Zaproszenie Teatru na Woli i Wydawnictwa Czarne

spotkanie z Tadeuszem Słobodziankiem

30 lipca, dzięki współpracy Teatru na Woli oraz Wydawnictwa Czarne wszyscy zainteresowani będą mogli spotkać się z Tadeuszem Słobodziankiem, autorem książki "Śmierć proroka i inne historie o końcu świata".

Warszawa

30 lipca (poniedziałek), godz. 18:00

Teatr na Woli

ul. Kasprzaka 22

Spotkanie poprowadzi Jacek Wakar

 * 
Po spotkaniu odbędzie się spektakl "Prorok Ilja" z Andrzejem Sewerynem w roli tytułowej (godz. 19:00).

Bilety na spektakl do nabycia w kasie Teatru na Woli.

 * 
Czy Mikołaj Regis to cudem ocalały car, który z pomocą mieszkańców Wierszalina przywróci dawny ład, a potem w dowód wdzięczności obdarzy ich łaskami? Czy wiejski prorok Ilja to nowy Chrystus, który przez powtórną śmierć i zmartwychwstanie zwycięży zło i ustanowi równość i sprawiedliwość? A może to dzięki Stalinowi zniknie stary, podły świat, a nadejdzie raj, w którym zaświeci czerwona gwiazda?

Trzy dramaty Tadeusza Słobodzianka opierają się na prawdziwych wydarzeniach ze wschodniej Białostocczyzny lat trzydziestych ubiegłego wieku, ale ich przesłanie jest dziś aktualne bardziej niż kiedykolwiek. Trylogia wierszalińska opowiada o poszukiwaniu sensu i porządku w zmieniającej się rzeczywistości, ale też o fanatyzmie religijnym i uprzedzeniach narodowościowych. Mówi o marzeniach o lepszym świecie, lecz także o ciemnocie i psychologii tłumu. O świętości i zakłamaniu. O prostocie i zacofaniu. O wierze i o manipulacji. Opowiada o życiu.

Tadeusz Słobodzianek - dramatopisarz. Twórca i dyrektor artystyczny Laboratorium Dramatu, dyrektor Teatru Na Woli im. Tadeusza Łomnickiego, krytyk, reżyser i producent. Studiował teatrologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Współpracował z teatrami w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Gdańsku, Kaliszu i Białymstoku. W 1991 roku był współzałożycielem teatru Wierszalin. Jest autorem m.in. dramatów: Car Mikołaj (1985), Obywatel Pekosiewicz (1986), Turlajgroszek (1990), Prorok Ilja (1992), Merlin (1992), Kowal Malambo (1992), Sen pluskwy (2001), Śmierć proroka (2011). Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. Nagrody Fundacji Kultury Wiejskiej im. Stanisława Piętaka za dramat Prorok Ilja, Nagrody Literackiej Fundacji im. Kościelskich, Paszportu "Polityki" w dziedzinie teatru. Za sztukę "Nasza klasa" otrzymał Nagrodę Literacką Nike 2010. Wykłada w Szkole Dramatu.

(-)
Materiały Organizatora
19 lipca 2012

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...