Zakończenie remontu Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu

3,5 tys. metrów tanecznego szczęścia.

"To 3,5 tys. metrów tanecznego szczęścia" - powiedział Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski podczas ceremonii otwarcia przebudowanego budynku Wydziału Teatru Tańca krakowskiej PWST w Bytomiu. Uroczystość odbyła się 23. lutego br.

W wyniku realizacji projektu wyremontowane zostały: budynek dydaktyczny, sale ćwiczeń, zaplecze, garderoby i sanitariaty. Powstała nowa klatka schodowa, utworzono również wentylatornię.

Minister Bogdan Zdrojewski zaznaczył, że adaptowanie na cele kulturalne lub edukacyjne istniejących, nieraz zabytkowych budynków to najtrudniejsze przedsięwzięcia. "Z drugiej strony to jest najcenniejsze, daje kilka rezultatów jednocześnie. Ratujemy pewną przestrzeń miejską, wyznaczamy pewne determinanty, zmniejszamy koszty funkcjonowania takich obiektów" - podkreślił. Jak dodał, Bytom to miasto o ogromnym dorobku w zakresie choreografii i tańca. Wydział kształci obecnie 105 studentów. "To jeden z najcięższych zawodów, o dość krótkiej perspektywie faktycznego uprawiania, kontuzjogenny, gdzie przestrzeń kształcenia musi minimalizować to ryzyko. To, że w Polsce powstała wreszcie taka szkoła, to coś absolutnie fantastycznego" - zaznaczył szef resortu kultury.

Krakowska PWST rozpoczęła inwestycję w czasie, kiedy jej rektorem był prof. Jerzy Stuhr. "Lubię tu uczyć, odświeżyła mnie praca tutaj" - mówił znany aktor.

Inwestycja miała na celu poprawę dostępności oraz warunków kształcenia na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu. Umożliwi to nabór kolejnych roczników studentów oraz zapewni prawidłowe warunki kształcenia na tak specyficznej i wymagającej specjalności.

Ogólnym celem projektu był rozwój szkolnictwa wyższego w woj. śląskim, co przełoży się na wzrost konkurencyjności regionu. Przyczyni się do zmiany jego wizerunku jako typowo przemysłowego, wykorzystując oraz promując jego potencjał artystyczny oraz znaną i cenioną tradycję Bytomia w dziedzinie tańca współczesnego i dramatycznego. Prestiżowa uczelnia- Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna w Krakowie - rozwijając swój wydział w Bytomiu przyczyni się dodatkowo do zahamowania procesu marginalizacji miasta oraz wzmocnienia pozycji Śląska wśród ośrodków akademickich.

Dotacje MKiDN przekazane na tę inwestycję wyniosły: 1 mln 335 tys. (2011 r.) i 2 mln 600 tys. zł (2012 r.). W budżecie na 2013 r. zaplanowano 900 tys. zł.

(-)
http://www.mkidn.gov.pl/
26 lutego 2013

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...