza sięga po raz drugi, dwa lata temu wyreżyserował "Wyszedł z domu" w Teatrze Polskim w Poznaniu.

- Tadeusz Różewicz to realista w najszlachetniejszym znaczeniu tego słowa. Pokazuje człowieka w sposób pełny, portretuje go w kontekście socjologicznym, politycznym, psychologicznym. W "Mojej córeczce" są elementy melodramatyczne, ale autor używa ich z odpowiednim dystansem. To subtelny dramat międzyludzki - mówi Marek Fiedor.

Tytułowa "córeczka" - Mireczka - wyjechała na studia do dużego miasta. Gdy nie wraca do domu na Boże Narodzenie, zaniepokojony ojciec - Henryk - ze świątecznymi wiktuałami jedzie jej szukać. - "Moja córeczka" pokazuje problem wydziedziczenia człowieka, który ma swoje korzenie na wsi. Dzięki awansowi społecznemu trafia w obce mu miejsce, warunki. Błąka się po Warszawie zagubiony, a jednocześnie zafascynowany tym światem. Jest zagubiony także w świecie wartości, deklaruje, że chce żyć według pewnego porządku, ale swoim zachowaniem temu przeczy. Motyw miasta, które dusi, tłamsi interesował mnie już od pewnego czasu. Pojawił się m.in. w "Paternoster", który wyreżyserowałem w 1998 roku w Toruniu - opowiada Marek Fiedor.

Opowiadanie "Moja córeczka" pisane w 1964 r. pierwotnie było nowelą filmową. Pierwsza premiera teatralna opowiadania w reżyserii Jerzego Jarockiego odbyła się w Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Kolejną ważną inscenizacją był spektakl Teatru Telewizji w reżyserii Andrzeja Barańskiego (2000 r.) ze Zbigniewem Zapasiewiczem w roli Brudasa.

Główne role w "Mojej córeczce" w Ateneum zagrają Artur Barciś i Anna Gorajska - debiutująca absolwentka krakowskiej PWST, laureatka pierwszej nagrody na tegorocznym festiwalu szkół teatralnych w Łodzi. Na scenie zobaczymy także m.in. Halinę Łabonarską, Magdalenę Schejbal, Przemysława Bluszcza i Jerzego Kamasa. Scenografię i kostiumy przygotowała Monika Jaworowska-Duchlińska, światła: Mirosław Poznański, muzykę: Bolesław Rawski. Premiera 7 października, godz. 19.

Izabela Szymańska
Gazeta Wyborcza Stołeczna
7 października 2009

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia