Zamknięty na rok

Teatr Wielki w Łodzi

Przez cały 2012 rok Teatr Wielki w Łodzi trząsł będzie się w swych posadach. Powodem nie będzie tym razem jednak żadna ze znanych arii operowych. W placówce już 2 stycznia 2012 roku rozpoczyna się długo oczekiwany remont wart 60 mln zł

Z początkiem stycznia na rok pożegnamy się z Teatrem Wielkim w Łodzi. Scena zostanie wyłączona z użytku dla widzów i dostanie się we władanie ekip remontowych. Rozpocznie się prucie ścian, wymiana instalacji wewnętrznych i modernizacja sceny "Wielkiego". To końcowy i najważniejszy etap wartego blisko 60 mln zł projektu "Poprawa infrastruktury budynków Teatru Wielkiego w Łodzi".

Teatralna technika ma 45 lat i dziś podczas spektaklu brygady techników muszą pilnować, by nie doszło do poważnej awarii.

Z początkiem roku w teatrze rozpocznie się zamiana holu szatniowego w scenę recitalowo-edukacyjną. W drugim etapie prac sala zostanie oprzyrządowana, lecz nie będzie to typowe wyposażenie sceniczne z uwagi na gabaryty i wysokość sali (trzy metry). Odbywać się będą w niej recitale i spotkania teatralne, a także klubu pro Opera. Będzie na niej można realizować również małe formy operowe, pod jednym wszakże warunkiem - jeśli nie będzie w tym czasie użytkowana duża scena. Projekt przygotowany przez poprzednią dyrekcję "Wielkiego" tego jednego nie brał pod uwagę.

Dlatego teatr nie rezygnuje z budowy sceny kameralnej z prawdziwego zdarzenia. Przy kolejnym rozdaniu projektów unijnych na lata 2014-2020 obecny dyrektor Teatru Wielkiego, Wojciech Nowicki, rozważa wystąpienie o środki na ten cel, podobnie jak i na drugi etap remontu opery.

W 2012 roku część zaplecza technicznego obecnej dużej sceny zyska nowe wyposażenie, część będzie wyremontowana. Pojawią się również nowe napędy, zapadnie, wózki oraz sztankiety.

Pierwszy etap tego remontu, rozpoczęty w 2008 roku, zakładał wybudowanie specjalnego podziemnego zbiornika przeciwpożarowego na placu przy budynku technicznym teatru. Kolejny zaś przewidywał powstanie nowoczesnego systemu nawiewu, wywiewu i klimatyzacji.

Dotychczas, od ponad 40 lat, działał bowiem w "Wielkim" system wentylacji mechanicznej pomyślany tak, że zimne powietrze czerpane było spod dawnej fontanny z pl. Dąbrowskiego. Potem fontanna przestała działać i pomimo iż wentylacja działała, powietrze nie było ani schłodzone, ani wilgotne.

Budynek "Wielkiego" będzie wyłączony z użytku na rok, ale być może przez pewien czas będą się w nim odbywać ćwiczenia zespołu artystycznego.

Repertuar będzie grany w Teatrze Muzycznym, Teatrze im. S. Jaracza, Filharmonii Łódzkiej i klubie Wytwórnia. Kilka specjalnych koncertów odbędzie się m.in. w którymś z łódzkich kościołów.

Łukasz Kaczyński
Dziennik Łódzki
3 stycznia 2012

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...