Zbliża się jubileusz opery

list otwarty do Pana Marka Woźniaka, Marszałka Województwa Wielkopolskiego

List otwarty do Pana Marka Woźniaka, Marszałka Województwa Wielkopolskiego .

W latach 2009 i 2010 Teatr Wielki im. Stanisław Moniuszki w Poznaniu będzie obchodził dwie ważne rocznice: 90-lecia istnienia jako scena polska, "Teatr Wielki miasta Poznania", oraz 100-lecia gmachu operowego w naszym mieście - niemieckiego Teatru Miejskiego. Celem, który sobie stawiamy, jest przypomnienie tych rocznic, wskazanie ich doniosłości zarówno dla obrazu historii kultury muzycznej Poznania i jej związków z kulturą niemiecką, wymuszonych sytuacją historyczną przed 1919 rokiem i w czasie II Wojny Światowej,jak i dla tworzenia nowej perspektywy dla Poznańskiej Opery w czasach współczesnych, w Polsce dla kultury trudnych ekonomicznie i artystycznie. 

Scena poznańska, przechodząc zmienne koleje losu, w wielu okresach swej działalności była sceną nie tylko sztuki, ale i myśli, nadając ton innym teatrom operowym w Polsce. 

W latach szczególnej szczęśliwości, kiedy to pozycję Teatru Wielkiego w Poznaniu budowali wybitni dyrygenci, śpiewacy, tancerza choreografowie, scenografowie i reżyserzy, poznański "Gmach pod Pegazem" uchodził za czołową scenę w kraju. To, czym przede wszystkim miał okazję szczycić się nasz Teatr, to niesłychanie bogaty i zróżnicowany repertuar, zarówno wielkiej tradycji europejskiej XVIII i XIX wieku, jak i twórczości współczesnej z niezapomnianą inscenizacją "Czarnej maski" Krzysztofa Pendereckiego na czele. O randze poznańskiej Opery świadczyły liczne zaproszenia do udziału w prestiżowych festiwalach: Praske Jaro, Maifestspiele Wiesbaden, The Brighton Festiwal, Warszawska Jesień czy Dresden Musikfestspiele. 

Wyrazem hołdu dla tej wspaniałej i inspirującej przeszłości, tak różnorodnej i politycznie powikłanej, powinny zostać oba wspomniane Jubileusze. Byłaby to okazja do odnowy i powrotu do najlepszych tradycji "Gmachu pod Pegazem", by znów rozniecał emocje, pobudzał do myślenia, a realizacje przedstawień najego deskach prowokowały dyskusje i spory. By stał się, jako Teatr, bliski całemu środowisku kulturalnemu regionu i miasta, źródłem kulturotwórczego fermentu. 

Celem Jubileuszy winna być wielostronna i głęboko przemyślana prezentacja osiągnięć pokoleń artystów, ze szczególnym uwypukleniem naszych dzisiejszych możliwości, idei, które nam przyświecają, tematów ważnych dla współczesnego człowieka, o których opowiada sztuka operowa. Niech ten splot sztuki i myśli będzie zasadniczym fundamentem, na którym powstaną jubileuszowe projekty. Niech te projekty będą także wyrazem solidarnej współpracy instytucji i twórców Poznania, by wyzwolić wciąż jeszcze istniejący olbrzymi potencjał artystyczny, techniczny i organizacyjny Teatru. 

Ponieważ, jak dotąd, nie usłyszeliśmy wyraźnego i donośnego głosu w sprawie obu rocznic Teatru, pragniemy, by nasz list stał się życzliwym wezwaniem dla Pana Marszałka, Władz i środowiska kulturalnego Miasta Poznania oraz nowej Dyrekcji Teatru Wielkiego, która stanie niebawem przed niepowtarzalną szansą budowy nowej przyszłości naszej Opery.

Mieczysław Dondajewski, Maciej Jabłoński, Jan Kula
Gazeta Wyborcza Poznan
13 czerwca 2009

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia