Zapiszcie daty w kalendarzu

31. Malta Festival Poznań - 18-29.06.2021

Festiwal Malta zaprasza w czerwcu do parku Wieniawskiego w Poznaniu! 31. edycja odbędzie się w terminie 18-29.06.2021 pod hasłem „Powrót na ziemię / Back to the Ground" – wracamy z teatrem plenerowym i Generatorem Malta, który przygląda się w tym roku społecznym kontekstom ziemi.

Wyjątkowym wydarzeniem będzie premiera koncertu Projekt Krynicki, który tworzy trzech wybitnych i uznanych kompozytorów – Paweł Mykietyn, Alek Nowak i Paweł Szymański. Każdy z nich specjalnie na zamówienie Malty przygotowuje muzykę do wierszy Ryszarda Krynickiego – prawykonanie utworów usłyszymy 24 czerwca na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Jedną z kompozycji wykona Sinfonia Varsovia pod batutą Bassema Akiki. Na zakończenie koncertu orkiestra wykona na bis utwór Boléro Maurice'a Ravela, do którego Mariusz „Wilk" Wilczyński będzie na żywo tworzyć rysunkową opowieść.

Festiwal Malta ogłosił dwa konkursy dla środowisk artystycznych – Chodźmy w plener / Let's hit the outdoors na działania plenerowe – od krótkich form teatralnych i muzycznych po formy nowocyrkowe oraz nabór Zaklepane / Ground Rules na projekty artystyczne do Generatora Malta skupione wokół społecznych kontekstów ziemi. Ola Korbańska i Iwo Borkowicz pracują nad instalacją Nic nie znika, jedynie zmienia miejsce. Z wykopanej ziemi parku Wieniawskiego powstanie twierdza, w której rozegrają się finałowe rezydencje. Jury wyłoniło łącznie 17 projektów, które zobaczymy na festiwalu.

To dopiero początek ogłoszeń – całość programu zostanie opublikowana na konferencji prasowej pod koniec maja. W programie m.in. teatr w przestrzeni publicznej, teatr krytyczny (przegląd spektakli wyprodukowanych przez Komunę Warszawa w reż. Anny Smolar, Cezarego Tomaszewskiego, Siksy i Agnieszki Jakimiak) i teatr familijny, koncerty na świeżym powietrzu, działania dla dzieci, joga na trawie, taneczne rozgrzewki, premiery sztuki zaangażowanej, koncert finałowy, instalacje i interwencje artystyczne, warsztaty, spotkania i debaty.

Identyfikacja wizualna Festiwalu Malta, zaprojektowana przez Marcina Matuszaka i Krzysztofa Ignasiaka z Bękartów, czerpie inspirację z lat 90., estetyki komiksu i pop-artu. Za animację festiwalu odpowiada Kineza. Projekt strony przygotowali Huncwoci. Bardzo dobrze czujemy się w nowych kolorach!

Wciąż jesteśmy w sytuacji pandemii. Wierzymy, że odpowiedni dystans, przestrzeganie reżimu sanitarnego pozwolą nam oglądać sztukę na żywo.

Zapiszcie daty w kalendarzu 18-29.06.2021 – do zobaczenia na Malcie!

Poezja Krynickiego w muzyce Pawła Mykietyna, Alka Nowaka i Pawła Szymańskiego – premiera koncertu w czerwcu na Malcie

Wyjątkowym wydarzeniem na Festiwalu Malta będzie premiera koncertu Projekt Krynicki, który tworzy trzech wybitnych i uznanych kompozytorów – Paweł Szymański, Paweł Mykietyn i Alek Nowak. Każdy z nich specjalnie na zamówienie Malty przygotowuje muzykę do wierszy Ryszarda Krynickiego. Jedną z kompozycji wykona Sinfonia Varsovia pod batutą Bassema Akiki. Premiera 24 czerwca na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Na zakończenie koncertu orkiestra wykona na bis utwór Boléro Maurice'a Ravela, do którego Mariusz „Wilk" Wilczyński będzie na żywo tworzyć rysunkową opowieść.

Projekt Krynicki to wydarzenie szczególne: trzy utwory muzyczne skomponowane przez trzech wyjątkowych kompozytorów do wierszy Ryszarda Krynickiego, jednego z najważniejszych twórców polskiej poezji współczesnej.

Paweł Szymański, Paweł Mykietyn i Aleksander Nowak należą do trzech różnych pokoleń polskiej muzyki poważnej. Pierwszy i drugi to już klasycy, punkty odniesienia dla kolejnych pokoleń. Ich dzieła, a nawet całe płyty nieraz okazywały się sensacją, przynosząc kompozytorom najbardziej cenione wyróżnienia. Obaj są wymieniani obok takich sław jak Penderecki, Lutosławski, Panufnik.

Aleksander Nowak jest uznawany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli kolejnego pokolenia polskich kompozytorów. I jego twórczość charakteryzuje się szczególnym, rozpoznawalnym stylem. W 2018 r. odbyła się premiera opery Ahat Ili. Siostra bogów z librettem Olgi Tokarczuk, za którą kompozytor otrzymał Paszport „Polityki".

Na zaproszenie Malta Festival Poznań ci trzej twórcy stworzyli muzykę do czterech wierszy Ryszarda Krynickiego: Koty, To nie twój problem, Miasto i Prawda? Każdy ze skomponowanych utworów ma inną formę i powstał na inny skład instrumentalny.

Na zakończenie koncertu wybitny polski animator, malarz, performer i scenograf Mariusz „Wilk" Wilczyński – nagrodzony Złotymi Lwami w Gdyni, nominowany do Oscara za animację Zabij to i wyjedź z tego miasta – zaprezentuje performans, czyli seans rysowania i animacji na żywo do utworu Boléro Maurice'a Ravela. Utwór także wykona Sinfonia Varsovia pod batutą Bassema Akiki.

Z konkursu na Maltę – program plenerowy w centrum Poznania

Festiwal Malta ogłosił dwa konkursy dla środowisk artystycznych – Chodźmy w plener / Let's hit the outdoors na działania plenerowe – od krótkich form teatralnych i muzycznych, przez happeningi, po formy nowocyrkowe – oraz nabór Zaklepane / Ground Rules na projekty artystyczne do programu Generatora Malta skupione wokół społecznych kontekstów ziemi. Jury wyłoniło łącznie 17 projektów, które zobaczymy w czerwcu na Malcie.

W ramach działań plenerowych pokażemy osiem wydarzeń w przestrzeni publicznej. W programie muzyczna baśń dla dzieci, happening uliczny, cykl koncertów, narciarski bieg przełajowy, żonglerka, akrobatyka i spektakle familijne oraz akcje pełne nostalgii i humoru. W Generatorze Malta, społeczno-artystycznej sekcji festiwalu, zaprezentujemy dziewięć projektów z obszaru sztuki i aktywizmu związanych z prawem własności, prawem do ziemi i eksploatowaniem jej zasobów. Zobaczymy je w parku Wieniawskiego, w miejscu, gdzie iwola – duet artystyczny Iwo Borkowicza i Oli Korbańskiej – w projekcie Nic nie znika, jedynie zmienia miejsce stworzy twierdzę z ziemi. Twierdza będzie dwudniową lokalizacją dla każdego zwycięskiego działania.

Chodźmy w plener – zabawy i tęsknoty na świeżym powietrzu

Wciąż jesteśmy w sytuacji pandemii, która wywróciła nasze myślenie o spotkaniach z publicznością. Regułą stały się streamingi, a wyjątkiem spotkania na żywo. Spróbujmy powrócić do normalności i znów pobyć razem, doświadczyć sztuki i zabawy z innymi i wśród innych. W ramach działań plenerowych proponujemy wydarzenia dla wszystkich maltańskich widzów – z żonglerką, humorem, nutką nostalgii i kolorów.

W ramach programu Chodźmy w plener / Let's hit the outdoors Ewa Szawłowska, Monika Polaczek-Przestrzelska, Marcin Lemiszewski z aktorem sztuki cyrkowej przedstawią muzyczną baśń edukacyjną Kino Nieme inspirowaną postacią Charliego Chaplina. Zespół Circus Ferus przygotuje happening uliczny Trenerzy Życia Codziennego vol. 2 pandemia! i wyposażą uczestników festiwalu w odpowiednie sprawności, by efektywniej wykonywali codzienną pracę w dobie pandemii. Interdyscyplinarna Grupa Teatralna – Asocjacja 2006 pokazywała na Malcie niejeden spektakl. W tym roku w widowisku Wytrwać, w przekładzie Lecha Raczaka, z tekstem i reżyserią Darii Anfelli, zobaczymy aktorów, którzy zmierzą się z postaciami biblijnymi Piotra, Pawła, Magdaleny i Jezusa. Wielu artystów wykorzysta formy nowocyrkowe w swoich przedstawieniach, m.in. Kamil Dziliński pokaże perypetie szalonego naukowca-hobbysty, Dr. Acrylicsteina. Fundacja Sztukmistrze zrealizuje spektakl familijny Zgubowisko, zapraszając widzów do opowieści o cyrku i zachęcając do poszukiwania własnej drogi w życiu. The Trick Brothers, duet czeskich artystów przedstawi Skiing Odyssey – narciarski bieg przełajowy o nieznanym kursie, pełny przygód, wykorzystujący autoironię, żonglerkę i formy akrobatyki. Z kolei performer Kamil Malecki przedstawi spektakl dla dzieci Jarzyna, w którym spróbuje przemienić 'ble' w 'am'. W przestrzeni miasta Michał Fetler z zaproszonymi zespołami zagra trzy koncerty z użyciem instrumentów akustycznych.

Generator Malta – Ziemia nieswoja

Do kogo należy ziemia? Jaka jest nasza (ludzka) z nią relacja? Jak ziemia się z tym czuje i na co nam jeszcze pozwoli? Ten temat rozwinie kuratorka Joanna Pańczak z artystami i artystkami w Generatorze Malta pod hasłem „Ziemia nieswoja". Część programu Generatora Malta od kilku lat powstaje w formie otwartego konkursu dla środowisk artystycznych. W ubiegłym roku program zajmował się społecznymi kontekstami wody. Teraz przygląda się kolejnemu z żywiołów – ziemi. W ramach konkursu Zaklepane / Ground Rules zostanie zrealizowane dziewięć premierowych polskich i zagranicznych rezydencji.

W ramach naboru Zaklepane / Ground Rules duet twórczyń, Maria Dutkiewicz i Karolina Wajman, w projekcie Mój dom to mój dół zaproszą do debaty o kryzysie mieszkaniowym, którego same doświadczają. Artystka dźwiękowa Edka Jarząb w Uskoki FM zbuduje pirackie radio z audycjami, setami didżejskimi i zainicjuje imprezę rave'ową. Artystka wizualna Anna Kędziora przesiedli rośliny z przestrzeni przeznaczonych pod inwestycje w Poznaniu w bezpieczną oazę – Kwiaciarnię i przekaże je pod opiekę mieszkanek i mieszkańców. Luca Spano w interwencji artystycznej For Sale wystawi na sprzedaż zdjęcia fragmentów twierdzy, umożliwiając odwiedzającym ich zakup. Performerka Karolina Szczypek w interdyscyplinarnym działaniu aktywistycznym Czasami nie rozumiem, kim jest ziemia razem z grupą badawczą będzie szukać sposobu na nadanie statusu prawnego ziemi w parku Wieniawskiego w Poznaniu. Działacz Oriol Fuster Cabrera, zainspirowany hiszpańskim słowem „polacos" (Polacy), używanym w stosunku do Katalończyków, stworzy Pawilon kataloński dla kultury katalońskiej – od kultury kulinarnej do muzycznej. W czasie trwania projektu Pauli Kaniewskiej Strefa wydobycia Poznań powstanie mapa Naramowic z zaznaczonymi kopalniami odkrywkowymi, by nakreślić alternatywną rzeczywistość, która mogłaby mieć wpływ na sytuację mieszkańców i mieszkanek Poznania. Kolektyw projektowo-artystyczny make LARMO w projekcie Hałda wulkaniczna ziemia zbada intymną relację człowiek – ziemia na obszarach poprzemysłowych hałd, powstałych wskutek działalności człowieka. Z kolei kolektyw edukacyjny new visions stworzy warsztaty Ta ziemia nie należy do nas, to my należymy do tej ziemi, skupione wokół praktyk kolonializmu będących przyczyną wyzysku i eksploatacji ziemi.

Identyfikacja wizualna – powroty i znikania

Identyfikacja wizualna Festiwalu Malta, zaprojektowana przez Marcina Matuszaka i Krzysztofa Ignasiaka z Bękartów, komentuje temat festiwalu „Powrót na ziemię / Back to the Ground". Hasło odnosi się z jednej strony do programu Generatora Malta skupionego wokół społecznych relacji sztuki i ziemi, z drugiej nawiązuje do powrotu plenerowego programu w czasie, kiedy świat potrzebuje wytchnienia od codziennych wiadomości o COVID-19.

Tegoroczna grafika czerpie inspirację z lat 90., estetyki komiksu i pop-artu. Odnosi się do idei powrotu, wyobrażonych przestrzeni, wielowarstwowości świata organicznego i symbolicznego. Oto w świecie mikrobiomów, organizmów ludzkich i nieludzkich człowiek lubi wracać do przeszłości, czuć grunt pod nogami, bezpiecznie poruszać się w czasie i po powierzchni. A jeśli okaże się, że powrót do tego, co było, jest niemożliwy? Z drugiej strony pojawia się pytanie o naszą fascynację science fiction. Skąd te ludzkie tęsknoty za innym światem? Czy powrót do przyszłości nie jest stałym odniesieniem do przeszłości?

Co łączy człowieka z ziemią – rozumianą konkretnie, jako grunt i materia? Jakie relacje między człowiekiem a ziemią są możliwe? Ten temat rozwinie kuratorka Joanna Pańczak z artystami i artystkami w Generatorze Malta pod hasłem „Ziemia nieswoja". Wykorzystany w grafice cytat „Everything changes, nothing disappears" rozwija myśl Oli Korbańskiej z tekstu On Cleaning, odnoszący się do obserwacji codzienności, której elementem jest zmywanie podłogi. W swojej esencji ziarenko piasku przenosi się wraz z wodą do rur, znikając z pola widzenia – jednak nie znika, zmienia tylko swoje położenie i kontekst. Projektantka razem z Iwo Borkowiczem pokażą na festiwalu instalację zbudowaną z wykopanej ziemi parku Wieniawskiego Nic nie znika, jedynie zmienia miejsce, w której będą kontynuować rozważania o tymczasowości i cyrkulacji materii.

Festiwal Malta w tym roku będzie mocno stąpał po ziemi – zapraszamy w czerwcu do parku Wieniawskiego w Poznaniu. W programie premiery teatrów w plenerze, koncerty na świeżym powietrzu, działania dla dzieci, premiery sztuki zaangażowanej, warsztaty, spotkania i – miejmy nadzieję – dużo chwil do odpoczynku oraz wspólnego doświadczania sztuki na żywo.

(-)
Materiał organizatora
30 kwietnia 2021

Książka tygodnia

Hasowski Appendix. Powroty. Przypomnienia. Powtórzenia…
Wydawnictwo Universitas w Krakowie
Iwona Grodź

Trailer tygodnia