Zapomnisz o teatrze na Konfrontacjach Teatralnych

18. Międzynarodowy Festiwal Konfrontacje Teatralne

Tegoroczny Festiwal to zaproszenie do spotkania, fascynującej rozmowy i nieoczekiwanego odkrycia. Zaproszenie od artystów, którzy wiedzą, że publiczność jest krytyczna, świadoma, mądrzejsza o własne doświadczenia.

Twórcy prezentowani w tegorocznej edycji Festiwalu to bezkompromisowi eksperymentatorzy, uparcie poszukujący nowych rozwiązań, odważni w dokonywanych wyborach i wirtuozerscy w ich realizacji. Z szacunku do publiczności, którą traktują partnersko, odrzucili tradycyjny teatr repertuarowy albo reformują go od środka. Nie ma tu nieświadomych wyborów, przypadkowych rozwiązań. W programie Festiwalu znaleźli się mistrzowie i ich najmłodsi uczniowie. Wszyscy - nowatorscy, odważni, konsekwentni. Fascynujący.

Strzępka / Goebbels / Opryński / LeRoy / Szczawińska / Ziemilski / Tupajić & Zanki / Łysak / Komuna Warszawa / Betontanc / Teatr Ósmego Dnia

Po raz pierwszy przyjedzie do Lublina Heiner Goebbels - gwiazda światowych scen teatralnych i muzycznych, jeden z najbardziej uznanych współczesnych kompozytorów i reżyserów teatralnych. Guru twórców niezależnych i eksperymentatorów, wieloletni współpracownik Heinera Muellera, znakomity pedagog i dyrektor artystyczny jednego z najważniejszych festiwali w Europie: Ruhrtriennale. W Lublinie pokaże 19 października jedną ze swoich najnowszych prac: porywający spektakl When the mountains changed its clothing z udziałem 40 dziewczynek ze znakomitego słoweńskiego chóru Carmina Slovenica. Specjalnie dla nas Heiner Goebbels wygłosi też wykład o edukacji we współczesnym teatrze i tańcu.

Dzień wcześniej będzie można zobaczyć po raz pierwszy w Polsce Low Pieces - okrzyknięte jednym z najważniejszych wydarzeń we współczesnym teatrze i tańcu ostatnich lat. Xavier Le Roy jest jedną z najznakomitszych postaci współczesnych sztuk performatywnych, twórcą tzw. tańca konceptualnego i krytycznego. To naukowiec - biolog molekularny, który wiele lat temu rozpoczął pracę choreografa i wywrócił do góry nogami myślenie o tańcu współczesnym. Do projektu Low Pieces zaprosił najważniejszych europejskich artystów i teoretyków sztuk performatywnych - rzadko mamy okazję zobaczyć ich wszystkich razem na scenie. Ale spektakl nie jest wirtuozerskim popisem umiejętności. Dotyczy zupełnie czego innego - publiczności. Stawia pytanie o teatr i jego możliwości, obowiązki i ograniczenia. Jednocześnie jest wymagającym i odważnym spotkaniem z widzem-partnerem - i być może jednym z najważniejszych doświadczeń teatralnych, w jakich mieliśmy szansę uczestniczyć.

(-)
Materiał Teatru
18 lipca 2013

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...