Zmarł Bogdan Nauka

Dziś zmarł Bogdan Nauka, dyrektor Zdrojowego Teatru Animacji. Miał 62 lata.

Pogrążeni w smutku dzielimy się dziś najsmutniejszą wiadomością – dziś nad ranem zmarł Bogdan Nauka, dyrektor Zdrojowego Teatru Animacji, reżyser. Kierował teatrem nieprzerwanie od 26 lat. Przez kilka lat pełnił też funkcję dyrektora Teatru Jeleniogórskiego sceny Animacji i dramatycznej im. Norwida, gdy oba teatry były połączone.

Straciliśmy nie tylko szefa, który całe swoje zawodowe życie poświęcił teatrowi, ale przede wszystkim dobrego, ciepłego człowieka, z którym spędzaliśmy także czas poza pracą.

Miesiąc temu planowaliśmy w teatrze benefis dyrektora z okazji 40-lecia jego pracy artystycznej. Na początku w tajemnicy, żeby zrobić mu niespodziankę. Powstała już nawet lista gości, domawialiśmy szczegóły niespodzianek... Ale zakażenie koronawirusem spowodowało, że dyrektor musiał iść na zwolnienie. A chwilę potem zamknięto teatry. Pomyśleliśmy, że przeczekamy ten czas i wrócimy do naszych planów na wiosnę...

Był październik 1993 roku. Ówczesny dyrektor wydziału Kultury Urzędu Wojewódzkiego w Jeleniej Górze, Kazimierz Raksa, zaproponował Bogdanowi Nauce objęcie dyrektorskiego fotela Państwowego Teatru Animacji w Jeleniej Górze. Czasy były ciężkie, warunki pracy jeleniogórskiej sceny opłakane, ale młody asystent reżysera i kierownik literacki Wrocławskiego Teatru Lalek – Bogdan Nauka, przyjechał do Jeleniej Góry. Zdecydował się objąć jeleniogórską scenę lalkową i tak 1 stycznia 1994 roku rozpoczęła się jego życiowa przygoda. Z tamtej wizyty w Jeleniej Górze do dzisiaj w domu jest pamiątka – niewielki, drewniany stolik kupiony w sklepie meblowym na rogu Bankowej i Szkolnej.

Zanim Bogdan Nauka trafił do Jeleniej Góry, był kierownikiem literackim i asystentem reżysera we Wrocławskim Teatrze Lalek oraz wykładowcą na wrocławskim wydziale Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Miał też roczny epizod w bibliotece uniwersyteckiej, gdzie pracował w dziale ksiąg dawnych.

Bardzo trudno pisać i mówić o Bogdanie Nauce – „był". Cały czas żyliśmy nadzieją, że uda mu się wygrać z chorobą. Jeszcze miesiąc temu siedział przy komputerze i pracował nad scenariuszem widowiska sylwestrowego. Zastanawialiśmy się, czy uda nam się w przyszłym roku zorganizować jakoś obchody 45-lecia działalności teatru. Nawet gdy dyrektor był już w szpitalu rozmawialiśmy jeszcze o sprawach teatralnych. Dopytywał, czy wniosek do ministerstwa przeszedł, czy z Urzędu Marszałkowskiego jest odpowiedź, jak się wszyscy mamy. Jeden z pacjentów z tej samej sali na oddziale pulmonologii, gdy dowiedział się, że sąsiad z łóżka obok to dyrektor teatru, zapowiedział, że jak tylko wyzdrowieje, to z wnuczkami przyjdzie na spektakl. Dyrektor serdecznie go zaprosił.

Drodzy nasi Widzowie, życząc Wam przede wszystkim zdrowia i pogody ducha prosimy, abyście uważali na siebie. Dziękujemy za wszystkie dobre słowa od Was. Przekażemy je rodzinie Bogdana Nauki.

Żegnaj Panie Dyrektorze,
Małgosiu, Aniu, Zosiu – jesteśmy z Wami całym sercem.

Zespół artystyczny i wszyscy pracownicy Zdrojowego Teatru Animacji

(-)
Materiał Teatru
20 listopada 2020

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...