Zaplanuj Dzień Dziecka w teatrze!

Międzynarodowy Festiwal Teatralny dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK 2014

Zbliża się święto najmłodszych na całym świecie – 1 czerwca obchodzony będzie kolejny Międzynarodowy Dzień Dziecka. Warto sprawić, aby ten dzień był szczególnie zapamiętany przez naszych milusińskich – dostarczmy im rozrywkę, która daje szansę na kulturalny rozwój! Do 23 do 31 maja trwać będzie największe wydarzenie teatralne dla dzieci – Festiwal KORCZAK 2014.

Wielkimi krokami nadchodzi największe wydarzenie teatralne dla dzieci i młodzieży w 2014 roku Specjalna Edycja Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK, która towarzyszy 18. Światowemu Kongresowi ASSITEJ! Na dzieci i dorosłych czeka 120 spotkań teatralnych oraz 76 spotkań warsztatowo-seminaryjnych – dla wszystkich chętnych przygotowanych jest prawie 20 tysięcy miejsc na wszystkie wydarzenia. „Festiwal KORCZAK oraz Kongres ASSITEJ to wydarzenia na skalę światową – tegoroczna ilość zjawisk teatralnych zachwyca i jednocześnie pozwala na wyjście poza schematy tradycyjnego spektaklu teatralnego. KORCZAK to spektakle, warsztaty, seminaria, happeningi, specjalna Strefa Dziecka przed PKiN, liczni goście z Polski i z zagranicy. Festiwal już od osiemnastu lat stara się kształtować wrażliwość na sztukę, ale też podejmować tematy trudne i pomóc je oswajać. W tym roku wszyscy widzowie będą mieli szansę poczuć magię teatru z różnych zakątków świata, gdyż gościć będziemy m.in. takie kraje jak Argentyna, Japonia, Meksyk, Węgry czy Zimbabwe. To niepowtarzalna okazja, aby poczuć kulturę odległych krajów zaledwie na wyciągnięcie ręki" - powiedziała Grażyna Karwowska-Winiarek, Dyrektor Kongresu i Festiwalu KORCZAK.
Festiwal KORCZAK od lat promuje starannie dobrane, najciekawsze i niepowtarzalne wydarzenia teatralne z Polski i ze świata. Organizatorem od 1996 roku niezmiennie jest Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ.
W ramach Festiwalu odbędzie się kilkadziesiąt wydarzeń artystycznych: spektakle, happeningi, wystawy, warsztaty, instalacje teatralne, spotkania z twórcami teatru, seminaria... Działania dedykowane są dzieciom, młodzieży oraz ich opiekunom – rodzicom, wychowawcom, nauczycielom.
Coroczne Słoneczniki dla Dobrego Doktora
W ramach Festiwalu zawsze ma miejsce wyjątkowe wydarzenie poświęcone pamięci Janusza Korczaka – Dobrego Doktora. Młodzi widzowie po spektaklu w Teatrze Lalka (to miejsce dawnego sierocińca, w którym dziećmi opiekował się Korczak) zabiorą ze sobą słoneczniki i ruszą do pobliskiego parku, by podziękować Dobremu Doktorowi. Na zakończenie pochodu dzieci obsypują pomnik Janusza Korczaka setkami słoneczników – symbolem Festiwalu. W tym roku spotkanie to odbędzie się 23 maja (piątek) o godz. 11:00.
Całą rodziną w teatrze!
Po raz kolejny w ramach KORCZAKA w programie „Ab ovo" („Zacząć od jaja") niemowlaki i maluszki wraz ze swoimi opiekunami będą mieli okazję, aby rozpocząć odkrywanie tajemnic świata i sztuki – spektakle przygotowane specjalnie dla najmłodszych zaprezentują:
„Jabłonka" – Teatr Atofri/Poznańska Fundacja Artystyczna (Poznań) – „Jabłonka" to jedyne w swoim rodzaju połączenie teatru dla „najnajów" i polskiego folkloru. Inspiracją dla powstania spektaklu jest tekst „A wczora z wieczora" zapisany w zbiorach Oskara Kolberga. Prosta opowieść o jabłonce, na której zakwita czerwono-zielone jabłko. Pieje kogut, zawiał wiatr. Kto zerwie jabłko z jabłonki? Spektakl wypełniony śpiewem, tańcem i ludowymi zabawami.
„Śpij" – Teatr Baj (Warszawa) – „Śpij" powstało z myślą o najnajmłodszych widzach teatralnych, czyli dzieciach w wieku od kilku miesięcy do trzeciego roku życia. Jednym z głównych założeń przedstawienia jest stymulowanie i rozwijanie dziecięcej wyobraźni i kreatywności. „Śpij" jest przedstawieniem otwartym na interakcję i spontaniczność widzów, w którym artyści pragną twórczo przetwarzać, a nie ograniczać ekspresję dzieci.
„Podłogowo" – LALE.Teatr (Wrocław) – interaktywny spektakl dla najnajmłodszych, w którym scenografia i muzyka tworzone są na oczach dzieci i z ich aktywnym udziałem. W rękach aktorów i małych widzów folia staje się wodą, groch – zawartością grzechotki, mąka – pudrem, a papier – tworzywem absolutnie uniwersalnym.
Edukacja i zabawa
Kongres ASSITEJ i towarzysząca mu Specjalna Edycja Festiwalu KORCZAK to nie tylko okazja do świetnej zabawy. To przede wszystkim nauka, która w najlepszej formie płynie do dzieci i ich opiekunów. Kilkadziesiąt minut spędzonych w teatrze może wpłynąć na młodego człowieka znacznie bardziej, niż kilka godzin w szkolnej ławie. Teatr uczy wrażliwości, innego patrzenia na świat, a także kształtuje poczucie kultury i wyższych wartości. W przystępny sposób może opowiadać o sprawach trudnych, jednak wartych rozmowy. Tegoroczna edycja Festiwalu KORCZAK oferuje mnogość warsztatów dla osób w różnym wieku. Polecamy:
- Warsztaty plastyczno-teatralne dla dzieci w wieku 6–9 lat – „Chcemy latać!" - Spotkanie warsztatowe będzie okazją do przyjrzenia się doskonałości lotu ptaka – mechanice ruchu skrzydeł, budowie ciała. Spróbujemy odtworzyć je podczas animacji stworzonych przez siebie form – ptaków. Poprzez wspólną pracę budować będziemy autonomiczny ptasi świat, w którym każdy może opowiedzieć swoją własną historię.
- Warsztaty improwizacji dla młodzieży w wieku 12–16 lat prowadzone przez Teatr Improwizowany Klancyk! – Warsztaty improwizacji łączą w sobie ćwiczenia typowe dla treningów teatralnych oraz gry na kreatywność i wyobraźnię. W efekcie powstają zajęcia, które w swobodnej atmosferze pozwalają rozwijać rozmaite umiejętności (takie jak pewność siebie, umiejętność współpracy i zdolności komunikacyjne), a jednocześnie ich atmosfera sprawia, że są przede wszystkim dobrą zabawą. Improwizatorzy Teatru Klancyk! przez różnorodne ćwiczenia rozwijają kreatywność oraz uczą współpracować. Nauka odbywa się poprzez ćwiczenia z opowiadania historii, opowiadania w konwencji, odgrywanie scen oraz inne formy improwizacji fabularnej.

- Warsztaty improwizacji prowadzone przez Grupę AD HOC dla dzieci 6–10 lat oraz dla młodzieży 12–15 lat – Doświadczeni improwizatorzy wprowadzą uczestników w tajniki sztuki improwizacji, która jest doskonałym i nowatorskim sposobem ćwiczenia umiejętności interpersonalnych i społecznych. Zajęcia otwierają na sytuacje nietypowe i uczą, jak szybko podejmować decyzje i precyzyjnie formułować myśli. Warsztaty improwizacji dla dzieci i młodzieży składający się głównie z ćwiczeń integrujących, mających charakter zabawy i rozwijających kreatywność dziecka. Warsztaty pomagają przełamać nieśmiałość i nawiązywać relacje w grupie. W trakcie warsztatów dzieci uczą się podstawowych zasad improwizacji scenicznej i występów na scenie przed publicznością.

- Warsztaty literacko-teatralne dla dzieci w wieku 4–6 lat z rodzicami – Małe czy duże? -
Jak mały jest najmniejszy człowiek świata? Czy wieloryb jest większy od taty?
Podczas warsztatów rozmawiać będziemy o rozmiarach, czytać przygody Pana Maluśkiewicza i ciężko pracować przy tworzeniu postaci z wiersza Tuwima. Każdy uczestnik opuści spotkanie z własnym zestawem lalek do spektaklu, który zaprezentuje w domu. A kto w nim wystąpi? To jasne – mały człowieczek i wielki wieloryb!

Patronat medialny nad tegorocznym wydarzeniem objęli: miesięcznik GAGA, magazyn Dziecko, Gazeta Co Jest Grane, dziennik Metro, Radio Bajka, Radio WAWA, TVP ABC, TVP Kultura, miesięcznik Teatr, iCity, Dziecko w Warszawie, miastodzieci.pl oraz qlturka.pl.
18. Światowy Kongres ASSITEJ oraz Specjalna Edycja Festiwalu KORCZAK zostały objęte honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP pani Anny Komorowskiej. Projekt realizowany jest przy pomocy środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu m. st. Warszawy. Współorganizatorem projektu jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

(-)
Materiały Organizatora
12 maja 2014

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...