Zakończyl się InQbator w Ostrołęce

8. Festiwal Teatralny InQbator w Ostrołęce

Widzowie mogli obejrzeć kilkanaście spektakli, którym towarzyszyły liczne konkursy i imprezy towarzyszące. W sobotę w Ostrołęce zakończył się ósmy festiwal teatralny InQbator. Tegoroczny obchody święta teatru nosiły nazwę "Spektakle nieoczywiste". Na deskach Ostrołęckiego Centrum Kultury, czy też w plenerze, rządziła pantomima, ruch i muzyka.

"Pantomima to sztuka poza słowami"- powiedział wybitny mim i zarazem wieloletni gość festiwalu w Ostrołęce, Bartłomiej Ostapczuk. Gośćmi InQbatora byli m.in. GATO SA Company (Portugalia), Teatr Klinika Lalek, Teatr Porywacze Ciał, Kijowski Teatr Uliczny (Ukraina), Wrocławski Teatr Pantomimy a także Teatr Academia, Fundacja Sztuka Ciała i Fundacja Artystyczna Pefrom.

W ciągu trzech dni publiczność zobaczyła 14 spektakli. Najmłodsi widzowie mogli zobaczyć sztukę "Między owadami" Fundacji Sztuka Ciała w reżyserii Joanny Płuciennik, gdzie przy akompaniamencie muzyki przedstawiono świat owadów. Dzieci mogły dostrzec świat na co dzień niewidoczny. Mała gąsienica chce wyróżnić się wśród innych owadów i wyrusza w podróż. Na swojej drodze spotyka pająki, czy też pszczoły przeżywając coraz to nowsze przygody. Spektaklowi towarzyszy taniec i muzyka.

Dla najmłodszych przygotowane były jeszcze 2 spektakle: "Awantura z leśnego podwórka" w reżyserii Katarzyny Słomki Teatru Bajlandia oraz "Piękna i bestia" Ostrołęckiej Sceny Autorskiej, w reżyserii Wojciecha Kraszewskiego.

Spektakle wychodziły poza ramy sceniczne. Na ulicach Ostrołęki można było spotkać szczudlarzy Kijowskiego Teatru Ulicznego w spektaklu "Korowód Tańca", czy też ogromne marionetki zwierząt w "Cyrku bez przemocy" Teatru Klinika Lalek.

Jednym z ciekawszych występów plenerowych był "Boundaries" Dariusza Makaruka. Były to dwa krótkie występy z udziałem choreografii tanecznej. W tle projekcji wideo, można było zobaczyć tańczącą Barbarę Lipińską. Projekcje były na tyle ciekawa, dlatego iż, były grane na żywo. Przygotowany został specjalny system komputerowy na potrzeby projektu przez Makaruka, dzięki czemu tancerka mogła bawić się projekcją na żywo.

Na deskach OCK widzowie zobaczyli spektakle zarówno lokalnych teatrów jak i zagranicznych m.in. z Portugalii i Ukrainy. Jednym z większych spektakli była "Szkoła Błaznów" Wrocławskiego Teatr Pantomimy którego premiera była w 2016 r. Spektakl powstał z inspiracji dramatem Michela de Ghelderode'a. Głównym tematem spektaklu było wszechobecne okrucieństwo, które objawia się na kilku płaszczyznach: człowiek wobec człowieka, systemu wobec jednostki i natury wobec człowieka. Aktorzy poprzez pantomimę starali się przekazać spokój ducha, czy też śmiech. Reżyserem i scenarzystą spektaklu był Zbigniew Szymczyk.

Jednym z ciekawszych projektów był spektakl "Insomia". Podczas festiwalu w wyniku współpracy Teatru Academia i Fundacji Artystycznej Pefrom z udziałem młodzieży ostrołęckiej, w ciągu paru dni aktorzy stworzyli spektakl, pełen tańca, ruchu i muzyki.

Patronat nad festiwalem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które wsparło festiwal finansowo. Nad merytoryczną stroną wydarzenia czuwał Mazowiecki Instytut Kultury przy współpracy z Ostrołęckim Centrum Kultury.

Adrian Pezowicz
Kurier PAP
18 września 2017

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia