Zbiórka na rzecz protestujących na Ukrainie

Akcja "Ukraina 2014"

Leki, środki opatrunkowe, żywność, ciepła odzież, śpiwory i koce, a także pieniądze - w całym kraju prowadzone są zbiórki pomocowe na rzecz Ukrainy. Dary na bieżąco wysyłane są m.in. na kijowski Majdan. Na Ukrainie są też polscy wolontariusze.

W ramach ogólnopolskiej akcji "Ukraina 2014" zbiórkę na rzecz protestujących w Kijowie zorganizowali Młodzi Demokraci, czyli młodzieżówka Platformy Obywatelskiej. Akcja ma potrwać do 5 marca. Potrzebny jest sprzęt medyczny: strzykawki, igły jednorazowe, środki odkażające, leki na przeziębienie, leki przeciwbólowe, środki opatrunkowe, a także ciepła odzież oraz żywność o długim terminie przydatności - informują organizatorzy.

"Polacy powinni pamiętać o wszystkich tych, którzy walczą o demokrację. Powinniśmy także wspierać Ukraińców w dążeniu do uczestnictwa w wielkim projekcie, jakim jest Unia Europejska" - apelowali we wtorek organizatorzy akcji. Zbiórka prowadzona jest m.in. w biurach posłów i europosłów Platformy.

Zbiórki darów dla Ukraińców prowadzą organizacje pozarządowe w całym kraju. Z Poznania na Ukrainę ruszył we wtorek transport z odzieżą, środkami opatrunkowymi śpiworami i kocami. "To prosta potrzeba serca. Uznaliśmy, że trzeba jakoś pomóc" - powiedziała w rozmowie z PAP Daga Gregorowicz ze stowarzyszenia społeczno-kulturalnego "Polska-Ukraina", które organizowało zbiórkę. Transport z Poznania po drodze na Ukrainę odbierze jeszcze zebrane dary z Wrocławia i Katowic.

Do niedzieli 2 lutego dary zbiera Fundacja Polska Pomoc w Białymstoku. Zebrano już np. pół tony makaronu, konserwy, świece. Jedna z firm przekazała ciepłe kurtki. Z własnych środków fundacja zakupi leki. Potrzebne są także m.in. koce, obuwie, ryż, kasze, środki odkażające, bandaże, opaski elastyczne. Wszystkie dary można przynosić do siedzib organizacji pozarządowych w Białymstoku.

W Lublinie zbiórkę leków, żywności, ciepłej odzieży, środków higieny dla protestujących i poszkodowanych w zamieszkach w Kijowie organizuje Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza przy wsparciu lubelskiej Caritas oraz władz miasta i województwa. Dary zostaną przekazane do greckokatolickiej parafii Zmartwychwstania w Kijowie, gdzie każdego dnia przychodzi łącznie około 800 osób, żeby zjeść ciepły posiłek, ogrzać się, odpocząć, uzyskać pomoc medyczną.

"Ta pomoc w tej chwili jest doraźna i musi być przekazana szybko. Mam nadzieję, że ona się rozwinie, bo potrzebna jest też specjalistyczna pomoc medyczna oraz prawna dla poszkodowanych" - powiedział prezes Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza i proboszcz parafii greckokatolickiej w Lublinie ks. Stefan Batruch. Fundacja uruchomiła również specjalne konto, na które zbiera pieniądze m.in. na zakup leków dla poszkodowanych w czasie protestów w Kijowie.

Sfinansowanie kosztów transportu darów zadeklarował zarząd województwa lubelskiego. Zbiórkę wspierają też władze Lublina - dary zbierane są w Biurach Obsługi Mieszkańca Urzędu Miasta. "O przyszłości Ukrainy przesądzać będą sami Ukraińcy. My wyrażamy solidarność w takim rozumieniu, jak kiedyś społeczeństwa zachodnie wspierały Polskę w czasach, kiedy budziła się Solidarność" - powiedział prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

W pomoc włącza się też Kościół grekokatolicki: w najbliższą niedzielę w cerkwiach greckokatolickich w Polsce odbędzie się zbiórka pieniężna na rzecz poszkodowanych i ofiar ostatnich wydarzeń na Ukrainie oraz potrzeby kijowskiego Majdanu - poinformował we wtorek PAP kanclerz greckokatolickiej kurii archidiecezji przemysko-warszawskiej w Przemyślu ks. Bogdan Stepan.

"Zbiórkę przeprowadza Caritas. Zebrane pieniądze zostaną przekazane głowie Kościoła greckokatolickiego abp. Światosławowi Szewczukowi" - powiedział ks. Stepan. Podczas mszy duchowni grekokatoliccy w Polsce modlą się "za pokój i pokojowe rozwiązanie sytuacji na Ukrainie".

Na Śląsku pierwszą zbiórkę dla Ukrainy zorganizowało jeszcze na początku grudnia Towarzystwa Ochrony Praw i Godności Dziecka "Wyspa" w Chorzowie. Jak relacjonują jego przedstawiciele, koce i śpiwory przywozili ludzie również spoza Chorzowa, często były to osoby o ukraińskich korzeniach lub mające związki z tym krajem. W połowie grudnia furgonetka z darami pojechała na Ukrainę.

Od ubiegłego wtorku trwa natomiast akcja zbierania pomocy, prowadzona przez katowickie Stowarzyszenie Pokolenie. Do siedziby stowarzyszenia można przynosić m.in. ciepłe ubrania, leki, maski, buty i lekarstwa przeciwgrypowe i przeciwgorączkowe. Stowarzyszenie uruchomiło również specjalne konto, na które można wpłacać pieniądze, z dopiskiem "Pomoc dla Ukrainy".

"Cieszy nas to, że jest odzew na nasz apel, codziennie na to konto spływają pieniądze" - powiedział przewodniczący stowarzyszenia Przemysław Miśkiewicz. Już na miejscu zostaną za nie zakupione artykuły pierwszej potrzeby, jak lekarstwa i żywność. Pomoc dla protestującej Ukrainy jest też zbierana w Jastrzębiu Zdroju.

Żywność w puszkach, leki, środki opatrunkowe, ciepłą odzież, termosy, latarki, kaski, narciarską bieliznę oraz ochraniacze na stopy i dłonie dla mieszkańców Ukrainy zbiera także Gdańska Fundacja Dobroczynności. Dary przyjmowane są w siedzibie instytucji przy ul. Ogarnej 29/30, w godzinach od 9 do 15. "Lista rzeczy powstała w oparciu o dane z Ukrainy oraz w konsultacji z Ukraińcami mieszkającymi w Trójmieście. W środę dary przyjmowane będą także w punktach w Gdyni i Sopocie" - poinformował PAP członek zarządu GFB Grzegorz Kuleta.

W Warszawie zbiórkę leków, ale też środków pieniężnych prowadzi Fundacja Otwarty Dialog. "Odzew jest niesamowity, otrzymujemy wsparcie z całego kraju. Do tej pory uzbieraliśmy ponad 30 tysięcy złotych, za które służba medyczna Majdanu kupiła m.in. defibrylator do szpitala polowego. Transporty na Ukrainę wysyłamy na bieżąco, ostatni wyszedł w sobotę. Współpracujemy z Caritas Diecezji Drohobyckiej" - poinformował PAP koordynator akcji Tomasz Czuwara. Podał również, że fundacja wysyła do Kijowa wolontariuszy, którzy m.in. przygotowują raporty dot. przestrzegania praw człowieka, a także włączają się w udzielanie protestującym pomocy medycznej.

W czwartek na warszawskim pl. Konstytucji Fundacja Otwarty Dialog (we współpracy z Amnesty International) zamierza zorganizować manifestację pod hasłem solidarności z protestującymi na Euromajdanie. Również tam zostanie zorganizowana zbiórka leków, a chętni będą mogli podpisać petycję wzywającą władze ukraińskie do rozliczenia winnych łamania praw człowieka. Zbiórki darów prowadzone są również na terenie województwa mazowieckiego, zaangażowali się w nie m.in. uczniowie szkół średnich w Radomiu.

(-)
(PAP)
20 lutego 2014

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...