Zasiądź w Jury

29. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora

29. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora ogłaszają nabór do Kapituły Nagrody Publiczności. W tym roku w Kapitule zasiądzie pięć osób spośród widzów, którzy zgłoszą organizatorowi festiwalu chęć udziału we wszystkich przedstawieniach i obradach jury publiczności, a także uargumentują zasadność swojej obecności w pracach jury. W pracach Kapituły mogą brać udział wszyscy, którzy żywo interesują teatrem, chętnie podzielą się refleksjami w gronie innych widzów i podejmą się roli reprezentowania głosu szerszej publiczności.

29 Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Festiwal Festiwali (TSTJA) odbędą się w tym roku w dniach 21-23 listopada. W ciągu 3 dni publiczność obejrzy 10 najlepszych monodramów, wyselekcjonowanych zgodnie z formułą imprezy – wykonają je laureaci międzynarodowych przeglądów i konkursów teatrów jednego aktora. Obok mistrzów sztuki monodramu tej rangi co Olgierd Łukaszewicz, Zdzisław Kuźniar, Bogusław Kierc czy Agnieszka Przepiórska, zaprezentują się także twórcy debiutujący – dwie laureatki Turnieju Teatrów Jednego Aktora Sam na scenie.

Festiwalowi towarzyszyć będą: spotkania z twórcami, promocje publikacji z dziedziny teatru, wystawa fotografii i osobny panel poświęcony twórczości Bohumila Hrabala w setną rocznicę urodzin, który uświetnią dwa przedstawienia oparte na twórczości autora „Postrzyżyn", a także oddzielny blok poświęcony Teatrowi Polskiego Radia (gościem Festiwalu będzie Janusz Kukuła, dyrektor sceny radiowej, zaś naszym widzom zaprezentujemy słuchowisko „Olga. Eine charmante Frau" w wykonaniu Joanny Trzepiecińskiej).

Prezentacje monodramistów tradycyjnie oceniać będą dwa grona jurorów - Kapituły Nagrody Publiczności, która przyzna nagrodę ufundowaną przez Telewizję Toruń oraz Jury ZASP – Stowarzyszenia Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji.
Ogłaszamy nabór do Kapituły Nagrody Publiczności. W tym roku w Kapitule zasiądzie pięć osób spośród widzów, którzy zgłoszą organizatorowi festiwalu chęć udziału we wszystkich przedstawieniach i obradach jury publiczności, a także uargumentują zasadność swojej obecności w pracach jury. W pracach Kapituły mogą brać udział wszystkie osoby, które są żywo zainteresowane teatrem, chętnie podzielą się refleksjami w gronie innych widzów i podejmą się roli reprezentowania głosu szerszej publiczności. Kapituła przyzna nagrodę. Osoby zainteresowane udziałem w pracach Kapituły proszone są o kontakt mejlowy z Barbarą Kamińską, kierowniczką realizacji Festiwalu - sekretariat@bajpomorski.art.pl Nabór do Kapituły potrwa do dnia 17 listopada.

Program festiwalu:
21 listopada 2014 (piątek)
17:00 – konferencja prasowa (Teatr „Baj Pomorski")
18:00 – uroczyste otwarcie Festiwalu


18:00 (duża scena)
Olgierd Łukaszewicz
A kaz tyz ta Polska, a kaz ta?
monodram wg Stanisława Wyspiańskiego
reż. Olgierd Łukaszewicz
(po spektaklu rozmowa z aktorem)
To sceniczny kolaż uwspółcześnionych dramatów Stanisława Wyspiańskiego. Do jego stworzenia reżyser wykorzystał pokaźny dorobek twórczości polskiego pisarza, między innymi fragmenty takich dzieł, jak „Wyzwolenie", „Wesele" oraz „Warszawianka". Łukaszewicz gra Komedianta Narodowej Sceny, który łączy w sobie postaci clowna, aktora dramatycznego oraz Stańczyka, skłaniającego widza do refleksji nad martwym językiem i pustosłowiem gazet.

20:00 (mała scena)
Mateusz Nowak
Od przodu i od tyłu
scenariusz: inspirowany powieścią Karola Zbyszewskiego „Niemcewicz od przodu i tyłu"
reż. Stanisław Miedziewski
Treść monodramu skoncentrowana jest wokół XVIII-wiecznej Polski w przededniu jej upadku. W swej powieści Karol Zbyszewski wyśmiewa z równą werwą polityków ze zwalczających się obozów, duchowieństwo i wojsko, nie oszczędzając też króla ani głównego bohatera, autora „Powrotu posła". W spektaklu wykorzystano stworzone w powieści obrazy makabrycznego świata błaznów, którymi dyryguje główny bohater – król.

22 listopada 2014 (sobota)

18:00 (mała scena)
Jacek Zawadzki
Hantio
na podstawie tekstów Bohumila Hrabala, Rainera Marii Rilkego i Fernando Pessoi
Hantio – bohater Hrabala – jest przejętym światem, wnikliwym obserwatorem rzeczywistości, zadumanym i samotnym. Jego samotność jest osią całego monodramu. Pierwowzorem trzech bohaterów występujących w spektaklu jest Chrystus Frasobliwy. Monodram silnie odnosi się do egzystencjalizmu oraz biografii Rilkego i jego fascynacji „Myślicielem" Augusta Rodina.

19:00 (mała scena)
Karolina Dąbrowska
Moda
na podstawie „Postrzyżyn" Bohumila Hrabala
reż. Jan Zdziarski
Aktorka jest laureatką Turnieju Teatrów Jednego Aktora „Sam na scenie" 59. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego.
„Moda" jest poetycką i zabawną opowieścią o młodej kobiecie, która, podążając za modą, zmienia swoje dotychczasowe życie. Bohaterka staje przed wyborem między pragnieniem a miłością do ukochanego...

20:00 (duża scena)
Zdzisław Kuźniar
Ja, Feuerbach
autor: Tankred Dorst
reż. Zdzisław Kuźniar
(po spektaklu rozmowa z aktorem)
Zdzisław Kuźniar po 20 latach wraca z monodramem „Ja, Feuerbach", lecz zmienia jego formę. Aktor od dawna próbuje oddać charakter tytułowego bohatera – pełnego ambicji i miłości do teatru dziwaka, któremu trudno jest żyć w świecie odartym z marzeń. Z przedstawienia na przedstawienie eksperymentuje z użytymi środkami teatralnymi i jak mówi, chce, aby jego spotkanie było: „nie teatrem (choć od tego się nie ucieknie), nie monodramem, ale szczerą spowiedzią wobec widza."

23 listopada 2014 (niedziela)

15:00 (garaż teatralny)
Maja Wolska
Chodzenie po linie
reż. Ewa Czapik-Kowalewska
Aktorka jest laureatką Turnieju Teatrów Jednego Aktora „Sam na scenie" 59. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego.
O czym może opowiedzieć nam na deskach teatru 17-letnia Maja Wolska, na co dzień profesjonalnie zajmująca się modelingiem? Młoda artystka zaprezentuje spektakl „Chodzenie po linie", stworzony na podstawie powieści Erin Morgenstern „Cyrk nocy". Monodram podejmuje problematykę rygoru i formy, jakich współczesna kultura wymaga od kobiecego ciała.

15:45 (mała scena)
Teresa Stępień-Nowicka
Elizabeth Watson – Cichociemna
Kamila jest aktorką, która pracuje jako kelnerka w Londynie i czeka na swoją szansę. Pewnego dnia otrzymuje propozycję zagrania legendarnej Cichociemnej. W ten sposób dostaje również szansę poznania historii własnej rodziny. Monodram realizujący formułę „teatru w teatrze" przybliża postać wybitnej Polki profesor generał Elżbiety Zawackiej „ZO" i konfrontuje go ze światem współczesnej, niezależnej kobiety.

17:00 (duża scena)
Bogusław Kierc
Manatki
spektakl autorski
„Ten, któremu przypisuje się status bohatera przedstawienia, ma się za dziwaka, któremu u schyłku życia trudno ustalić własne ja. Nie, nie „poszukuje" tożsamości. Ona go właściwie nie zajmuje. To, co go trapi, jest kwestią nie obrzeżonych przestrzeni i czasu, w których roztapia się jego świadomość i pamięć. Kto jest nosicielem tej świadomości, kto – depozytariuszem tej pamięci, skoro ów dziwak „nie ma" lat ani stałego miejsca „pobytu". Jego bycie jest bywaniem (zbywaniem) siebie, a nie – bywaniem sobą. Może jest opowieścią, w której mylą się ze sobą opowiadający z opowiadanym jak opowiadające z opowiedzianym?" (Bogusław Kierc)

18:30 (mała scena)
Wioleta Komar
Diva
autor: Magdalena Gauer
reż. Stanisław Miedziewski
Kobieta, która chodzi w najmodniejszych strojach od Coco Chanel, a jej życie wypełniają kwiaty i bileciki od zakochanych w jej dźwięcznym głosie z dnia na dzień trafia do łódzkiego getta Litzmannstadt. Czeka ją jeszcze pobyt w Auschwitz. Olśniewająca i zdolna artystka jest zmuszana do śpiewania nago przed bandą gestapowców i brutalnie przez nich gwałcona. Nora Sedler chce tylko przetrwać. Ale czy po czymś takim mogłaby dalej wieść życie jako „Madame Butterfly"?

20:00 (duża scena)
Agnieszka Przepiórska
Tato nie wraca
autor: Piotr Rowicki
reż. Piotr Ratajczak
(po spektaklu rozmowa z aktorką)
Monodram Agnieszki Przepiórskiej oparty jest na jej osobistych doświadczeniach. Autor tekstu, ceniony dramaturg Piotr Rowicki ze wspomnień aktorki uczynił uniwersalną historię młodej kobiety, która dorastała bez ojca. Bohaterka jest menadżerką w banku, matką i żoną. Pewnego dnia podczas rutynowego spotkania w banku w jednym z klientów odnajduje niewidzianego od wielu lat ojca, który zniknął z jej życia, gdy miała 3 lata. Spotkanie uruchamia lawinę wspomnień i wypieranych przez lata uczuć.

21:30 – Wręczenie nagród. Uroczyste zakończenie Festiwalu.

22 XI, godz. 16:00 - Popołudnie z Bohumilem Hrabalem w 100. rocznicę urodzin:
wystąpienia Petera Janyska (dyrektor Czeskiego Centrum) i dr. Adama Koli (UMK w Toruniu); otwarcie wystawy Magiczny Śiwat Bohumila Hrabala Patron Honorowy: Ambasador Republiki Czeskiej; występ aktorów Teatru "Baj Pomorski".
22 XI, godz. 21:00 - Teatr Poslkiego Radia - słuchowisko "Olga. Eine charmante Frau" w wykonaniu Joanny Trzepiecińskiej, reżyseria: Henryk Rozen.
23 XI, godz. 18:00 - spotkanie autorskie z Tomaszem Miłkowskim i promocja książki "Zakochany pielgrzym. Samogry Bogusława Kierca"

(-)
Mateirał Organizatora
6 listopada 2014

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...