Zima w mieście

Warsztaty teatralne Młoda Scena - Teatr Dramatyczny w Warszawie

Co robić w Warszawie, kiedy ma się wolne, a prognoza pogody nieubłaganie wskazuje na deszcz na przemian ze śniegiem, dziś mróz, a jutro odwilż? Czy siedzenie w domu w ferie to jedyna opcja? Teatr Dramatyczny zaprasza na darmowe warsztaty teatralne dla młodzieży Młoda Scena 2011: "Zima w mieście"

Młoda Scena to projekt edukacyjny Teatru Dramatycznego adresowany do młodzieży gimnazjalnej i licealnej. Celem tego projektu jest przybliżenie medium teatru dorastającemu pokoleniu odbiorców sztuki. Służyć temu ma eksperymentalne łączenie nowych mediów w spektaklach oraz nowoczesne formuły warsztatów. Do tworzenia Młodej Sceny zapraszani są młodzi artyści i animatorzy doświadczeni nie tylko w pracy w teatrze, lecz również tworzący interdyscyplinarne projekty performatywne, muzyczne, graficzne, modowe i kuratorskie. Marzeniem organizatorów jest pobudzenie wyobraźni oraz otwarcie młodych ludzi na nowe możliwości sztuki.

Warsztaty skupiać się będą na ważnych dla ich uczestników wydarzeniach, odnosić się do ich osobistych doświadczeń. Czerpiąc z teatru jako przestrzeni osobistego przeżywania, kreowania i zapisywania rzeczywistości, postaramy się razem odnaleźć sposoby ich utrwalania. Tematem warsztatów jest obszar wspólny i własny, którego będziemy poszukiwać, i który będziemy definiować w odniesieniu do takich zagadnień jak tożsamość–indywidualizm, dorastanie–bunt–idole, granice swoboda–intymność.

Punktem wyjścia będzie spektakl Córeczki, oparty na pamiętnikach młodej Zofii Nałkowskiej. Wątki z przedstawienia staną się pretekstem do stawiania pytań, wyrażania wątpliwości, komentowania, przeobrażania zastanego porządku. Uczestnict będą konfrontować osobistą perspektywę z narzędziami i językiem, jakim posługują się twórcy, proponować własne punkty widzenia. Wykorzystają swoje wspomnienia, intuicję, wyobraźnię, umysł i ciało. Posłużą się elementami dramy, pantomimy, tańca, warsztatu plastycznego, pracy z przedmiotami i video-artu. Uczestnicy będą prowadzić wspólny blog, a pracę zakończy otwarty pokaz przed publicznością.

Prowadzenie: Aleksandra Antoniuk i Małgorzata Gajdemska
Pierwsze spotkanie: 14 lutego, godz. 15:00, Hol kasowy
Uczestnicy i uczestniczki wezmą udział:
- w próbie generalnej spektaklu
- w dyskusji z udziałem reżyserki, Małgorzaty Głuchowskiej, i autorki tekstu, Justyny Lipko-Koniecznej, na tematy poruszane w Córeczkach
- w indywidualnych i grupowych działaniach parateatralnych, odbywających się w przestrzeniach Teatru Dramatycznego

WYJDŹ Z ROLI! - cykl praktycznych warsztatów do spektaklu Bańka Mydlana. Bądź aktywny, wyjdź z roli biernego widza! Weź udział w warsztatach, podczas których spotkamy się z reżyserem spektaklu, Andrzejem Pakułą, przyjrzymy się próbie z aktorami, zbadamy przestrzeń sceniczną spektaklu zaprojektowaną przez Agatę Baumgart. Organizatorzy postarają się wspólnie z uczestnikami ją odczytać, odpowiedzieć, czym jest, jak na nas działa, jak nas określa, w jakim kontekście nas stawia? Scenografia stanie się początkiem teatralnych improwizacji wokół tematów podejmowanych w spektaklu: tożsamości, granic, konfliktu, przemocy, strachu, stereotypów, zamknięcia, prawdy, polityki, kłamstwa, wojny, mediów.

Uczestnicy warsztatu – grupa młodych ludzi –stawiając pytania, improwizując, analizując zachowania sceniczne, bawiąc się wspomnieniami z obejrzanego spektaklu, wykorzystując własną wiedzę, niewiedzę i intuicję, będą mieli okazję do zaznaczenia swojej obecności wobec poruszanych problemów. Pracę zakończy otwarty pokaz przed publicznością.

Partnerem warsztatów jest Muzeum Historii Żydów Polskich. Zadaniem zainaugurowanej trzy lata temu Sceny Teatralnej Muzeum Historii Żydów Polskich jest przepracowywanie trudnych tematów historii i współczesności przy pomocy szeroko rozumianego instrumentarium teatru. „Odwaga zbliżenia się i pracy z tematem obarczonym społecznym tabu nieuchronnie odmienia życie śmiałków, którzy się na to zdecydują. Muzeum ma im w tym pomagać” – mówi Agnieszka Rudzińska, wicedyrektor muzeum.

Prowadzenie: Justyna Sobczyk
Pierwsze spotkanie: 14 lutego, godz. 15:00, Hol kasowy
Drugie spotkanie: 18 lutego, godz. 15:00–18:00
Trzecie spotkanie: 19 lutego, godz.11:00–15:00
Czwarte spotkanie: 20 lutego, godz. 11:00–15:00
Próba i Spektakl: cały dzień i wieczór
Finał. POKAZ: 23 lutego 2011 roku, godz. 21:00, Mała Scena

Magdalena Buczek
Materiały Teatru
14 lutego 2011

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia